Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PLAN 9 FROM OUTER SPACE

PLAN 9 FROM OUTER SPACE

Plan 9 z Kosmosu

ocena:4
Rok prod.:1959
Reżyser:Edward D. Wood Jr.
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Tor Johnson, Gregory Walcott
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5.33
Głosów:18
Inne oceny redakcji:
Flaco - 4

"Plan 9 from Outer Space" to film, który przeszedł do historii kina z dwóch powodów. Pierwszy z nich to nadanie mu niechlubnego tytułu "najgorszego" obrazu wszechczasów przepełnionego dziesiątkami niedociągnięć i wszechobecnym kiczem. Drugi powód to śmierć legendarnego aktora - Bela Lugosi, który choć na swym koncie miał grubo ponad 100 ról, zapamiętany został głównie jako odtwórca tytułowej roli w filmie "Dracula" z 1931 roku. Aktor zmarł na atak serca, a że nastąpiło to tuż po rozpoczęciu zdjęć, w "Plan 9 from Outer Space" zagrał zaledwie 2 minuty.

Ziemianie są u progu wynalezienia niezwykle niebezpiecznej broni - bomby solarnej - która użyta w nienależyty sposób może zagrozić Słońcu, a w efekcie zniszczyć cały wszechświat! Fakt ten budzi popłoch i niepokój wśród "kosmitów", którzy nie tracąc czasu przybywają na naszą planetę. Niestety, próby skontaktowania się z rządem Stanów Zjednoczonych i ostrzeżenia mieszkańców Ziemi przed grożącym niebezpieczeństwem, kończą się niepowodzeniem w rezultacie czego, dowodzona przez Eroa rasa, przechodzi do planu "9". Dziwnie brzmiący plan zakłada ożywienie umarłych jednak i to kończy się zaledwie częściowym sukcesem. Kosmici przywracają do życia trzech nieboszczyków (wampiryczną kobietę, starca i dysponującego wielką siłą, olbrzyma), którzy egzystując dzięki specjalnym elektrodom, zaczynają siać grozę na cmentarzu w Kalifornii. Wkrótce padają pierwsze ofiary...

Mimo wielu niedociągnięć technicznych, słabych efektów i marnej scenografii... najgorszym elementem filmu wydaje się być sam scenariusz, który przypomina niedorzeczną opowiastkę 7-latka. Połączenie kosmitów, żywych trupów, pojazdów UFO z dokumentalnymi zdjęciami wojennymi i nieziemskimi teoriami z "bombą solaronitową" na czele, jest żałosne i dla kogoś kto chciałby podejść do tego filmu "na poważnie"... jest wręcz nie do przyjęcia! Podobny poziom prezentuje gra aktorów, dialogi i reżyseria, która w doskonały sposób oddaje styl i fanatyczny "talent" Ed Wood'a - pośmiertnie okrzykniętego "najgorszym reżyserem wszechczasów". Wszelkie te minusy usprawiedliwia jednak czas jaki poświęcono owej produkcji bowiem ufundowany przez stowarzyszenie baptystów "Plan 9 from Outer Space" powstał zaledwie w 4 dni!

Reasumując. "Plan 9 from Outer Space" to produkcja, którą trudno traktować na poważnie. Całość, mimo zupełnie innego nastawienia reżysera, stała się świetną parodią kina lat 50-tych i w tej swoistej kategorii wiedzie prym. Niewątpliwie, jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika horrorów sci-fiction z lat 50-tych - koniecznie trzeba zobaczyć!

Screeny

HO, PLAN 9 FROM OUTER SPACE HO, PLAN 9 FROM OUTER SPACE HO, PLAN 9 FROM OUTER SPACE HO, PLAN 9 FROM OUTER SPACE HO, PLAN 9 FROM OUTER SPACE HO, PLAN 9 FROM OUTER SPACE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ od kiczu do klasyki kina
+ drugiego takiego filmu nie znajdziecie :-)
+ sprawdza się jako parodia kina lat 50-tych

Minusy:

- strona techniczna, czyli montaż, efekty specjalne, scenografia, charakteryzacja głównych bohaterów, dźwięk itd.
- ...a także cała reszta z kiepskim scenariuszem i niepoprawną grą aktorów na czele

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -