Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:POLTERGEIST 2 - THE OTHER SIDE

POLTERGEIST 2 - THE OTHER SIDE

Duch 2 - Po drugiej stronie

ocena:7
Rok prod.:1986
Reżyser:Brian Gibson
Kraj prod.:USA
Obsada:JoBeth Williams, Craig T.Nelson, Heather O'Rourke, Zelda Rubinstein, Will Sampson, Julian Beck
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.59
Głosów:17
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 8
Sabbath - 7

Nawiedzony dom można przecież opuścić, ale dokąd pójdziesz, jeśli zło podąży za Tobą?

Tajemnice związane z pierwszą częścią filmu (śmierć Dominique Dunne), powiązane z sukcesem jaki odniósł on na całym niemalże świecie, zaowocowały tym, że producenci uraczyli nas kolejną częścią przygód rodziny Freelingów. Akcja rozpoczyna się w kilka lat po zakończeniu części pierwszej. Freelingowie przebywają u matki Diany, próbując stanąć na nogi po tajemniczej stracie domu. Towarzystwo ubezpieczeniowe po stwierdzeniu że dom po prostu zniknął odmówiło wypłaty odszkodowania - twierdząc, że technicznie dom jest "zaginiony". Babcia Carol Ann, odkrywa tajemnicze zdolności psychokinetyczne u dziewczynki i zdradza jej, że nie tylko ona została obdarzona takim darami, ale jest to w ich rodzinie dziedziczne. Wkrótce potem umiera, przed śmiercią kontaktując się z wnuczką - babcia jest w filmie jedną z dobrych postaci, nawet przełamując śmierć niesie pomoc swoim bliskim. Zło, któremu już raz odebrano Carol Ann nie rezygnuje. Poznajemy w końcu prawdziwą historię nawiedzonego domu - okazuje się, że tak naprawdę był on wybudowany w miejscu, gdzie dokonano zbiorowego samobójstwa sekty religijnej na czele, której stał wielebny Kane - on też głównie zabiega o małą Carol Ann. Na szczęście rodzina Freelingów nie zostaje sama i w swych zmaganiach może liczyć na dwójkę sprzymierzeńców - znaną z jedynki Tanginę i indiańskiego szamana - Taylora. Wielebny Kane różnymi sposobami usiłuje wtargnąć do domu i porwać dziewczynkę, aż w końcu okazuje się, że jedynym wyjściem z sytuacji jest powrót na miejsce gdzie cała historia się zaczęła i pokonanie zła w miejscu gdzie wydaje się być najsilniejsze.

Poltergeist II to film szczególny, dla ludzi o specyficznej wrażliwości i nastawieniu. Już pierwsza część tej trylogii obrosła w legendę po tragicznej śmierci Dominique Dunne i po odkryciu faktu, że dom, w którym nakręcono zdjęcia do filmu stał faktycznie na starym cmentarzu. O ile fakt śmierci odtwórczyni jednej z głównych ról jest niezaprzeczalny o tyle reszta doniesień wydaje się być sprytnym sposobem na promocję dzieła. Producent zrobił wszystko, co mógł, aby i drugiej części nadać otoczkę nadprzyrodzoności - zaraz po premierze mówiono o chorobach nękających ekipę filmową, o psującym się wciąż sprzęcie i wyjątkowym pechu, jaki prześladował twórców filmu. Druga część "Ducha" zabrała ze sobą jednak kolejne ofiary - premiery filmu nie dożył odtwórca roli przeklętego pastora Julian Beck, a w rok po zakończeniu pracy nad obrazem z życiem pożegnał się również Will Sampson - w filmie grający Taylora. Opisane wydarzenia stworzyły "Poltergeistowi" opinię filmu dotkniętego swoistym fatum - pomimo tego jednak do kin znowu poszły tłumy widzów, aby razem chłonąć płynącą z ekranu grozę. Spróbujmy ocenić, zatem czy warto było wydać tych kilka dolarów, aby zobaczyć ów film na dużym ekranie. Poltergeist II jak na horror jest filmem dziwnym - bardziej kojarzy mi się z kinem familijnym z typowo hollywoodzkim rozwojem akcji: spokojni bohaterowie stają oko w oko z problemem, miotają się szukając rozwiązania, po czym następuje swoiste katharsis w postaci wybuchu jedności i miłości rodziny, prowadzącego do happy endu. I tak to wygląda w tym filmie, trudno jednak jednoznacznie określić czy jest to wada, czy zaleta tej produkcji. Wydaje mi się, że wszystko zależy od oczekiwań widza. Jeśli chcesz naprawdę się bać, sięgnij po coś bardziej demonicznego, jeśli szukasz godziwej rozrywki z dreszczykiem - to właśnie "Poltergeist II" będzie właściwym wyborem. Szybka wciągająca akcja, niezła, naturalna gra aktorów, dobre, choć czasem nieco przekolorowane efekty specjalne (co u licha robił wąż w liczących ponad 170 lat zwłokach?). Świetna, podkreślająca akcję muzyka. Kilka zaskakujących rozwiązań i momentów - świetny patent na robaka w tequili ;-). Kilka dobrych żartów, rozładowujących napięcie – na przykład wątek z zezłoszczonym samochodem. Świetna, sugestywna i chwilami nawet przerażająco zagrana postać wielebnego Kane'a. A wady? Rzuciła mi się w oczy naiwność zastosowanych rozwiązań (zabicie demona włócznią) i "cukierkowatość" niektórych fragmentów - sceny z babcią Carol Ann.

Podsumowując - oglądając "Poltergeista 2" masz do czynienia z kawałem świetnej filmowej roboty. Ciekawy scenariusz w powiązaniu z dobra grą aktorów, muzyką i klimatem, sprawiły, że jest to godny następca pierwszej części. Wali tu się, zatem teoria mówiąca o tym, że sequele są zazwyczaj słabsze od pierwowzorów. W tym przypadku mamy film, jeśli nie lepszy to praktycznie równorzędny.

Screeny

HO, POLTERGEIST 2 - THE OTHER SIDE HO, POLTERGEIST 2 - THE OTHER SIDE HO, POLTERGEIST 2 - THE OTHER SIDE HO, POLTERGEIST 2 - THE OTHER SIDE HO, POLTERGEIST 2 - THE OTHER SIDE HO, POLTERGEIST 2 - THE OTHER SIDE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobra, szybka akcja
+ fabuła która nie nudzi
+ gra aktorów
+ zaskakujące pomysły
+ chwilami straszny
+ muzyka
+ ogólne wrażenie dobrej filmowej roboty

Minusy:

- naiwność niektórych rozwiązań
- momentami za mało straszny a bardziej familijny
- czasem słodki aż mdli...

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -