Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PROPHECY 2 a.k.a. GOD'S ARMY 2

PROPHECY 2 a.k.a. GOD'S ARMY 2

Armia Boga 2

ocena:5
Rok prod.:1998
Reżyser:Greg Spence
Kraj prod.:USA
Obsada:Christopher Walken, Russell Wong, Jennifer Beals, Brittany Murphy, Eric Roberts
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6.67
Głosów:15
Inne oceny redakcji:

Film Prophecy II jest środkową częścią tryptyku o wojnie toczonej na Ziemi i w Niebie między aniołami. Wyjaśnienie wielu wątków które zauważamy w tej części ma swój początek w niewątpliwie najlepszej część I, a zakończenie w części III z 2000 r. Niestety jak to jest często w zwyczaju, sequele działają na zasadzie równi pochyłej, staczają się w dół osiągając często beznadziejność, np. wspomnianą już część III sagi. Tak więc omawiana część druga z podtytułem Ashtown powinna być przeciętna i tak jest w istocie.

Na Ziemię powraca Gabriel, który usilnie stara się zniszczyć gatunek ludzki. Lucyfer mając dość takiego towarzystwa wypuszcza go bowiem z piekła. Gabriel jest zazdrosny o miłość Boga i gardzi ludźmi nazywając ich "małpami". Anioł niczym Terminator będzie chciał za wszelką cenę dopaść młodą kobietę spodziewającą się dziecka. Nie jest to jednak zwyczajne dziecko. Jest owocem jednej nocy spędzonej przez pielęgniarkę Valerie Rosales z tajemniczym mężczyzną , potrąconym przez nią na jezdni. Tym mężczyzną okazuje się być anioł Danyael. Dziecko noszone w łonie Valerie czyli nephilim ma zjednoczyć anioły i zakończyć brutalną wojnę. Aniołowie by zabić swego niebiańskiego przeciwnika muszą wyrwać mu serce. Do pomocy w unicestwieniu kobiety Gabriel wybiera sobie młodą niedoszłą samobójczynię Izzy i utrzymuje ją na granicy życia i śmierci. Danyael Będzie starał się przeszkodzić Gabrielowi w wypełnieniu jego misji, przypłacając to swym życiem.

Film jak już wspomniano kontynuuje niektóre wątki poprzednika, nie dorastając mu jednak do pięt. Pojawiają się nawet postacie z poprzedniej części - oprócz samego anioła Gabriela , jest to detektyw, a obecnie zakonnik Tomasz. Ginie on jednak bardzo szybko. Pierwszy film był sprawnie zrobionym, wciągającym pewnym novum, niestety scenariusz II części mimo pozornego zagmatwania jest słaby i sprowadza się do pseudoreligijnych dywagacji. Większość akcji dzieje się w nocy, więc często mało widać co się dzieje na ekranie. Finał jak zwykle rozgrywa się w opuszczonej fabryce (Eden). Trochę załamujące jest to, że anioły w walce leją się mordach, niczym bywalcy tanich pijackich knajp. Istoty od nas wyższe powinny chyba sprawy rywalizacji rozgrywać inaczej. Efekty specjalne nikłe, grozy widz nie uświadczy przez żaden moment. Niestety zmarnowana szansa na dokonanie dobrej kontynuacji, nie dziwmy się więc, że film ten skierowano od razu na rynek wideo. Plusem oczywiście jest rola jak zwykle elektryzującego Christophera Walkena, oraz dość ciekawa obsada drugoplanowa (Glenn Danzig z zespołu Danzig jako Sammael oraz Bruce Abbott jako zakonnik Tomasz). Film zwraca uwagę na mało znane fragmenty Pisma Świętego dotyczące aniołów i ich współżycia z ludźmi. Aby jednak filmowa fantazja nie mieszała się zbytnio z przyjętymi prawdami, należy wyjaśnić, że archanioł Gabriel wg tradycji judaistycznej był orędownikiem ludzkości podczas potopu oraz przedstawiany jako karzący grzeszników, strzegący raju dowódca zastępów niebieskich. Dziś jako roznosiciel dobrych wieści jest patronem radia, poczty i telekomunikacji. Nefilim czyli upadli byli gigantami, potomkami aniołów i kobiet. Ich niegodziwość była tak wielka, że Bóg zdecydował się na zniszczenie prawie całej ludzkości potopem.

Screeny

HO, PROPHECY 2</br> a.k.a. GOD'S ARMY 2 HO, PROPHECY 2</br> a.k.a. GOD'S ARMY 2 HO, PROPHECY 2</br> a.k.a. GOD'S ARMY 2 HO, PROPHECY 2</br> a.k.a. GOD'S ARMY 2 HO, PROPHECY 2</br> a.k.a. GOD'S ARMY 2 HO, PROPHECY 2</br> a.k.a. GOD'S ARMY 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ obecność aniołów
+ Christopher Walken
+ ciekawi aktorzy epizodyczni

Minusy:

- słaby scenariusz
- kiepska realizacja
- nie sposób się przestraszyć czy też głęboko wciągnąć w akcję
- postmodernistyczny miszmasz

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -