Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHT OF LIVING DEAD (remake)

NIGHT OF LIVING DEAD (remake)

Noc Żywych Trupów

ocena:8
Rok prod.:1990
Reżyser:Tom Savini
Kraj prod.:USA
Obsada:Patricia Tallman, Tony Todd, Tom Towles
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.97
Głosów:145
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 9
Drachu - 9
Piotr Sawicki - 9
Skaldi - 9
Ptaku - 8
Goły - 8
Mr Filth - 8
Flaco - 8
BartX - 6
Kinson - 6
Molly - 10
Krzysztof Gonerski - 3
Ash J. Williams - 9
Skaraś - 10

Gdybym miał do wyboru wskrzesić mojego ukochanego wujaszka kosztem własnego życia, raczej nie zdecydowałbym się na to.

W 1968 roku legendarny reżyser filmów o zombie, George A. Romero, nakręcił "Noc żywych trupów". Film był czarno-biały i w tamtym czasie okrzyknięto go mianem klasyka. Nic więc dziwnego, że zdecydowano się przenieść go na duży ekran po raz kolejny. Premiera odbyła się w 1990 roku, co zobowiązywało do nowszych rozwiązań i przede wszystkim pojawił się kolor. Fabuła, oczywiście, nie zmieniła się. Nadal mamy do czynienia z wirusem nieznanego pochodzenia, który atakuje ludzi i ożywia zmarłych.

Barbara (Patricia Tallman) i jej brat John wybierają się na cmentarz, aby odwiedzić grób ciotki (pierwsza zmiana w fabule, w oryginale jechali na grób ojca). Tam niespodziewanie Barbarę atakuje zarażony mężczyzna. John, chcąc pomóc siostrze, ginie w starciu z napastnikiem. Barbara ukrywa się w pobliskim domu, a jej psychika powoli chyli się ku wyczerpaniu. Na szczęście, zjawia się Ben (Tony Todd), który pomaga dziewczynie się otrząsnąć. Zombie jest jednak coraz więcej i sytuacja staje się dramatyczna. Barbara i Ben barykadują się w chatce. Okazuje się, że w piwnicy jest jeszcze piątka ludzi, którzy tak jak główni bohaterowie chcą się wydostać z budynku osaczonego przez zgłodniałe hordy żywych trupów .

Fabuła i przebieg filmowej akcji nie zostały zbytnio zmienione (oprócz kilku szczegółów). Chyba największym odstępstwem w dziele Saviniego jest zakończenie. Zupełnie inne niż w oryginale i chyba lepsze i ciekawiej pokazane. W oczy rzuca się od razu poziom wykonania produkcji. Widać przepaść między filmami z 1968, a 1990 roku, ogromną przepaść. Wszystko nas zachwyca: wygląd zombie, scenografia, charakteryzacja. Bardzo dobrze prezentują się również efekty wizualne. Tym razem kamera pokazuje szczegółowo ujęcia, w których np. zmarłym odpada to i owo. Jednak nadal nie widać efektów, do których przyzwyczaił nas Lucio Fulci w swoich filmach. Klimat jest fenomenalny. Od pierwszych minut wczuwamy się w atmosferę filmu, tak jak to miało miejsce w oryginale. Aktorzy grają bardzo dobrze. Na szczególną pochwałę zasługuje Patricia Tallman i znany fanom horroru, Tony Todd („Candyman”, „Wishmaster”, „Valentine”). W remake`u John ginie tak samo szybko, a szkoda. Na szczęście kwestię "They are coming to get you, Barbara" powiedzieć zdążył, więc tradycji stało się za dość. Poza tym wszystko jest tak, jak w wersji Romero, ale, oczywiście wykonane znacznie efektowniej, jak przystało na lata 90-te.

Dla mnie żaden remake nie zastąpi oryginału, ale przyznać muszę, że film wyreżyserowany przez Saviniego jest jednym z lepszych w historii. Znakomita realizacja i kilka zmian na plus daje mu silną pozycję w rankingu filmów grozy, a na pewno pierwszą w zestawieniu produkcji z żywymi trupami. Gorąco polecam, jednak najpierw obejrzyjcie wersję z 1968 roku.

Trzygroszówki

Goły przyznał ocenę 8 i napisał:

Jest to remake filmu nakręconego również przez G.A.Romero w 1968 r. Mimo, że określany jest jako film klasy B wcale się tego nie odczuwa. Mało tego ta wersja została znacznie poprawiona . Klimat jest świetny. Obejrzeć trzeba!

Screeny

HO, NIGHT OF LIVING DEAD (remake) HO, NIGHT OF LIVING DEAD (remake) HO, NIGHT OF LIVING DEAD (remake) HO, NIGHT OF LIVING DEAD (remake)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+klimat!!!
+dobra gra aktorów
+charakteryzacja
+świetny remake

Minusy:

- jedynie drobiazgi

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -