Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHTMARE ON ELM STREET

NIGHTMARE ON ELM STREET

Koszmar z Ulicy Wiązów

ocena:10
Rok prod.:1984
Reżyser:Wes Craven
Kraj prod.:USA
Obsada:Rober Englund, Heather Langenkamp, Johnny Depp, John Saxon
Autor recenzji:Skaldi
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.2
Głosów:368
Inne oceny redakcji:
BartX - 10
Sabbath - 9
Flaco - 9
Trybek - 9
bufik - 9
Mr Filth - 9
Drachu - 9
GrzEGOrz - 9
Kinson - 8
Piotr Sawicki - 7
Ash J. Williams - 10
Skaraś - 9

One... two...Freddy's coming for you.
Three... four...Better lock your door.
Five... six...Grab your crucifix.
Seven... eight...Gonna stay up late.
Nine... ten...Never sleep... again.

Koszmar z ulicy Wiązów....film określany jest mianem kultowego, a Freddy Krueger jest dziś jedną z najstraszniejszych postaci w historii kina. Wszystko zaczęło się w 1984 roku, gdy pewien wtedy jeszcze mało znany reżyser Wes Craven postanowił nakręcić film o człowieku który zabija w snach. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę. Co ciekawe pomysł na nakręcenie tego filmu zrodził się w jego głowie już w 1978 roku w restauracji. Czytał on wcześniej trzy oddzielne artykuły o ludziach którzy mieli koszmarne sny, i później zginęli we śnie. / aut.Trybek /

Springwood... mogłoby się wydawać, że jest to spokojne amerykańskie miasteczko, gdzie mieszkańcy żyją z dnia na dzień, nie myśląc o trudach życia codziennego. To właśnie na jednej z ulic, mianowicie przy ulicy Wiązów rozegra się jeden z największych koszmarów w dziejach kina. Stanie się to za sprawą Freddy'ego Kruegera, postaci budzącej grozę wśród nastolatków owego miasteczka.
Nancy Thompson (Heather Langenkamp) jest typową nastolatką, ma chłopaka Glena (Johnny Depp), spotyka się z przyjaciółmi, chodzi do szkoły. Nic w jej życiu nie byłoby nadzwyczajnego gdyby nie nasilające się koszmary nocne. Pewnego wieczora trójka przyjaciół spotyka się w mieszkaniu Tiny. W czasie rozmowy, Nancy dowiaduje się, że nie ona sama jest dręczona koszmarami. W snach jest jeden wspólny mianownik - Freddy Krueger (Robert Englund) człowiek ze spalonym ciałem, ubrany w brudny czerwono-zielony sweter, kapelusz oraz uzbrojony w rękawice z nożami zamiast palców. Przerażającą prawdą jest fakt, że aby uchronić się przed konfrontacją z Kruegerem nie można zasnąć. Niespodziewanie pojawia się Rod, chłopak Tiny. Tej nocy Tina zostaje brutalnie zamordowana przez swojego oprawce ze snów. Podejrzenia policji padają na Roda, gdyż był on w czasie zabójstwa razem z ofiarą. Nie dostaje szansy oczyszczenia się z zarzutów, Freddy zabija go, gdy tamten bezbronny śpi w celi komisariatu policji. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Nancy wie jednak, że za całym zajściem stoi Krueger. Nikt nie chce uwierzyć, że wszystkie zabójstwa dzieją się w snach i sprawcą jest ten sam osobnik. Matka głównej bohaterki pragnąc ochronić ją wstawia w okna domu kraty i kieruje ją na badania. Wszystko to na marne - Nancy wie, że od tej chwili zdana jest na samą siebie.

Koszmar z ulicy Wiązów jest produkcją, która od samego początku była skazana na sukces. Składa się na to wiele czynników. Sama tematyka filmu , przedstawiająca koszmary senne wzbudza w osobie oglądającej niepokój. Któż z nas nie budził się zlany potem po męczącym śnie? Chyba nie ma takiej osoby. W tej tematyce leży wielki potencjał dla przyszłych twórców filmów grozy. Muzyka oraz efekty dźwiękowe idealnie wkomponowana są w akcję filmu. Sceny zabójstw są dobrze przemyślane, nie można się do niczego przyczepić. Postać Freddy'ego Kruegera jako bezdusznego mordercy sennego ma swój niepowtarzalny charakter. Wygląd, zachowanie, odzywki w stylu "Come to Freddy" wszystkie te czynniki wpływają na niesamowity klimat.

Szczerze zachęcam do zagłębienia się w świat Fredd'ego Kruegera. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego horroro-maniaka. 0% nudy, 100% strachu. Polecam

Screeny

HO, NIGHTMARE ON ELM STREET HO, NIGHTMARE ON ELM STREET HO, NIGHTMARE ON ELM STREET HO, NIGHTMARE ON ELM STREET

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ Freddy Krueger
+ tematyka filmu

Minusy:

- jakie minusy?

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -