Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHTMARE ON ELM STREET V - THE DREAM CHILD

NIGHTMARE ON ELM STREET V - THE DREAM CHILD

Koszmar z Ulicy Wiązów 5 - Dziecko Snów

ocena:8
Rok prod.:1989
Reżyser:Stephen Hopkins
Kraj prod.:USA
Obsada:Robert Englund, Lisa Wilcox, Beatrice Boepple
Autor recenzji:Skaldi
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.1
Głosów:88
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 9
Sabbath - 8
bufik - 7
Flaco - 4
Kinson - 4
Piotr Sawicki - 5

Badania naukowe doprowadziły do odkrycia, że prawidłowy sen składa się z cyklu pięciu faz o różnej głębokości. W ostatniej fazie cyklu - fazie REM występują marzenia senne... i koszmary. Naukowcy już dawno ustalili, że nawet płód w łonie matki śni, a ponad 50% snu płodu stanowi faza REM. Marzenia senne... jak myślicie? ile dzieci z ulicy Wiązów wyzbyłoby się ostatniej fazy snu.

Alice i Dany są szczęśliwą parą. Zbliżył ich nieszczęśliwy splot wydarzeń z poprzedniego "koszmaru". Alice zamartwia się ostatnim snem, w którym jako Amanda Krueger, została zamknięta w pomieszczeniu pełnym psychopatów i szaleńców. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy zaczyna śnić na jawie. Zanim się wyjaśni dlaczego tak się dzieje zginie dwójka jej przyjaciół oraz jej chłopak. W jednym ze snów dochodzi do słownej konfrontacji Amandy Krueger z Freddym. Nie można wyzbyć się wrażenia, że Freddy jest przerażony, boi się Amandy jak ognia. Odegra ona bardzo istotną rolę w ostatecznym starciu. W snach Alice zaczyna pojawiać się postać chłopczyka o imieniu Jacob. Jak się okaże później, jest to jej nienarodzone dziecko. Jacob jest rozwiązaniem całej układanki. Wykorzystując jego sny Krueger sieje postrach wśród przyjaciół Alice. Teraz Jacob jest jego "łącznikiem". Im dłużej pozostaje pod wpływem koszmarów Freddy'ego, tym staje się do niego podobniejszy. Należy zacząć szybko działać, by ocalić dziecięcą niewinność Jacoba.

Co tu dużo pisać, bardzo spodobał mi się scenariusz piątej części. Wplątanie historii Amandy Krueger zadziałało pobudzająco na klimat filmu. Aktorstwo jest wysokich lotów. Chłopiec grający Jacoba bardzo dobrze wywiązał się z powierzonego zadania. Freddy Krueger od czwartej części stał się bardziej rozmowny, ale co za tym idzie nie straszy jak wcześniej. Piąta część jest wierna tej regule. Jednak posiada swój klimat, który podtrzymują między innymi dobrze wykonane sceny sennych zabójstw. Widać, że chłopaki od efektów specjalnych wykonali kawał dobrej roboty. W końcowych scenach, gdy Alice przechodzi transformacje, próbując pozbyć się z własnego ciała Freddy'ego należy do bardzo udanych. Muzyka i efekty dźwiękowe pojawiają się w odpowiednich momentach dozując tym samym napięcie. Jak wcześniej napisałem nie jest super strasznie, lecz mimo tego piąta część nie nuży.

Po dosyć słabej części czwartej "koszmaru", panowie z "New Line Cinema" poszli po rozum do głowy, pomyśleli nad scenariuszem i wyszła udana kontynuacja serii. Po raz kolejny pokazano widzom, kto rządzi na arenie filmów grozy.

Screeny

HO, NIGHTMARE ON ELM STREET V - THE DREAM CHILD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET V - THE DREAM CHILD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET V - THE DREAM CHILD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET V - THE DREAM CHILD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET V - THE DREAM CHILD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET V - THE DREAM CHILD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawy scenariusz
+ dopracowane efekty specjalne
+ muzyka oraz efekty dźwiękowe

Minusy:

- nie będę czepiał się szczegółów...

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -