Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD

NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD

Freddy Nie Żyje - Koniec Koszmaru!

ocena:8
Rok prod.:1991
Reżyser:Rachel Talalay
Kraj prod.:USA
Obsada:Robert Englund, Lisa Zane, Shon Greenblatt, Lezlie Deane, Ricky Dean Logan, Breckin Meyer, Yaphet Kotto
Autor recenzji:Skaldi
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.49
Głosów:87
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 3

Panie i panowie mam zaszczyt przedstawić szóstą część "Koszmaru z ulicy Wiązów". Zaszczyt ten przejawia się tym, iż rzadko jest dane, aby jakakolwiek seria filmów grozy cieszyła się taką popularnością i nieskazitelnością wykonania. Każda część "koszmaru" karmiła nasze zmysły czymś niezwykłym, nowatorskim oraz zaskakującym, co nie pozwalało przejść koło niej obojętnie. Czy będzie tak i w tym przypadku? Przekonajmy się.

W miasteczku Springwood w zastraszającym tempie zmniejsza się populacja. Dorosłych ogarnia psychoza, wszystko to przez jednego człowieka, lub raczej potwora o nazwisku Freddy Krueger. Oto on, przerażający, bezduszny zabójca, który nawet po śmierci sieje postrach wśród nastolatków niegdyś spokojnego miasteczka. Istnieją dowody, że rzeź niewiniątek przeżyło jedno dziecko, które za wszelką cenę próbuje wydostać się ze Springwood; natomiast Freddy potrzebuje nieświadomej ofiary, aby ta doprowadziła go do rodzonej córki. Przy niewielkiej "pomocy" Kruegera, chłopcu udaje się uciec. Niestety, podczas ucieczki niefortunnie upada i traci przytomność. Brudny, poobijany, pod wpływem amnezji trafia do miejskiego schroniska dla trudnej młodzieży. Powody, dla których młodzi ludzie znaleźli się w schronisku są przeróżne. Mamy tu Spencera, który w akcie buntu wysadził w powietrze garaż ojca, czy Tracy będąca ofiarą molestowania seksualnego we własnym domu. Na szczęście doktor Maggie Burroughs jak i Doc mimo krótkiego czasu przypadającego na jednego wychowanka starają się ze wszystkich sił pomóc swoim podopiecznym. Doc poprzez terapię snem próbuje dochodzić do źródła każdego problemu. To on przedstawia historie starożytnych demonów snów, które wędrują w snach ludzi, aż znajdą najgorszego na wskroś złego człowieka by dać mu moc przekraczania granicy snu, by zmienić koszmary senne w rzeczywistość. Maggie jak i przybysz, śnią o tej samej dziewczynce o ciemnych włosach, z czerwonymi wstążkami, na tle wieży ciśnień. Wieża uwidoczniona jest na skrawku gazety, którą miał przy sobie w chwili przybycia do schroniska. Doc uważa, że jedynym sposobem rozwiązania zagadki jest podróż do miasteczka Springwood.

Daje się odczuć wielką moc, jaką obdarzony jest w tej części Krueger. Freddy bawi, znęca się nad swoimi ofiarami, a co za tym idzie nie giną od razu, lecz są poddawane wymyślnym torturom fizycznym jak i psychicznym. Samo spotkanie w koszmarze Tracy ze swoim znienawidzonym ojcem jest dla niej wystarczającą męką; w przypadku Carlosa, gdy we śnie spotyka swoją matkę, ta bestialsko uszkadza mu słuch. W obu przypadkach pod znienawidzonych bliskich podszywa się Freddy, czerpiąc tym samym radość z zadawanego cierpienia. Ogólnie sceny koszmarów sennych stoją na wysokim poziomie, są różnorodne i przede wszystkim są ciekawie ukazane. Wyczuwalny jest doskonały klimat horrorów końca lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych. Idealnie dobrano lokacje budujące swoisty klimat jak: miejski festyn gdzie nie uświadczymy żadnych dzieci, szkoła, w której są prowadzone zajęcia bez udziału uczniów, a główny temat to biografia Freda Kruegera, oraz sierociniec, gdzie obłąkana przedszkolanka bawi wyimaginowane dzieci.

Szósta część jest niewątpliwie inna niż poprzednie "Koszmary". Specyficzny klimat oraz cała otoczka finałowego koszmaru sprawiają, że produkcja posiada tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Film zadziałał na mnie niczym narkotyk; nie potrafiąc oderwać się od ekranu brnąłem w chory świat Freddyego Kruegera. Miałem tylko jedno marzenie, aby koszmar na feralnej ulicy trwał wiecznie, nie kończył się, pozwalając mi cieszyć się każdą nakręconą sceną z Krugerem w roli głównej. Z ogromną nadzieją wyczekuję chwili, gdy ujrzy światło dzienne kolejna, równie kultowa seria.

Screeny

HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD HO, NIGHTMARE ON ELM STREET VI - FREDDY'S DEAD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ liczne powiązania tematyczne z fantastyczną 3 częścią koszmaru
+ wciągająca fabuła
+ niezmiennie gra aktorska Roberta Englunda
+ wymyślność tortur zadawanych przez Kruegera
+ jeden z filmów, które nigdy się nie nudzą

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -