Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NUDE FOR SATAN

NUDE FOR SATAN

Nagość dla szatana

ocena:4
Rok prod.:1974
Reżyser:Luigi Batzella
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Stelio Candelli, Rita Calderoni, James Harris, Renato Lupi, Iolanda Mascitti, Barbara Lay
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5.17
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Początek lat 70-tych to okres, w którym szeroko pojęta kinematografia przeżywała swój kolejny rozkwit. Charakterystycznym jego elementem było łamanie wszelakich barier kulturowych, stereotypów i licznych tematów tabu, które dla producentów filmowych nie były niczym innym jak tylko zbędną przeszkodzą, której przekroczenie oznaczało pozyskanie kolejnych widzów... Wtedy to właśnie, kina zapełniły się licznymi erotyczno-pornograficznymi obrazami, a seks gościł w prawie każdym gatunku filmowym. Zasada ta nie ominęła także horrorów, w których zerwanie kolejnej kurtyny z przeszłości umożliwiło twórcom otworzenie się na nowe tematy... tematy, w których nagość, seks i gwałt doskonale pasowały do krwawych historii o diabłach, wampirach i innych monstrach. Oto jeden z takich filmów...

Nocna podróż doktora Williamsa Bensona, której towarzyszyły fatalne warunki atmosferyczne, kończy się wypadkiem samochodowym. Dziwnym zbiegiem okoliczności, w tym samym momencie rozbija się także inny samochód. Nie tracąc czasu, doktor Benson postanawia skorzystać ze swych zawodowych doświadczeń i czym prędzej udzielić pomocy feralnemu kierowcy... Pech chciał, że ów kierowcą okazała się urocza dziewczyna o imieniu Susan, której nie można było samotnie pozostawić w jej rozbitym samochodzie. Mężczyzna zabiera więc kobietę do swego wozu i postanawia poszukać schronienia w ogromnym gotyckim zamczysku. Posiadłość od samego początku wydawała się skrywać w sobie jakąś mroczną tajemnicę jednak nie to okazało się najdziwniejszą rzeczą, jaką w niej zastał. Otóż okazało się, że odnaleziona kilka minut wcześniej kobieta, już dawno była w zamku i co więcej, pała do doktora płomiennym uczuciem miłości... Rankiem, podobny los spotyka prawdziwą Susan, która samotnie pozostawiona w samochodzie, budzi się i również trafia do przeklętej posiadłości. Dalszy ciąg wydarzeń ma identyczny przebieg. Kobieta spotyka w zamku doktora Bensona, który jednak nie okazuje się tym samym człowiekiem, jaki dzień wcześniej udzielił jej pomocy. Kim jest właściciel gotyckiego zamczyska? Czy Susan i dr Williams Benson stali się więźniami własnego ciała? Czy zdołają pokonać swe alter ego?

"Nude for Satan" to przesycony erotyczną perwersją zawiły horror, w którym ze strony autorów zabrakło wyraźnego konceptu na wystraszenie odbiorcy. Widzowi od samego początku towarzyszy duszny nastrój ocierający się o uczucie obłędu i klaustrofobii. Całość spowita jest hipnotycznymi wizjami głównych bohaterów, w które wmieszano niewyrafinowany wątek spod znaku kina surrealistycznego. Nie sposób pominąć licznych minusów, wśród których najbardziej rażą - i tak nieliczne - efekty specjalne, m.in. scena ze wspinającym się po ciele uwięzionej na pajęczynie kobiety ogromnym pająkiem, która swym absurdem i wykonaniem przypomina produkcje Ed Wood'a.

Symptomatyczny klimat włoskiego kina otoczonego gotycką scenografią i kipiącym grozą podkładem muzycznym, to cechy które dla prawdziwego miłośnika nieco starszych horrorów są wystarczającym powodem by bez dłuższego namysłu zainwestować swój drogocenny czas w tę produkcję. Niestety, jak wiele obrazów z tamtego okresu, także i ten w dzisiejszych czasach, zrozumienie znajdzie wyłącznie wśród najwytrwalszych koneserów owego gatunku. Konkluzja wydaje się zatem prosta: jeżeli nie lubisz kina z okresu wczesnych lat 70-tych to trzymaj się z dala od "Nude for Satan", jeśli jednak jest inaczej to z pewnością się nie zawiedziesz!

Screeny

HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN HO, NUDE FOR SATAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zachęcający początek
+ duszny nastrój

Minusy:

- efekty specjalne
- angielski dubbing
- tylko dla koneserów
- strasznie schematyczny
- trudno w nim odnaleźć "coś" strasznego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -