Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DAGON

DAGON

Dagon

ocena:9
Rok prod.:2001
Reżyser:Stuart Gordon
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada:Ezra Godden , Raquel Merono , Franciso Rabal
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.35
Głosów:98
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 8
GrzEGOrz - 7
Flaco - 6
Lohikaarme - 6
TSR - 9
Skaraś - 8
Candy - 8
Lohikaarme - 8

Stuart Gordon, znany m.in. z produkcji "Re-Animatora" i "From Beyond", musiał czekać aż 15 lat na stworzenie obrazu "Dagona". Film powstał na podstawie motywów z powieści Howarda Philipsa Lovecrafta pt. "Shadow over Innsmouth".

Paul, Barbara, Howard i Vicky wybierają się swą łodzią w podróż. Spokojny i przyjemny rejs, który miał stanowić oderwanie się od codziennych obowiązków, przerywa nagły sztorm. Ich jacht uderza o rafę i zaczyna powoli tonąć. Paul i Barbara wskakują do pontonu i postanawiają płynąć w stronę nieznanej im hiszpańskiej wysepki, z której wcześniej dochodziły dziwne odgłosy. Miasteczko, w którym się znaleźli wyglądało na wymarłe. Wreszcie w strugach deszczu, udaje im się znaleźć żywe istoty jednak wszyscy tu są bardzo dziwni... Splot zdarzeń sprawia, że Paul szybko pozostaje sam. Mężczyzna udaje się do hotelu jednak tutaj z niewiadomych powodów, zaczynają na niego polować miejscowi mieszkańcy - stworzenia, które swymi cechami fizjologicznymi przypominają morskie zwierzęta, mają macki, skrzela, wydobywają z siebie przerażliwe odgłosy itd. Paul nie jest w stanie pojąć co się wokół niego dzieje. Podczas ucieczki z hotelu wpada na jedynego żywego człowieka w Imboce - starca, który zdradzi mu swą przeszłość i tajemnicę mrocznej wyspy, a także opowie o kulcie Dagona...

Film jest naprawdę przerażający i posiada niepowtarzalnie mroczną atmosferę! Zawdzięcza to unikalnej i oryginalnej fabule, a także genialnej scenerii gdyż akcja rozgrywa się w prawdziwej hiszpańskiej wiosce o nietypowej architekturze. Pierwszoplanowa gra Goddena stoi na wysokim poziomie, aktor wie jak pokazać strach i mimo niektórych dziwnych dialogów, wyszedł świetnie. Efekty pozostają bez większego zarzutu, wygląd mutantów pozytywnie mnie zaskoczył, a krwawe efekty gore (w szczególności obecne pod koniec filmu) wywołują dreszcze (np. zdzieranie skóry z twarzy). Akcja toczy się szybko, końcowe sceny momentami zawierają elementy baśniowe, ale nie zmienia to faktu, że całość można obejrzeć jednym tchem.

"Dagon", którego budżet produkcji wyniósł $ 4,8 mln., jest filmem wyjątkowym. Długo nie mogłem się do niego przekonać gdyż główny motyw wydawał mi się nieco dziecinny. Na szczęście były to tylko moje niepotwierdzone domysły. Film polecam przede wszystkim miłośnikom powieści Lovecrafta, a także tym którym podoba się klimat stworzony przez duet Gordon / Yuzna. Jednocześnie chciałbym go odradzić osobom, które z horrorami nie mają wiele wspólnego i spoczęły na kiczu w stylu "Forsaken" czy "Jeepers Creepers" ponieważ przy "Dagonie" przyda się fantazja i trochę własnych przemyśleń.

Screeny

HO, DAGON HO, DAGON HO, DAGON HO, DAGON

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niepowtarzalny klimat
+ niesamowita fantazja
+ różne stwory
+ sceneria
+ fabuła
+ doskonała gra Erica Goddena

Minusy:

- za dużo elementów baśniowych w końcowej fazie filmu
- dla miłośników kiczowatych horrorów, gdzie wszystko podane jest "na talerzu" może być niezrozumiały


Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -