Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ROCKY HORROR PICTURE SHOW

ROCKY HORROR PICTURE SHOW

Rocky Horror Picture Show

ocena:8
Rok prod.:1975
Reżyser:Jim Sharman
Kraj prod.:USA / Wielka Brytania
Obsada:Tim Curry , Susan Sarandon , Barry Bostwick, Richard O'Brien, Patricia Quinn, Little Nell, Jonathan Adams, Peter Hinwood, Charles Gray, Meat Loaf
Autor recenzji:Spike
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.86
Głosów:22
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 9
Molly - 8

Kiedy pewnego zwykłego dnia, Brad Majors oświadczył się Janet Weiss, nic nie wskazywało na to, że oboje jeszcze tej nocy, staną się świadkami najdziwniejszego, najbardziej przerażającego i niezwykle muzycznego wydarzenia, wprost nie z tego świata.

Para świeżo zaręczonych, młodych ludzi, wybiera się w odwiedziny do ich starego przyjaciela. Jednak jak się okazuje, wybrali oni najgorszą chwilę na swoją podróż. Jadąc drogą oddaloną od jakiegokolwiek miasta, podczas burzliwej nocy, ich samochód psuje się, a Brad i Janet zostają zmuszeni wyruszyć w poszukiwaniu pomocy, przemierzając nocą, nieznaną im obojgu okolicę. Przypadek sprawia, że docierają oni do tajemniczego zamczyska, gdzie trwa przedziwne przyjęcie, wydane na cześć gospodarza posiadłości, w której się znaleźli. Już od progu wita ich dziwaczna służba i oboje zostają zaproszeni do środka. Tu poznają oni niezwykle ekstrawaganckiego dr. Franka N. Furtera, który właśnie tej nocy zamierza dać dowód geniuszu, realizując swój największy projekt. Tak więc, Brad i Janet, nie mając większego wyboru, stają się świadkami powołania do życia Rockiego Horrora - kochanka idealnego, którego stwórcą jest właśnie dr. Frank. I tak, para młodych narzeczonych, zostaje wplątana w całą gamę niezwykłych wydarzeń, które rozegrają się tej nocy. Będą musieli również sprostać najdziwniejszym zachciankom tajemniczego dr. Frank N. Furtera.

"Rocky Horror Picture Show" można bez wątpienia uznać za obraz kultowy. Film został nakręcony w roku 1975, jednak zdobył on taką popularność wśród publiczności, że do dziś puszczany jest w wielu kinach. Ta produkcja jest zrobiona naprawdę ciekawie i oryginalnie. Jest ona połączeniem horroru, komedii, s-f oraz przede wszystkim musicalu. Efekt końcowy okazał się godny pochwały. Mimo, iż fabuła nie jest zbyt oryginalna, to film ogląda się z zaciekawieniem. Zagorzali fani "Rocky Horror Picture Show", doszukują się nawet w nim czegoś więcej, pewnej głębi, której nie dostrzeże przeciętny odbiorca tego obrazu.

Główną zaleta "Rocky Horror Picture Show", jest jednak muzyka oraz piosenki autorstwa Richarda O'Briena, które stanowią podstawę tego obrazu. Muzyka potrafi wpaść w ucho i doskonale komponuje się z całą resztą filmu. Wykonanie tych utworów również jest bezbłędne. Aktorzy występujący w tym filmie, idealnie zostali wpasowani w role, które odgrywają. Również świetnie dają sobie radę w wykonywanych przez siebie utworach muzycznych. Ścieżka dźwiękowa tego filmu jest uniwersalna. Sprawdza się nawet teraz, po tylu latach od powstania tego filmu.

"Rocky Horror Picture Show" jest filmem naprawdę dobrym. W okresie, w którym został zrealizowany, był też obrazem niezwykle oryginalnym. Wywołał on wówczas wiele kontrowersji i robi to aż po dzień dzisiejszy. Jednak ten film zupełnie nie sprawdza się jako horror. Można nawet powiedzieć, że poza paroma elementami, to ma on z tym gatunkiem niewiele wspólnego. Szkoda, że taki potencjał nie został wykorzystany w odpowiedni sposób. Gdyby reżyser skierował się odrobinę dalej w kierunku horroru niż w stronę s-f, to powstałoby dzieło o wiele lepsze. Stało się tak też głównie przez to, że obraz ten jest musicalem, a naprawdę trudno jest się przestraszyć, podczas gdy cały czas słyszymy śpiew bohaterów zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Także obraz samego wnętrza zamku mnie zawiódł. Nie był on ani mroczy ani ponury, miejscami nawet nazbyt kolorowy. To też wpłynęło na końcową ocenę tego filmu, gdyż przecież powinniśmy oceniać tu horror. Gdyby nie to obraz ten dostał by wyższą ocenę. Nie można jednak tego dzieła ocenić zbyt nisko, ponieważ zostało by ono skrzywdzone.

"Rocky Horror Picture Show" nie jest też filmem dla każdego. Z całą pewnością nie przypadnie on do gustu ludziom, którzy nie lubią musicali. Fani horroru też będą czuli się nieco zawiedzeni. Mimo to, nie można zapominać, że film ten jest dziełem kultowym i ponadczasowym.

Screeny

HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW HO, ROCKY HORROR PICTURE SHOW

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka
+ piosenki i ich wykonanie
+ gra aktorów
+ oryginalność
+ ogólne wykonanie
+ dzieło kultowe!
+ wytrzymuje próbę czasu
+ ma swoją głębię

Minusy:

- zdecydowanie nie dla każdego!
- nie sprawdza się jako horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -