Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SCREAM OF FEAR

SCREAM OF FEAR

Krzyk Strachu

ocena:9
Rok prod.:1961
Reżyser:Seth Holt
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Susan Strasberg, Ronald Lewis, Ann Todd, Christopher Lee
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.44
Głosów:9
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 8

Wytwórnia Hammer obdarowywała nas głównie obrazami o potworach, od Draculi począwszy, poprzez Mumię i Frankensteina, a na żywych trupach kończąc. Tym razem zrobili wyjątek od tej reguły, dzięki czemu powstał jeden z najlepszych dreszczowców w historii kina - "Scream of fear".

Penny (Susan Strasberg), przykuta do wózka inwalidzkiego dziewczyna, po śmierci swojej przyjaciółki-opiekunki, powraca po dziesięcioletniej przerwie do domu swojego ojca. Zastaje w nim jednak jedynie swoją macochę (Ann Todd). Ojciec, według zapewnień macochy, wyjechał w interesach. Początkowo wszystko przebiega normalnie, dziewczyna zapoznaje się z nowym miejscem, zwiedza okoliczne zatoczki, zaprzyjaźnia się z szoferem Bobem (Ronald Lewis). Jednak pewnej nocy Penny dokonuje szokującego odkrycia. W przydomowej altance odnajduje zwłoki swojego ojca. Zanim jednak powiadamia o tym kogoś ciało znika. Sytuacja powtarza się jeszcze kilkakrotnie. Dziewczyna wraz z Bobem dochodzą do wniosku, że macocha zamordowała jej ojca, a ją samą próbuje doprowadzić do obłędu, gdyż w przypadku stwierdzonej choroby psychicznej Penny, cały spadek przechodzi na żonę zmarłego. Dziewczyna i Bob postanawiają odnaleźć zwłoki, a całą sprawę zgłosić na policję. Okazja nadarza się najbliższej nocy, kiedy macocha wyjeżdża do miasta.

Największą zaletą filmu jest bez wątpienia ciekawa fabuła i zaskakująca końcówka. Fragment fabuły opisany przeze mnie to jedynie wierzchołek góry lodowej. Historia pod koniec bardzo się komplikuje, zachowując mimo wszystko pozory prawdopodobieństwa, co sprawia, że nie staje się śmieszna i żenująca. Kolejną wielką zaletą jest nastrój, tak charakterystyczny dla wszystkich produkcji Hammera. Trudno jest opisać go słowami. To trzeba obejrzeć i poczuć. Muzyka w filmie pojawia się raczej zdawkowo i służy bardziej spotęgowaniu momentu przerażenia, niż stworzeniu odpowiedniego klimatu. Aktorstwo na wysokim poziomie - wspaniała Susan Strasberg, której znakomitą kreację można docenić dopiero pod koniec filmu, kiedy spoglądamy na jej postać z zupełnie innej perspektywy oraz jak zwykle świetny, choć w filmie występujący jako postać trzecioplanowa, Christopher Lee.

Mimo iż "Scream of fear" powstał ponad 40 lat temu, to nie jest w najmniejszym nawet stopniu kiczowaty czy śmieszny. To w połączeniu ze świetną fabułą, hammerowskim klimatem i bardzo dobrym aktorstwem, czyni go pozycją obowiązkową dla każdego fana kina grozy. Szczerze polecam.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła i końcówka
+ klimat
+ aktorstwo

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -