Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ROSE RED

ROSE RED

Czerwona Róża

ocena:5
Rok prod.:2002
Reżyser:Craig R. Baxley
Kraj prod.:USA
Obsada:David Dukes , Matt Keeslar , Nancy Travis
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.72
Głosów:53
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 7
BartX - 2
Ash J. Williams - 7
Skaraś - 3

Rose Red to ogromny dom zbudowany w 1907 roku w Seattle przez Johna P.Rimbauera, który miał być przede wszystkim prezentem dla jego żony - Ellen. Budowa od samego początku pociągała za sobą wiele ofiar śmiertelnych - głównie wśród kierowników budowy. Z czasem, Rose Red pochłaniał w sobie coraz więcej ofiar, do których dołączył także sam Rimbauer. Dziwne zjawiska w ogromnej posiadłości podkreślał fakt, iż dom od wielu lat samoczynnie się rozrastał, zmieniając i powiększając tym samym swą powierzchnię oraz wnętrza... Tak w skrócie przedstawia się historia tytułowego "Rose Red".

Profesor Joyce, która od lat zafascynowana jest nadprzyrodzonymi zjawiskami, postanawia spełnić swe życiowe marzenie i wprowadzić do Rose Red grupę osób z nadprzyrodzonymi zdolnościami. Wśród nich jest Pam, która dotykając różnych przedmiotów czuje różne tajemnicze zdarzenia; Vick, który potrafi przepowiadać przeszłość; Cathy, która specjalizuje się w odruchowym pisaniu; Emery, który widzi tragiczne zdarzenia z przeszłości; Nick, które dzięki swej nieprzeciętnej inteligencji potrafi znaleźć wyjście z wielu sytuacji; oraz chorująca na autyzm Annie, która potrafi przesuwać przedmioty na odległość. Zachęcona zaliczką finansową grupa sądzi, iż eksperyment będzie miał charakter badawczy jednak profesor Joyce ma nieco inne plany, chcąc tak naprawdę na nowo zbudzić dom, który od lat nie przejawiał konkretnych znaków "życia"...

"Rose Red" to jeden z wielu obrazów, którego scenariusz wyszedł spod pióra Stephena Kinga. jednak to co na pierwszy rzut oka budzi wielkie zdziwienie to czas trwania - 245 minut!!! Dlaczego tak długo? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna bowiem film ten tak naprawdę został zrealizowany na potrzeby brytyjskiej telewizji ABC. Całość podzielona została na 3 części i ma charakter miniserialu. Jest to zdecydowany minus tej produkcji ponieważ nie dość, że mamy do czynienia z dłużyzną to na dodatek 75% to okropne nudy! Drażniące są także przerwy w filmie, w których autorzy przewidzieli miejsce na reklamy (...). Czy "Rose Red" jest straszny? Raczej nie. Film ten to przede wszystkim opowiadanie o całej posiadłości oraz bieganie i podziwianie jej wnętrz. Aktorzy nie zagrali najgorzej jednak oglądając "Rose Red" miałem wrażenie, że wielu z nich pierwszy raz miało do czynienia z jakimś większym projektem.

Film posiada wiele minusów, które jednak dla miłośnika tego typu produkcji nie będą najistotniejsze. Ja do takich nie należę ponieważ historia kina grozy zna znacznie lepsze przykłady tego typu horrorów (np. "The Shining" czy "Poltergeist"). Polecam go osobom wyjątkowo cierpiwym, lubiącym horrory o tajemniczych domach i duchach. Ci od mocniejszych wrażeń czy np. gore mogą sobie darować! W październiku 2003 roku pojawił się prequel filmu "Rose Red" pt. "Diary Of Ellen Rimbauer". Całość także zrealizowana jest przez stację ABC jednak trwa już zdecydowanie krócej (88 minut).

Screeny

HO, ROSE RED HO, ROSE RED HO, ROSE RED HO, ROSE RED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wielka posiadłość, dużo naprzyrodzonych zjawisk
+ tajemniczy klimat

Minusy:

- dłużyzna - 245 minut to zdecydowanie za dużo jak na jeden seans
- forma "filmu telewizyjnego" (ze wstawkami na reklamy)
- więcej gadki niż straszenia
- gra niektórych aktorów
- nudny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -