Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ROSEMARY'S BABY

ROSEMARY'S BABY

Dziecko Rosemary

ocena:10
Rok prod.:1968
Reżyser:Roman Polański
Kraj prod.:USA
Obsada:Mia Farrow , John Cassavates , Ruth Gordon
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7.95
Głosów:171
Inne oceny redakcji:
Drachu - 10
GrzEGOrz - 9
Flaco - 9
BartX - 6
Molly - 10
Kinson - 8
Ash J. Williams - 7
Carmilla - 10
Skaraś - 9

"Dziecko Rosemary" pojawiło się w tym samym czasie, co "Noc żywych trupów" George` a Romero, "Cele" Petera Bogdanovicha czy "Diabły" Kena Russela i z miejsca zapisało się nie tylko w historii horroru, ale i w historii kina w ogóle. Choć Roman Polański zarówno wcześniej ("Wstręt"), jak i później ("Dziewiąte wrota") realizował horrory, to nigdy nie zamkną się w tym gatunku. Jednak zrealizowany w 1967r. film grozy, oparty na powieści Iry Levina, to nie tylko prawdopodobnie najlepszy jego film, ale i jeden z najlepszych i najbardziej przerażających horrorów w historii gatunku.

Główna bohaterka filmy, Rosemary Woodhouse, przeprowadza się wraz z mężem do nowego domu, który od początku wygląda niezwykle, ale i niepokojąco. Poza normę wykraczają też ekscentryczni i wścibscy sąsiedzi. Rosemary nasłuchuje pewnej nocy odgłosy satanistycznych obrzędów. Jej mąż nie uznaje jej lęków za zasadne. Mamy lata 60., marihuana, ezoteryka, wszechobecna psychodelia to składniki dnia codziennego. Nasza bohaterka uznaje te tłumaczenia i z mniejszym lękiem zjada deser podany przez sąsiadów. Tymczasem noc przynosi straszliwy scen, w trakcie którego Rosemary zostaje zgwałcona przez samego Szatana ( w tej roli kapłan Kościoła Szatana, Anton Szandor LaVey). Jej mąż, Guy, wmawia jej, iż to on niemalże zgwałcił ją przez sen. Rosemary jednak znowu zaczyna się bać. Wkrótce okazuje się, że jest w ciąży. Początkowo przyjmuje leki serwowane przez sąsiadów, Castavetów, i męża. Gdy jednak Guyowi zaczyna się nagle powodzić, a przyjaciołom Rosemary ( w tym znajomemu lekarzowi) przytrafiają się same nieszczęścia, Rosemary zaczyna wietrzyć spisek. Im bliżej porodu, tym bardziej chce usunąć ciążę, co skutecznie blokuje nowy lekarz. W dniu porodu Rosemary odkrywa straszliwą tajemnicę...

"Dziecko Rosemary" zainicjowało całą falę satanistycznych horrorów, z "Egzorcystą" Williama Friedkina i "Omenem" Richarda Donnera na czele. Z tych wszystkich filmów dzieło Polańskiego jest, moim zdaniem, najlepsze i najciekawsze. Unikając taniego efekciarstwa, reżyser stworzył film o fantastycznym, klaustrofobicznym klimacie. Nie zabrakło też mocnych scen. Niesławna scena gwałtu, z gościnnym udziałem LeVeya, do dziś wzbudza spore kontrowersje, a sam finał historii...no cóż, tak naprawdę nie daje się jednoznacznie zinterpretować. Choćby dlatego "Dziecko..." jest filmem genialnym. Podobnie jak w późniejszym "Egzorcyście" zakończenie filmu Polańskiego nie stanowi katharsis i trudno tu mówić o happy endzie. Jednakże "Dziecko..." jest filmem daleko bardziej złożonym od horroru Friedkina, a zakończenie jest tak bardzo niejednoznaczne, że do dziś nikt nie wie jak je oceniać. Cały film jest po prostu niezwykły. Niepokojącą atmosferę podkreśla doskonała muzyka Krzysztofa Komedy (melodia z tego filmu stanowi dzwonek mojej komórki :-) ) . Jak z każdym wybitnym, przełomowym i szokującym horrorem łączy się też "Dzieckiem..." ponura legenda. Otóż niebawem po jego nakręceniu urocza żona Romana Polańskiego, Sharon Tate ( znacie ją pewnie z "Nieustraszonych pogromców wampirów"), została brutalnie zamordowana ( wraz z całą rodziną zresztą) przez satanistyczną, choć bardzo "hippisowską"(tzn. kontestacyjnie nastawioną) bandę Mansona, podobno zainspirowaną filmem "Rosemary`s Baby". Nie bez znaczenia jest fakt , że aktorka została zamordowana, będąc w ciąży, co być może miało być aluzja do narodzenia/nienarodzenia dziecka Rosemary. Znajomość tych faktów pozwala odbierać film Polańskiego na nowym, jeszcze bardziej niepokojącym poziomie. Gorąco polecam. Arcydzieło.

Screeny

HO, ROSEMARY'S BABY HO, ROSEMARY'S BABY HO, ROSEMARY'S BABY HO, ROSEMARY'S BABY HO, ROSEMARY'S BABY HO, ROSEMARY'S BABY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ atmosfera
+ muzyka
+ fabuła
+ zdjęcia
+ zakończenie
+ film jako całość
+ po prostu arcydzieło

Minusy:

- w zasadzie trudno jakiekolwiek znaleźć

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -