Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARK HALF

DARK HALF

Mroczna Połowa

ocena:6
Rok prod.:1993
Reżyser:George A. Romero
Kraj prod.:USA
Obsada:Timothy Hutton , Amy Madigan , Michael Rooker , Julie Harris
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.26
Głosów:31
Inne oceny redakcji:
Aqueda - 7
Kinson - 5
GrzEGOrz - 4

"Mroczna połowa" to kolejna ekranizacja powieści Stephena Kinga, w reżyserii mistrza gatunku - George'a Romero...

Thad Beaumont, jako młody chłopiec przechodzi niezwykle niebezpieczną operacją usunięcia guza mózgu będącego pozostałością po "wchłoniętym" przez niego, bracie bliźniaku. 23 lata później, mężczyzna wraz ze swą żoną Liv, prowadzi ustatkowane życie pisząc bestsellerowe powieści pod pseudonimem "George Stark". Spokój jednak nie mógł trwać wiecznie... gdy pewnego dnia do pisarza zgłasza się żądający pieniędzy szantażysta, wszystko ulega diametralnej zmianie. Na skutek nacisków, Thad postanawia ujawnić swe prawdziwe nazwisko i pożegnać się z pisaniem pod pseudonimem, urządzając tym samym fikcyjny "pogrzeb" Georgea Starka. W tym momencie rozpoczyna się prawdziwy koszmar! Nagle z niewyjaśnionych przyczyn zaczynają ginąć związane z pisarzem osoby, a wszystkie dowody wskazują właśnie na niego. Niebawem okaże się, że George Stark nie istniał tylko na papierze...

Duet King + Romero, dla prawdziwego miłośnika gatunku, stanowi już połowę sukcesu - niestety z drugą połową jest już nieco gorzej. Film przez większość czasu przypomina obyczajową opowiastkę ukazując uroki spokojnego życia rodziny Beaumontów, by po 30 minutach skupić uwagę widza na prowadzonym śledztwie... - na szczęście to jedyny element, który w "Mrocznej połowie" pozostawia lekki niedosyt. Całość jest świetnie zmontowana i udźwiękowiona, fabuła ciekawa, a pomysł oryginalny, aktorzy spisują się znakomicie (w szczególności występujący w podwójnej roli Timothy Hutton), z kolei atmosfera i stopniowo rosnące napięcie, jest tylko kolejnym dowodem reżyserskiego talentu G.Romero.

Reasumując. "Mroczna połowa" to film przede wszystkim dla miłośników ekranizacji powieści Stephena Kinga takich jak "Lśnienie" czy "Misery",... obrazów mrocznych i tajemniczych. Osoby liczące na gore, krew i masę trupów, będą zawiedzone!

Screeny

HO, DARK HALF HO, DARK HALF HO, DARK HALF HO, DARK HALF HO, DARK HALF HO, DARK HALF

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalne pomysły / fabuła
+ gra aktorów, w szczególności podwójna rola Timothy Huttona
+ tajemnicze wątki
+ montaż

Minusy:

- pierwsza połowa filmu
- kilka nudnych i niepotrzebnych scen, które śmiało można było wyciąć z tego 120-minutowego filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -