Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WISHMASTER

WISHMASTER

Władca Życzeń

ocena:6
Rok prod.:1997
Reżyser:Robert Kurtzmann
Kraj prod.:USA
Obsada:Andrew Divoff, Robert Englud, Wendy Benson, Kane Hodder
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.56
Głosów:50
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 7
BartX - 6
Ptaku - 4
Ash J. Williams - 6

Producentem tego filmu jest Wes Craven (''Koszmar z ulicy Wiązów''), występują Robert Englud (Freddy Kruger) i Kane Hodder (Jason Voorhees), a muzykę skomponował Harry Manfredini (''Piątek trzynastego''). Już same nazwiska twórców filmu zachęcają do jego obejrzenia.

Persja, 1248 rok p.n.e. Przywołany do życia zły dżin realizuje swój niecny plan. Według starożytnych wierzeń istoty magiczne, zwane dżinami, były uosobieniem zła. Miały wręcz boską moc, mogły jej jednak użyć jedynie na wyraźne życzenie śmiertelnika. Kiedy spełniały ostatnią, trzecią prośbę danej osoby, otwierały tym samym bramę próżni (świata demonów) i wpuszczały do naszego świata setki takich potworów. Na szczęście dżin zostaje uwięziony w szlachetnym kamieniu przez zaradnego czarownika. Po tym wydarzeniu akcja filmu przenosi się do USA, gdzie kamień przybył z Persji, ukryty w starożytnym posągu. Przy rozładunku zdarza się wypadek - posąg zrywa się z łańcucha i rozbija się na kawałki. Jeden ze świadków incydentu kradnie znaleziony w szczątkach kamień i sprzedaje go u jubilera. Ten zanosi klejnot do domu aukcyjnego, gdzie trafia on w ręce kobiety, która nieświadomie budzi demona. Teraz trzeba wysłać potwora tam, skąd przylazł, zanim spełni się klątwa i Ziemia zamieni się w piekło.

Sądząc po nazwiskach twórców i wykonawców można pomyśleć - Cóż za obsada! Jeżeli ktoś jeszcze nie widział Roberta Englud'a i Kane Hodder'a bez masek, w jakich do tej pory kryli twarze w ''Koszmarze z ulicy Wiązów'' i ''Piątku trzynastego'', to ma teraz ku temu okazję. Szkoda, że drugi ze wspomnianych zagrał tylko rolę epizodyczną. Niestety Wishmaster częściej rozbawia zamiast straszyć, a nie taka jest przecież rola horroru. Dżin, aby obrócić życzenie przeciwko osobie, która je wypowiada, musi usłyszeć najpierw odpowiednią prośbę, dlatego niekiedy dochodzi do śmiesznych scen. Oczywiście są też fragmenty z założenia przerażające, ale i tak nie są one na tyle mocne, by szczególnie poruszyć widza. Z jednej strony bardzo dobre wykonanie i efekty wizualne, z drugiej zaś nierówny klimat i głupkowata jak na horror fabuła. Mimo wszystko, krwawe sceny zostały bardzo plastycznie i szczegółowo pokazane. Mamy więc odpadające głowy, żuchwę wyrwaną razem ze szczęką i rozerwane ciała od kul.

Ważną osobą dla filmu okazał się też twórca muzyki - Harry Manfredini. Jest mistrzem w swoim fachu, co potwierdziły ścieżki dźwiękowe do serii ''Friday the 13th''. Nie trzeba więc pisać, że muzyka jest znakomita, a oprócz pracy Manfrediniego możemy usłyszeć utwór Mötorhead.

Zawiodłem się na tej produkcji. Wishmaster to kiepska fabuła w dobrej oprawie wizualnej. Nic oprócz nazwisk obsady filmu, muzyki i niektórych scen nie przykuwa do ekranu. Niektórym może się spodoba. Wydaje mi się, że obraz warto jednak zobaczyć, chociażby ze względu na obsadę i twórców. Dobrze jest ujrzeć nazwiska dwóch wielkich horrorowych morderców Freediego i Jasona w jednym filmie.

Screeny

HO, WISHMASTER HO, WISHMASTER HO, WISHMASTER HO, WISHMASTER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ obsada
+ muza, czyli Harry Manfredini (uwielbiam tego faceta:))
+ efekty wizualne

Minusy:

- fabuła (raczej nie nadająca się do filmu grozy)
- nierówny klimat
- za mało Hoddera!!!!!!!!

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -