Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WRONG TURN

WRONG TURN

Droga Bez Powrotu

ocena:7
Rok prod.:2003
Reżyser:Rob Schmidt
Kraj prod.:USA / Niemcy
Obsada:Eliza Dushku, Desmond Harrington, Jeremy Sisto
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.64
Głosów:187
Inne oceny redakcji:
BartX - 8
Skaldi - 8
Flaco - 7
GrzEGOrz - 6
Kinson - 6
Molly - 7
Lohikaarme - 7
Ash J. Williams - 7
Carmilla - 7
Skaraś - 8

"Wrong Turn" to długo zapowiadany film młodego reżysera Roba Schmidta, który do realizacji całości zebrał całkiem niezłą ekipę realizatorską. Efekt końcowy okazał się całkiem niezły... Ale po kolei.

Chris podąża w ważnej sprawie do Riley jednak wyciek pewnej chemicznej substancji sprawia, że na autostradzie zrobił się całkiem spory korek. Zdezorientowany mężczyzna próbuje ominąć tę przeszkodę i wybiera skrót prowadzący przez leśną drogę. Jego brak uwagi na drodze szybko kończy się wypadkiem... Chris rozbija swój wóz o samochód paru nastolatków, którzy także nie potrafili zorientować się w terenie. Wspólnymi siłami postanawiają poszukać pomocy. Dwójka z nich zostaje przy samochodach (nienajlepszy pomysł), a pozostała czwórka rusza przed siebie. Młodzi ludzie na swej drodze znajdują dziwny dom, który z początku wygląda na opuszczony, jednak po paru chwilach odnajdują w nim ludzkie szczątki i inne dziwne pozostałości. Sytuacja przybiera na grozie gdy do domu wracają jego nietypowi właściciele... Kanibalistyczną rodzinkę tworzą trzy zmutowane górskie istoty, które sprawnie posługują się siekierą i celnie strzelają z łuku. Rozpoczyna się walka o życie...

"Wrong Turn" przypomina mieszankę paru znanych już motywów m.in. z "The Hills Have Eyes", "The Texas Chainsaw Massacre", czy "The House Of 1000 Corpses". Nie jest to jednak w żadnym wypadku minus bowiem im więcej prób tworzenia tego typu produkcji tym lepiej dla tego gatunku. Film jest bardzo dobrze zrealizowany. Zdjęcia, gra aktorów, efekty specjalne, muzyka, ciekawe krajobrazy, szybka akcja, ładne buźki na planie (pomijając wygląd mutantów) sprawiają, że "Wrong Turn" ogląda się wyjątkowo przyjemnie. Pierwsza połowa jest bardzo ciekawa i zawiera elementy zaskoczenia, druga z kolei to już tylko ucieczka głównych bohaterów, część ciekawszych scen kręcona jest nocą przez co całość staje się jakby bardziej schematyczna. Wygląd mutantów nie przypadł mi do gustu, ich image, zachowanie i odgłosy, bardziej nadawałyby się do "Planety małp" niż do tego typu horroru. Jednak ten i parę innych drobiazgów nie wpłynęły w szczególny sposób na dobry efekt końcowy.

"Wrong Turn" na kolana nikogo nie powali, daleko mu do ideału, jednakże całość stanowi całkiem miły akcent w czasach kiedy nawet średni horror jest czymś wyjątkowym. Do świata kina grozy "Zły skręt" nic nowego nie wniósł, a niektórzy z góry mogą potraktować go jako kolejny amerykański wyraz wszechobecnej rutyny... jednak tym razem, prosty i nieprzekombinowany scenariusz (przeciwieństwo do "Jeepers Creepers") okazał się być dobrą receptą na udany film. Polecam przede wszystkim miłośnikom klasycznych slasherów oraz tym, którzy lubią oglądać dobrze zrealizowane horrory z elementami kina akcji.

Screeny

HO, WRONG TURN HO, WRONG TURN HO, WRONG TURN HO, WRONG TURN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ montaż / zdjęcia
+ efekty specjalne
+ gra aktorów
+ tempo akcji na przyzwoitym poziomie

Minusy:

- za dużo tu tradycyjnego kina akcji
- sporo zapożyczonych motywów z filmów o podobnej tematyce

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -