Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DUST DEVIL

DUST DEVIL

Diabelski Pył

ocena:8
Rok prod.:1992
Reżyser:Richard Stanley
Kraj prod.:RPA / Wielka Brytania
Obsada:Robert John Burke, Chelsea Field, Zakes Mokae, John Matshikiza, Rufus Swart
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.9
Głosów:10
Inne oceny redakcji:

"Dust Devil" to film powstały w 1992 roku, jest więc to produkcja stosunkowo młoda. Reżyserm i scenarzystą jest ten sam człowiek – Richard Stanley. Film ten nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, jednak właśnie to jest jego siłą .

Fabuła jest dosyć skomplikowana i do końca niewiadomo o co dokładnie chodzi. Całość odbywa się w gorącej Afryce, która jak każdy region świata ma swoje wierzenia i przesądy. Miejscowi wierzą, iż silne podmuchy wiatru pustynnego są oznaką działalności tytułowego Dust Devila. Zaraz po tej opowieści pewna kobieta zabiera autostopowicza, który odziany jest w długi płaszcz i kapelusz – wygląda jak człowiek z rasowego westernu. Jednak po upojnej nocy owy autostopowicz zabija kobietę, odcina palce i podpala cały dom, po czym ucieka. Jak się okazuje jest to tytułowy Dust Devil – czyli demon uwięziony w ciele człowieka. Jak każdy człowiek poddany jest działaniom ludzkich namiętności dlatego nie zabija od razu. Działa on w wyrafinowany sposób podróżując po bezdrożach Afryki. Wyczuwa bezradność, depresję i zbliżający się koniec życia ludzi i dlatego działa w tych miejscach i na konkretnych osobników. Na miejscach zbrodni zostawia tajemnicze i magiczne ślady, których znaczenie zna tylko miejscowy "szaman". Miejscowa policja nie umie rozwikłać zagadki i sprawę w swoje ręce przejmuje detektyw Ben Mukurob. I w tym momencie pojawia się młoda kobieta – Wendy, która straciła sens własnego życia, odeszła od męża i podróżuje bez celu bo pustynnych terenach Afryki. Jest ona doskonałym kąskiem dla Dust Devila, który chce pochłonąć kolejną duszę...

Film jest trochę dziwny. Od początku jest można by powiedzieć przepełniony magią. Tak właśnie, takie wrażenie miałem po pooglądaniu tego filmu. Przypomina on połączenie "Lord of Illusion" – ze względu na tajemniczość i "magiczność" oraz "Hellraisera 5" – ze względu na skomplikowaną i "zamotaną" fabułę. Właśnie fabuła powoduje, iż w niektórych momentach trudno się połapać o co dokładnie chodzi – to według mnie nadaje nutkę tajemniczości całej produkcji, jednak nie wszystkim może się podobać. "Dust Devil" właśnie dlatego staje się filmem wyjątkowym na tle innych przeciętnych horrorów – jest dziełem ambitnym i czasem skłaniającym do refleksji. Plusem są także lokacje – ogromne tereny pustynne i malutkie afrykańskie miasteczka na pustkowiu. Tworzy to doskonały kontrast , a zarazem harmonię. Odosobnienie od świata, samotny i tajemniczy autostopowicz i małe miasteczka, które są świadkami działań Dust Devila. Dodatkowo efekty dźwiękowe unaoczniają ten klimat. Są one naprawdę dobre i pasują do tego specyficznego klimatu. Co mi się podobało to pewien rodzaj narracji, który występuje w pewnych momentach – ten charakterystyczny głos powoduje, że film ogląda się z większym zainteresowaniem. Dodatkowo ciekawe zakończenie utwierdza mnie w tym przekonaniu. Te "typowe" elementy tworzące klimat w połączeniu z tymi "nietypowymi" – fabułą i magicznością, tworzą naprawdę idealną syntezę. Teraz sam nie wiem czy to plus czy minus, ale w niektórych momentach film przypomina western – zarówno od strony wizualnej, jak i dźwiękowej. Jednak jest to dość dobrze wplecione w całość filmu i nie razi w oczy dlatego pozostaje wobec tego neutralny. Aktorstwo również stoi na wysokim poziomie. Na pochwałę zasługuje z całą pewnością Robert John Burke, który wcielił się w postać tytułowego Dust Devila – jest on tajemniczy, przebiegły i stanowczy. Efektów gore nie ujrzymy tu za dużo. Ale te, które zobaczymy podczas oglądania są bardzo dobrze wykonane i wyglądają przekonywująco.

Reasumując "Dust Devil" jest z całą pewnością filmem godnym uwagi. Jednak nie dla wszystkich – tym którzy lubują się w ostrych produkcjach gore i bezsensownych sieczkach, film ten raczej się nie spodoba. Jest on ciekawym horrorem przepełnionym fascynującym klimatem i magią. Jest to pewien rodzaj ambitniejszego horroru, który mi osobiście przypadł do gustu.

Screeny

HO, DUST DEVIL HO, DUST DEVIL HO, DUST DEVIL HO, DUST DEVIL HO, DUST DEVIL HO, DUST DEVIL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ specyficzny, ciekawy klimat
+ film przepełniony magią
+ ciekawa fabuła
+ postać Dust Devila
+ gra aktorska
+ muzyka
+ pewien rodzaj narracji
+ lokacje
+ sprawna realizacja
+ dobre efekty

Minusy:

- film nie każdemu może się podobać
- czasem trudno się połapać o co chodzi

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -