Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PROWLER, THE

PROWLER, THE

Prowler, The

ocena:8
Rok prod.:1981
Reżyser:Joseph Zito
Kraj prod.:USA
Obsada:Vicky Dawson, Christopher Goutman, Farley Granger, Cindy Weintraub,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.43
Głosów:14
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 5

Film pod tytułem „The Prowler” powstał w 1981 roku. Jest to typowy slasher z tajemniczym mordercą. Czas, w którym powstał owy film był złotym czasem rozwoju horrorów, a w szczególności slasherów. Film „The Prowler” znany jest też pod tytułami „Rosemary’s Killer” i „Graduation”. Według mnie film ten jest naprawdę dobry i śmiało mogę polecić go każdemu maniakowi horrorów. Reżyserem tej jakże udanej produkcji jest pan Joe Zito. Warto także wspomnieć, że za efekty specjalne odpowiadał Tom Savini, czyli bardzo dobry ekspert szeroko znany w środowisku horroru.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1945 roku. Rosemary pisze list do swojego chłopaka, który jest na wojnie. Tłumaczy w nim że nie może dłużej na niego czekać, a jej życie musi toczyć się dalej. Tak więc odbywa się bal zakończenia szkoły gdzie Rosemary poszła razem ze swoim nowym chłopakiem. Wymykają się oni do małej altanki, aby przeżyć romantyczne chwile w samotności. Jednak sielankowy spokój zakłóca im morderca w mundurze z II wojny światowej, hełmie i masce. Za pomocą wideł zabija kochająca parę na zawsze pozostawiając ślad w świadomości mieszkańców. Po 35 latach w roku 1980 ma odbyć się kolejny bal w tym samym miejscu. Miejscowy szeryf wyjeżdża na ryby, a dowództwo zostawia swojemu synowi, który także jest policjantem. Przed samym balem, gdy już większość uczestników jest na sali, morderca sprzed 35 lat znów daje o sobie znać. Zabija pod prysznicem przygotowującą się do balu dziewczynę i jej chłopaka. Jedna z dziewczyn wraca, aby się przebrać i wtedy widzi zabójcę w mundurze, hełmie i masce. Zaczyna on ją gonić, jednak dziewczynie udaje się uciec. Od razu zawiadamia o tym zastępcę szeryfa czyli swojego chłopaka. Powoli para próbuje odnaleźć i złapać mordercę, jednak ten jest przebiegły i w tym samym czasie kieruje się w stronę sali, na której odbywa się bal. Czy wszystkim uczestnikom balu uda się przetrwać i czy dzielnemu, młodemu zastępcy szeryfa uda się załapać mordercę?...

Film według mnie jest bardzo dobry i wyróżnia się na tle innych slasherów. Pierwsze co o tym świadczy jest niesamowity klimat, o którym twórcy powoli zapominali w późniejszych produkcjach. Od samego początku atmosfera i sceneria budzi niepokój. Ciemne domy, piwnice, cmentarz, sale, pusty basen – taka sceneria potrafiła nadać klimat tej produkcji. Jednak nie tylko. Postać mordercy w mundurze z II wojny światowej z widłami i nożami również dodawała atmosfery tej produkcji. Ujęcia kamery połączone z doskonała warstwą muzyczną dodatkowo utrzymują widza w napięciu, które stopniowo narasta. Warstwa dźwiękowa jest również bardzo dobra i buduje odpowiedni klimat. Kim jest morderca, jak w większości slasherów, odkryjemy w końcowej fazie filmu. Dodatkowo film ogląda się z zaciekawieniem i nie ma nudnych scen, w których akcja przeciąga się. Czasem sceny w ciemnych pomieszczeniach trwają dość długo, jednak według mnie nie jest to minusem, gdyż efekty akustyczne oraz praca kamer powodują, iż sceny te mają niesamowity ładunek napięcia i klimat. Ogólnie mówiąc przez cały czas trwania filmu doświadczamy niepokojącego klimatu, który potrafi przestraszyć. Za efekty specjalne jak już wspomniałem wyżej odpowiadał Tom Savini. To, iż zna się na rzeczy potwierdził również w tym filmie. Efekty gore są bardzo dobrze wykonane i co najważniejsze jest ich dużo. Szczególnie zapada w pamięć scena przebijania dziewczyny widłami oraz inne sceny głównie podcinania gardeł nożem. Aktorstwo także stoi na przyzwoitym poziomie. Nie zauważyłem jakiś wpadek aktorów, a ich gra jest dobra. Nie wyróżnia się może niczym szczególnym ale również niczym nie irytuje.

Podsumowując jest to jeden z lepszych horrorów jakie do tej pory widziałem. Posiada to wszystko co dobry horror-slasher mieć powinien – tajemniczy morderca, doskonały klimat i świetne efekty Saviniego składają się na dzieło powyżej przeciętnej. Szczerze polecam ten film każdemu horrormaniakowi. Pooglądanie go na pewno nie będzie straconym czasem. Jeżeli masz dostęp do tego filmu, nie odkładaj go na później, gdyż jest to bardzo dobry horror i oglądanie go będzie przyjemnością.

Screeny

HO, PROWLER, THE HO, PROWLER, THE HO, PROWLER, THE HO, PROWLER, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ mroczny klimat
+ warstwa dźwiękowa
+ efekty gore
+ lokacje
+ postać mordercy

Minusy:

- jak większość slasherów dość przewidywalny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -