Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WRAITH, THE

WRAITH, THE

Wraith, The

ocena:6
Rok prod.:1986
Reżyser:Mike Marvin
Kraj prod.:USA
Obsada:Charlie Sheen, Nick Cassavetes, Randy Quaid, Clint Howard, Griffin O'Neal ,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:4.89
Głosów:9
Inne oceny redakcji:

„The Wraith” jest filmem pochodzącym z 1986 roku. Jego reżyserem jest Mike Marvin, a jedną z głównych ról gra o dziwo dość znany aktor – Charlie Sheen. Film ten to mieszanka następujących gatunków: film akcji, thriller, horror, sci-fi i, jak podaje IMDB, romans. I tak teżw istocie jest, tyle że na nieszczęście właśnie horroru jest w nim najmniej – jednak nie zmienia to faktu, że pomijając spełnianie wymogów gatunkowych dla fana horroru jest to bardzo dobry film.

Fabuła jest dość prosta i opiera się głównie na motywie zemsty. Gang zmotoryzowanych chuliganów sieje postrach wśród młodzieży w małym miasteczku w Arizonie. Członkowie gangu zmuszają też innych do wyścigów samochodowych, a jeśli wygrają - zabierają samochód konkurenta. Jednak lider tego gangu – Packard - postanowił za wszelką cenę zdobyć najpiękniejszą dziewczynę w miasteczku – Keri. Jednak gdy przyłapuje ją w łóżku z Jamie’m razem z całym gangiem tną go nożem, biją, a następnie zamykają w bagażniku samochodu i spychają ze wzgórza. Oczywiście samochód wybucha a Jamie ginie. Keri czy chce czy nie chce musi być dziewczyną Packarda, który trzyma ją dość krótko. Jamie powraca tymczasem na ziemię jako Jack. Jest on także tytułową tajemniczą postacią – Widmem. Jako Jack jeździ na motorze i stara się odzyskać Keri, lecz jako Widmo w swoim kosmicznym samochodzie chce dokonać zemsty na całym gangu Packarda. Po kolei będzie więc starał się wygrać z nimi wyścigi i w dość dziwny sposób pozbawić ich życia...

Wybuchowa mieszanka sci-fi, filmu akcji, thrilleru i (pseudo)horroru nawet się tu sprawdza. Nie znajdziemy tu jednak ani efektów gore, ani odpowiedniego klimatu, ani charakterystycznych dla horroru rozwiązań (chociaż czasem ujrzymy pojedyncze sceny pasujące do estetyki horroru, które poparte są też „horrorową” muzyką). Film na pewno nie powstał po to, aby czymkolwiek przestraszyć. Przypomina on raczej „Szybkich i wściekłych”, tyle że 15 lat wcześniej i na pustkowiach Arizony. Ujrzymy tu wiele dobrze zrealizowanych scen wyścigów i pościgów w całkiem fajnych jak na lata 80 samochodach. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że są ostro stuningowane, ale wyglądają bardzo stylowo. Szczególnie samochód szefa gangu – Packarda i kosmiczny „Turbo Interceptor” Jacka/The Wraith’a. Co także zasługuje na uznanie to bardzo dobra ścieżka dźwiękowa - jedna z lepszych jakie słyszałem. Melodyjno-rockowe brzmienia typowe dla lat osiemdziesiątych idealnie pasują do tego, co widzimy na ekranie. Na szczególne uznanie zasługuje Charlie Sheen w roli Jacka/Wraith’a oraz Packard grany przez Nicka Cassavetesa - typowy bad boy. Efekty specjalne wykonane są jak na lata 80 bardzo dobrze. Ograniczają się głównie do wybuchów samochodów i wypadków. Podczas kręcenia scen wyścigów zmarł jeden z kaskaderów, co uwidacznia jak niebezpiecznie było kręcenie tego filmu, jednak efekt jaki ujrzymy na ekranie jest naprawdę dobry. Scenariusz nie ustrzegł się kilku dziur logicznych, na które jednak nie zwraca się większej uwagi.

Trochę zakręcona fabuła z nutką science-fiction, wyścigi samochodwe, trochę napięcia i kilka elementów horroru sprawiają, że film ten nie nudzi, a ogląda się go z ciekawością. Jeśli lubisz szybkie samochody, kosmiczne i nietypowe rozwiązania oraz szybką akcją to powinieneś go obejrzeć. Mnie bardzo się podobał i był dobrym przerywnikiem pośród niejednokrotnie marnych stricte-horrorów, jakie oglądałem w ostatnim czasie. Jeśli chcesz się rozerwać przy dobrym filmie (niekoniecznie horrorze) to polecam „The Wraith”

Screeny

HO, WRAITH, THE HO, WRAITH, THE HO, WRAITH, THE HO, WRAITH, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wybuchowa mieszanka sci-fi, filmu akcji i thrilleru
+ ścieżka dźwiękowa
+ samochody i sceny wyścigów
+ gra aktorów
+ efekty specjalne
+ szybka akcja

Minusy:

- Nie jest to stricte horror
- brak „strasznego” klimatu
- czasami „dziurawy” scenariusz

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -