Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARKNESS

DARKNESS

Ciemność

ocena:5
Rok prod.:2002
Reżyser:Jaume Balagueró
Kraj prod.:USA / Hiszpania
Obsada:Anna Paquin , Lena Olin , Iain Glen , Giancarlo Giannini , Fele Martínez , Stephan Enquist
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6.57
Głosów:91
Inne oceny redakcji:
Molly - 8

Powiadają, że niektóre domy rodzą się złe. Czy jest możliwe, aby jakiś budynek został zbudowany z myślą o siłach zła? Okazuje się, że tak. Jako bowiem wiadomo, dom może służyć nie tylko do mieszkania, ale także jako ołtarz ofiarny lub brama do innego świata. Taką właśnie wizję domu, nie nawiedzonego, czy przeklętego, lecz zbudowanego z myślą o siłach zła zobaczymy w filmie "Darkness".

Film zaczyna się retrospekcją przedstawiającą zdarzenia, które miały miejsce 40 lat przed główną akcją. Dowiadujemy się, że wydarzyła się jakaś zagadkowa tragedia, którą przeżyło tylko jedno z kilkorga zaginionych dzieci. Po tym interesującym wstępie przenosimy się do współczesności i poznajemy historię czteroosobowej rodziny, małżeństwa z dwóją dzieci, którzy przeprowadzają się do nowego domu. Ich nowe lokum usytuowane jest na uboczu, pośród lasów i prezentuje się całkiem okazale. Jednak nie jest aż tak pięknie jak by się z początku wydawało. W rodzinie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Ojciec wykazuje objawy nawrotu wyleczonej zdawałoby się choroby, mały chłopczyk zauważa, że jakaś tajemnicza siła wciąga jego kredki w zacienione miejsca w pokoju a on sam zaczyna widzieć zjawy nieżyjących dzieci. Matka zdaje się nie zauważać niczego dziwnego w zachowaniu domowników i tylko ich córka Regina podejmuje próbę ratowania rodziny i walki z tajemniczymi mocami. Uważa, że powodem wszystkich dziwnych zdarzeń jest sam dom, do którego niedawno się wprowadzili. Dziewczyna rozpoczyna poszukiwania wiadomości na temat nowo nabytej posiadłości. Ze strzępów informacji jakie znajduje na jego temat dowiaduje się, że w domu tym nikt nigdy nie mieszkał. Nie wiadomo też, kto go zbudował a wszystkie numery telefonów a dokumentach są fałszywe. Jedyne co udaje się znaleźć to adres architekta, który zaprojektował dom. Regina postanawia podjąć ten trop. Szybko okazuje się, że jej nowy dom skrywa w sobie straszliwą tajemnicę...

Horrory hiszpańskie to wciąż jeszcze duża rzadkość. Dlatego też z wielkim zaciekawieniem przystępowałem do jego obejrzenia. Jednak w miarę jak akcja niemrawo posuwała się do przodu moje zdziwienie a raczej znudzenie brało górę nad zainteresowaniem. Wprawdzie film sam w sobie nie jest zły, ale taka jest prawda na jego temat. Jest dobrze zrealizowany, nieźle zagrany, no i przedstawia całkiem ciekawą historię, ale w zasadzie to wszystko, co może w nim zainteresować. Z założenia tym, co miał wywoływać w widzu strach miała być tytułowa ciemność. Niestety realizatorom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Ciemne zaułki tajemniczego domu zostały tak przedstawione, że po prostu nie wzbudzają strachu. Wprawdzie czasem tu i ówdzie przesunie się jakiś cień, pojawią się jakieś widma, ale nie robią one nic, aby można było się ich bać. Straszenie odbywa się w większości na zasadzie "a buuu!!", ale myliłby się ten kto myślałby, że to duchy nas w ten sposób straszą. Zazwyczaj zastosowany zostaje prosty schemat: jest ciemno, następuje zwolnienie akcji i uśpienie uwagi widza, aż tu nagle uderza piorun, albo ktoś z trzaskiem zamyka drzwi. Takie wstawki też są oczywiście potrzebne i z powodzeniem wykorzystuje się je w wielu filmach, ale oparcie niemal całego straszenia na tym właśnie schemacie to mało ambitne zagranie. Jedyne co udało się zrobić zgodnie z założeniami to końcówka filmu, która jest jego najlepszym fragmentem. Za to początek i środek są w zdecydowanej większości po prostu nużące.

Uważam, że zmarnowano doskonały pomysł na film grozy i zrobiono coś, co w niewielkim stopniu przypomina horror. Nie jest to nawet rasowy thriller. Wprawdzie pojawia się parę fajnych motywów, ale skoncentrowane są one głównie w najlepszej z całego filmu końcówce. Film sam w sobie nie jest wprawdzie aż taki zły, ale nie należałoby do niego podchodzić jak do horroru. Ogólnie rzecz ujmując: obejrzeć można, ale nie należy oczekiwać żadnych rewelacji.

Screeny

HO, DARKNESS HO, DARKNESS HO, DARKNESS HO, DARKNESS HO, DARKNESS HO, DARKNESS HO, DARKNESS HO, DARKNESS HO, DARKNESS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa historia
+ niezła końcówka
+ kilka fajnych momentów

Minusy:

- dłużyzny
- mało straszny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -