Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KING KONG

KING KONG

King Kong

ocena:9
Rok prod.:1933
Reżyser:Merian C. Cooper / Ernest B. Schoedsack
Kraj prod.:USA
Obsada:Fay Wray, Robert Armstrong, Bruce Cabot, Frank Reicher, Sam Hardy
Autor recenzji:Kinson
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.1
Głosów:21
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 10

"Bestia spojrzała w twarz piękności i powstrzymała swą dłoń od zadawania śmierci i od tego dnia wiadomym było, że jest już martwa." - stare Arabskie przysłowie (tak naprawdę to chyba wymyślone na potrzeby filmu - pojawia się w czołówce).

Filmowiec Carl Denham zdobywa mapę Wyspy Czaszek, na której to wyspie zamieszkiwać ma legendarny stwór - gigantyczny goryl - Kong. Postanawia jechać tam i nakręcić o nim film. Organizuje więc wyprawę morską z Nowego Yorku, na którą zabiera niezbyt dobrze radzącą sobie w wielkim mieście aktoreczkę Ann Darrow ( w celu podniesienia oglądalności filmu ). Wyprawa dociera do wyspy, gdzie spotyka dzikie plemię oddające cześć Kongowi, przez składanie mu datków w postaci kobiet. Wódz plemienia uznaje, widząc pannę Darrow, że warto byłoby zafundować gorylowi dla odmiany jasnowłosą piękność. Dochodzi do spięcia i podróżnicy wycofują się na statek. W nocy tubylcy porywają jednak Ann i oddają Kongowi. Ten, jako że aktoreczka wpadła mu w oko, postanawia zabrać ją do siebie. Na ratunek natychmiast wyruszają dzielni marynarze i pan Denham. Okazuje się, że wyspa zamieszkana jest przez dużo większą liczbę gigantycznych stworów, takich jak mięsożerne dinozaury, czy ogromne węże. Wyprawa ratunkowa zostaje mocno przetrzebiona, zanim jeszcze dociera do Konga, a on sam nie zamierza bynajmniej poddać się bez walki.

Pan Merian C. Cooper miał dziwny sen. Śnił mu się ogromny goryl demolujący Nowy Jork. Sen ten urzeczywistnił w filmie, który stał się kamieniem milowym dla kina rozrywkowego, a scena gdy Kong walczy na dachu Empire State Building z dwupłatowcami jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych. Co ciekawe panowie Cooper i Schoedsack grają załogę walczącego z małpą myśliwca. Wspominam o tym dlatego, iż Cooper na ochotnika został pilotem w Eskadrze im. Tadeusza Kościuszki i walczył z bolszewikami w trakcie wojny Polsko-Sowieckiej. Został nawet odznaczony Virtuti Militari przez Piłsudskiego. Prowadził podróżniczy tryb życia (kręcił filmy dokumentalne w egzotycznych miejscach) i śmiało można go nazwać alter ego Carla Denhama. Aby sukces produkcji stał się faktem, potrzebna była praca wielu osób. I tak za animację poklatkową stworów występujących w filmie odpowiedzialny był Willis O'Brien. Wykonał podobną pracę na planie filmu "The Lost World" z 1925, sukces tego właśnie filmu chcieli powtórzyć twórcy King Konga. Willis wykorzystał też gotowe modele dinozaurów z filmu "Creation", który nigdy nie został ukończony, w związku z problemami finansowymi studia. Choć trudno w to uwierzyć, nie ma w "King Kongu" ani jednej sceny, w której małpę grałby człowiek w kostiumie (taki zabieg był przyczyną klęsk późniejszych filmów z Kongiem). Bardzo ważnym i nowatorskim jak na owe czasy rozwiązaniem było takie skomponowanie muzyki do filmu przez Maxa Steina, aby podążała za akcją. Połączona z histerycznym krzykiem Fay Wray zapada na długo w pamięć. Wersja, którą możemy oglądać dzisiaj to wersja reżyserska Coopera z 1971 z odzyskanym materiałem, w 1933 film doświadczył bowiem srogich cięć (widzowie nie byli przygotowani na sceny pożerania żywcem ludzi), niektóre sceny niestety stracono jednak na zawsze.

King Kong - ogromna, brutalna małpa niszcząca wszystko co stanęło między nią, a drobną kobietą stała się jedną z ikon pop-kultury rozpoznawalną tak samo łatwo jak Drakula, czy Frankenstein. Film przetłumaczył na nowo starą opowieść o pięknej i bestii, ale w dosyć zakręcony sposób i napakował ją po brzegi wartką, nie pozwalającą na wzięcie oddechu akcją. Nie ukrywam, że niezmiernie cieszy mnie, iż powstaje remake reżyserowany przez Petera Jacksona. Warto ponownie przypomnieć widzom Konga, może dzięki temu sięgną też po klasyczną wersję.

Screeny

HO, KING KONG HO, KING KONG HO, KING KONG HO, KING KONG HO, KING KONG HO, KING KONG HO, KING KONG

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wartka akcja
+ Fay Wray
+ Kong
+ muzyka
+ animacja poklatkowa

Minusy:

- trochę się jednak zestarzał, ale tylko troszeczkę

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -