Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:AENIGMA

AENIGMA

Aenigma

ocena:6
Rok prod.:1987
Reżyser:Lucio Fulci
Kraj prod.:Włochy / Jugosławia
Obsada:Jared Martin, Lara Naszinsky, Ulli Reinthaler, Milijana Zirojević
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:4.67
Głosów:9
Inne oceny redakcji:

Rok 1987 zakończył tzw. "okres przejściowy" w karierze reżyserskiej Lucio Fulciego. Po zakończeniu słynnej współpracy z Fulvia Films, Fulci długo nie mógł znaleźć sobie miejsca. Kręcił filmy "z przypadku", takie jak np.utrzyamnyw konwecji fantasy "Conquest" czy futurystyczny gniot "The New Gladiators". Tuż przed rozpoczęciem swojej ostatniej wielkiej przygody, jaką była współpraca z wytwórnią Cinecitta, Fulci w kooperacji z Jugosłowianami nakręcił całkiem niezły horror nawiązujący klimatem do jego najznamienitszych dzieł. Tym filmem jest właśnie "Aenigma".

Mało atrakcyjna dziewczyna o imieniu Kathy z College’u Bostońskiego, pada ofiarą głupiego żartu jej szkolnych kolegów. Dochodzi do nieszczęśliwego wypadku w wyniku, którego trafia w śpiączce do szpitala. Miejsce brzydkiej Kathy zajmuje nowa studentka, atrakcyjna Eva. Niedługo potem, w szkole mają miejsce tajemnicze i niewytłumaczalne zdarzenia. Studenci, którzy zadrwili sobie z Kathy, stają ofiarami przedziwnych wypadków i halucynacji. Kathy leżąc w śpiączce drwiąco się uśmiecha… Czy to zemsta za doznane krzywdy? Czy nowa studentka Eva to wytwór wyobraźni Kathy? Kim jest nawiedzona sprzątaczka z College’u i jaka więź łączy ją z Kathy?

Scenariusz „Aenigmy” jest inspirowany filmem "Carrie", lecz historia o nieszczęśliwej dziewczynie szykanowanej przez szkolnych kolegów jest jednak opowiedziana nieco inaczej. Po raz kolejny Fulci udowodnił, jak chore pomysły drzemią w jego głowie (tu pomagał mu Giorgio Mariuzzo – współscenarzysta "The House by the Cemetery" i "The Beyond"). Mamy więc niezwykle oryginalną scenę, w której setki winniczków pełzają po ciele przerażonej dziewczyny, żywą rzeźbę i kilka innych ciekawych sekwencji, o których nie będę wspominał, by nie popsuć zabawy widzom. Film nie jest także pozbawiony specyficznego poczucia humoru (co powiecie na ujęcie, w którym ślimak pełza po plakacie przedstawiającym Sylvestra Stallone?). Szkoła, w której toczy się akcja filmu to monumentalny, staroświecki (a jakże!) budynek, pełen niezliczonych komnat i starogreckich rzeźb. Gra aktorska jest raczej przeciętna, żaden z aktorów nie wybija się ponad nią. Muzyka w wykonaniu Carlo Marii Cordio jest bardzo nierówna – raz są to ponure i nastrojowe brzmienia, a raz nie pasujące zupełnie do niczego popowe kawałki (patrz: scena ze ślimakami). Do tego dochodzi jeszcze raczej niskich lotów piosenka przewodnia "Head Oper Heels". Sprawia to, że momenty, które powinny straszyć, tego nie czynią. Lecz jeśli przymknąć oko na te niedociągnięcia, zostaje nam ciekawy, sprawnie zrealizowany, pełen zagadek film w sam raz na długi wieczór.

Z ciekawostek: Lucio Fulci pojawia się przez chwilę w filmie jako inspektor policji, lecz jest tak zmizerniały i wychudzony, że trudno go rozpoznać i aż żal patrzeć.

Screeny

HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA HO, AENIGMA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat rodem ze starych dobrych czasów
+ oryginalne sceny gore (choć jest ich niewiele)

Minusy:

- wyjątkowo nierówna muzyka
- jak zwykle dubbing

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -