Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEARLESS VAMPIRE KILLERS, THE

FEARLESS VAMPIRE KILLERS, THE

Nieustraszeni Pogromcy Wampirów

ocena:7
Rok prod.:1967
Reżyser:Roman Polański
Kraj prod.:USA / Wielka Brytania
Obsada:Jack MacGowran, Roman Polański, Sharon Tate
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.91
Głosów:43
Inne oceny redakcji:
Kinson - 8
Carmilla - 7
Skaraś - 8

Roman Polański jest reżyserem wyjątkowo nierównym. Obok takich arcydzieł jak "Lokator" czy "Dziecko Rosemary" w jego dorobku znajdują się filmy nad wyraz przeciętne ("Frantic") czy nawet zupełne gnioty ("Dziewiąte wrota"). Jaki więc jest jeden z jego pierwszych anglojęzycznych filmów, mający być połączeniem horroru i komedii, pastisz filmów o wampirach "Nieustraszeni pogromcy wampirów"?

Profesor Abronius (Jack MacGowran) i jego asystent Albert (Roman Polański) wędrują przez zimną, ośnieżoną Transylwanię. Ich głównym celem jest odnalezienie i dowiedzenie istnienia prawdziwych wampirów. W jednej z miejscowych karczm, w której zatrzymali się na noc, odkrywają wiele znaków, mogących świadczyć o obecności w okolicy krwiożerczych istot. Niestety, właściciel dobytku, jak i miejscowa ludność milczą na ten temat, bagatelizując wszystkie dowody. Pewnej nocy, zostaje porwana córka karczmarza - piękna Sarah (Sharon Tate), a sam karczmarz zostaje znaleziony martwy z licznymi ugryzieniami. "Dzielna" para łowców wyrusza do pobliskiego zamku, aby poznać prawdę o tutejszym miejscu.

Scenariusz filmu nie jest niczym wyjątkowym. Ot kolejna historia o pogromcach wampirów, niczym nie odstająca fabularnie od innych tego typu horrorów. Jednak nie liczy się to co jest nam podawane, tylko w jaki sposób, a sposób w jaki podano nam "Nieustraszonych Pogromców Wampirów" zasługuje na duże uznanie. Będący połączeniem klimatycznego horroru o wampirach i zabawnej komedii z charakterystycznym dla Polańskiego poczuciem humoru (trudna do zdefiniowania mieszanka typowych slapstickowych gagów, inteligentnych dowcipów słownych i czarnego humoru) film spełnia całkowicie swoje zadanie, czyli zapewnia nam doskonałą rozrywkę. W produkcji urzeka najbardziej wspaniała muzyka autorstwa Krzysztofa Komedy, która wraz ze znakomitą, kiczowatą (z zamierzenia) scenografią (atelierowe oświetlenie, sztuczne pejzaże) tworzy niesamowity klimat, który wyróżnia dzieło Polańskiego spośród setek innych horrorów o podobnej tematyce. Na duże uznanie zasługuje również aktorstwo, a przede wszystkim Jack MacGowran, którego komiczna rola Profesora Abroniusa jest jedną z najbarwniejszych postaci w całym filmie. Bardzo dobrze wypadła również, ówczesna żona Romana Polańskiego - Sharon Tate, początkująca aktorka, zamordowana kilka lat później przez bandę Charlesa Mansona. Zdjęcia i montaż w filmie nie wyróżniają się niczym szczególnym. Momentami jednak sprawiają wrażenie niezdarnych i wydają się być robione przez amatorów. Nie jest to, na szczęście, nagminne, więc nie psuje za bardzo klimatu produkcji. Jedyną cechą filmu, która może odrzucić ortodoksyjnych fanów horrorów, jest jego komediowa wymowa, nie pozwalająca poczuć, chociaż przez moment, dreszczu strachu.

"Nieustraszeni pogromcy wampirów" jest z pewnością filmem udanym. Mogę go polecić każdemu fanowi klimatycznych horrorów, które poza klimatem oferują również sporą dawkę dobrego humoru. Bardzo dobra rozrywka na wysokim poziomie. Szczerze polecam.

Screeny

HO, FEARLESS VAMPIRE KILLERS, THE HO, FEARLESS VAMPIRE KILLERS, THE HO, FEARLESS VAMPIRE KILLERS, THE HO, FEARLESS VAMPIRE KILLERS, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ humor
+ aktorstwo
+ muzyka

Minusy:

- nie straszy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -