Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RING 2, THE

RING 2, THE

Krąg 2

ocena:3
Rok prod.:2005
Reżyser:Hideo Nakata
Kraj prod.:USA
Obsada:Naomi Watts, Simon Baker, David Dorfman, Elizabeth Perkins, Sissy Spacek
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:4.47
Głosów:60
Inne oceny redakcji:
Molly - 5
Paranoid Android - 1
Sabbath - 4
Carmilla - 4

Skuteczne straszenie filmowego widza nie jest sztuką łatwą. Istotą tej sztuki jest bowiem gra jaką twórca prowadzi z wyobraźnią odbiorcy. Od reżyserskiej subtelności, cierpliwości i umiejętnego posługiwania się środkami filmowego wyrazu zależy końcowe powodzenie całego utworu. Wytrawni gracze –autorzy kina grozy potrafią tak manipulować emocjami widza, tak mylić tropy i usypiać jego czujność, by w najmniej spodziewanym momencie zaskoczyć, niekoniecznie przerażającym, ale za to nieoczekiwanym, obrazem. Tymczasem jedyne co zaskakuje w najnowszym dziele Hiedo Nakaty, "The Ring 2", to fakt, że utalentowany japoński twórca serii o zabójczej kasecie video oraz znający się przecież na rzeczy, Ehren Kruger, autor scenariusza do całkiem udanego amerykańskiego remake`u zupełnie zapomnieli o wspomnianych regułach skutecznego straszenia. Czyżby niepokojące objawy zaniku pamięci ? A może smutny przykład niszczycielskiej siły hollywoodzkiej maszynki do mielenia reżyserskich indywidualności i autorskich wizji ?

Początkowe sceny "The Ring 2" wcale nie zwiastują artystycznego niewypału. Zaczyna się znajomo i obiecująco. Oto para nastolatków siedząca przed telewizorem. Chłopak namawia dziewczynę do obejrzenia "najstraszniejszego filmu jaki kiedykolwiek widziała". Dziewczyna się ociąga, w końcu wkłada kasetę video do magnetowidu. Chłopka wychodzi z pokoju. Po chwili wraca, ale ku swojemu przerażeniu dowiaduje się, że dziewczyna już po chwili seansu zamknęła oczy. A przecież życie nastolatka, które za dwie minuty miało dobiec końca, mogło uratować tylko pokazanie przeklętej kasety innej osobie…? Wyłączony ekran telewizora rozbłyska znajomym obrazem kamiennej studni i wyłaniającej się z jej wnętrza długowłosej dziewczynki…

Fabuła drugiej części "Kręgu" skupia się tym razem na historii opętania. Mściwy duch, Samary, dziewczynki, którą przed laty podstępnie zamordowano, opanowuje dusze i ciało Aidana, syna dziennikarki Rachel. Zamierzając zmaterializować się w ciele chłopca, duch zmarłej pragnie ponownie odzyskać utraconą miłość matki, na którą wybrała tym razem Rachel. Brzmi lepiej niż się prezentuje na ekranie. Okazja by powrócić do zasadniczego tematu współistnienia dwóch światów: materialnego i metafizycznego obecnego zarówno w "Ringu" jaki i w jego amerykańskiej przeróbce była wyśmienita. By powiedzieć o problemie samotności "odmieńców", ich potrzebie miłości-również. Historia stwarzała też pretekst, by przestrzec przed wyrządzaniem zła, które nie naprawione, powraca i roztacza coraz większe kręgi krwawego żniwa. Niestety, z żadnych tych możliwości twórcy film nie skorzystali. Oglądamy za to kolejną miałką opowieść o zemście zza światów wypraną z emocji, pozbawioną napięcia i co najgorsze atmosfery grozy. A żaden horror z prawdziwego zdarzenia nie może się bez niej obyć. To jego dusza, bez której film grozy nie istnieje. Autorzy "The Ring 2" wcale się jednak tym nie przejmują i mechanicznie mnożą efekty specjalne, popełniając typowy grzech większości sequeli: przesyt. W myśl tej zasady postać złowieszczej Samary niemal nie znika z ekranu, co chwila skądś wyskakuje albo znienacka chwyta bohaterów za ręce, zostawiając na nich rozżarzone ślady dłoni, niczym pokutne piętno. Nieustanne objawianie przez ducha swej zmoczonej i zsiniałej postury staje się w końcu męczące i irytujące. Podobnie rzecz ma się z wodą lejącą się zewsząd strumieniami. Ale tylko w pierwszej scenie stanowi ona intrygujący niepokojący element atmosfery zagrożenia i niesamowitości. W następnych zdaje się być już tylko efektownym, ale pustym ornamentem, nużącym przykładem braku inwencji i pomysłu na interesujące wykorzystanie tego bardzo filmowego motywu.

W "The Ring 2" doprawdy trudno znaleźć jakiś element, który przeczyłby powszechnej opinii, że sequel (a w tym przypadku dodatkowo remake) prawie nigdy nie dorównuje oryginałowi. Chyba tylko Naomi Watts, z poświęceniem odgrywająca rolę kochającej matki, która z determinacją walczy o dusze syna, zasłużyła na wyróżnienie. Bez zarzutu jest też strona wizualna-techniczna realizacji. Ale to za mało, żeby uratować cały film dryfujący w kierunku mielizn hollywoodzkich przeróbek żerujących na klasie i sukcesie poprzedników.

Trzygroszówki

Molly przyznał ocenę 5 i napisał:

Wybierając się do kina nie nastawiałam się na wielkie widowisko i też nie zawiodłam się. Film ten to niestety kolejny pozbawiony smaku wytwór bazujący na straszeniu, niestety nieudolnym. Dominują efekty, które sprawiają, że widz po pewnym czasie czuje przesyt. Skoczna akcja i notoryczna fabuła w rezultacie wywołują znudzenie, wręcz zniechęcenie. Obraz ten nie wzbudził pozytywnych wrażeń, a jedynie utwierdził w przekonaniu, że amerykańskie produkcje nigdy nie dorównają japońskim obrazom. Jednak nie przekreślam całkowicie tego filmu, gdyż było w nim również parę ciekawych izaskakujących scen, dlatego też wystawiłam ocenę uniwersalną.

Kamiko przyznał ocenę 3 i napisał:

Film kiepski i nudny. Warto jednak zapoznać się z krótkometrażowym dodatkiem do dvd pod tytułem "Rings" - szkoda, że tak właśnie nie wygląda właściwy film.

Screeny

HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE HO, RING 2, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ początkowa scena filmu
+ strona wizualno-techniczna realizacji
+ Naomi Watts

Minusy:

- scenariusz
- brak atmosfery grozy
- nadmiar efektów specjalnych
- wtórność i schematyzm fabuły
- ...i jeszcze wiele, wiele innych grzechów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -