Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:22:22

22:22

22:22

ocena:7
Rok prod.:2005
Reżyser:Tomasz Rychlik
Kraj prod.:Polska
Obsada:Tomasz Rychlik, Krzysztof Groszyk.
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.43
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Obecnie każdy, kto ma jakąkolwiek kamerę może inwestując symboliczną kwotę pieniędzy i poświęcając trochę czasu stworzyć swój własny film. Niestety, mimo iż jest sporo osób, którym nie brakuje chęci, polskie filmy grozy są wciąż rzadkością. Ponadto, nawet gdy jakiś powstanie, często pozostaje niezauważony ze względu na wątpliwą jakość lub brak jakiejkolwiek promocji. Dlatego też, gdy przeczytałem pobieżne informacje o tej produkcji, postanowiłem się z nią zapoznać.

Akcja "22:22" toczy się na przestrzeni około dziesięciu godzin w puszczy w Wielkopolsce. Dwóch młodych mężczyzn wyrusza samochodem do lasu gdzie jeden z nich zamierza nakręcić dokumentalny film konkursowy. Szukając dogodnego miejsca na kręcenie materiału, zapuszczają się dość daleko w las. Niespodziewanie odkrywają dziwne budynki, które teoretycznie nie powinny znajdować się na tych terenach. Postanawiają przyjrzeć się im z bliska. Budynki te wyglądają na stare zrujnowane magazyny i nie było by w nich nic nadzwyczajnego gdyby nie krwawe ślady na śniegu dookoła nich. Zaciekawieni bohaterowie decydują się na dokładniejsze zwiedzenie okolicy. Znajdują coraz więcej krwi i powoli zaciekawienie przeobraża się w strach. Chcąc wracać do samochodu zauważają człowieka coś przy nim majstrującego. Po odczekaniu kilku minut, aż nieznajomy się oddali wsiadają i odjeżdżają. Niestety okazuje się, że bak został opróżniony z paliwa i po przejechaniu 3 km samochód staje. Do najbliższego miasta jest blisko 20 km, telefon nie ma zasięgu, a mężczyznom zaczyna dokuczać zimno. Mimo, iż jest już całkowicie ciemno podjęta zostaje decyzja o wyruszeniu pieszo w celu dotarcia do najbliższej miejscowości. Po przejściu pewnego dystansu udaje się skontaktować na krótko, telefonicznie z kimś ze znajomych. W takiej sytuacji pozostaje tylko wrócić do samochodu i czekać. Niewiadomo tylko czy pomoc nadejdzie...

Fabuła budzi natychmiastowe skojarzenia z filmem "Blair Witch Project". Mamy młodych ludzi, którzy wyruszają do lasu w celu kręcenia dokumentu i na skutek dziwnych okoliczności zostają w nim uwięzieni bez możliwości uzyskania pomocy. Kolejne podobieństwo to nakręcenie filmu w ten sposób, aby wyglądał on na autentyczne wydarzenia. Również brak muzyki ma zwiększać poczucie autentyczności. Polska produkcja nie posiada elementu nadnaturalności, który występował w BWP jednak z pewnością nie jest to jej wadą. Nie trudno przychodzi oglądającemu wczucie się w zaistniałą sytuację i wyobrażenie sobie siebie w roli uczestnika zdarzeń.

Ciężko jest ocenić "22:22". Film ten niewątpliwie posiada ciekawy klimat i przy sprzyjających warunkach oglądania można odczuć nawet strach. To chyba największa zaleta tego obrazu. Jednym z pozytywnych elementów jest końcówka. Jej otwarta konstrukcja pozwala oglądającemu na samodzielne dopisanie sobie dalszych wydarzeń. Pozostawia to dobre wrażenie, gdyż tak naprawdę niewiadomo jak dalej potoczyły się losy bohaterów i tym samym fantazja widzów zyskuje pole do popisu. Ponadto każdy sam może domyślać się, co tak naprawdę odkryli dwaj mężczyźni w opuszczonych magazynach. Optymalny wydaje mi się czas projekcji. Gdyby film był dłuższy, istniałoby spore prawdopodobieństwo wystąpienia dłużyzn mogących wpłynąć niekorzystnie na jego odbiór. W ciągu 48 minut cały czas coś się dzieje i nie występują nie wnoszące nic sceny ani nadmiar dialogów. Pisząc o dialogach należy przejść do negatywnych aspektów "22:22". Niewątpliwie wszystkie największe braki filmu wynikają z faktu, iż jest to produkcja całkowicie amatorska. Widzimy przede wszystkim nieprzekonujące aktorstwo oraz słyszymy chwilami niezbyt udane dialogi. W grze bohaterów nie widać prawdziwego przerażenia ani strachu nawet przez chwilę. Szkoda, bowiem przy dołożeniu większego wysiłku w ten element filmu można było uzyskać dużo lepszy klimat.

Niewątpliwie warto obejrzeć "22:22" chociażby po to, aby przekonać się, że można nakręcić w Polsce interesujący amatorski film przy prawie zerowym wkładzie pieniężnym w jego realizację. Zainteresowanie takimi produkcjami może przyczynić się do powstania większej ilości polskich horrorów. Pozostaje nam tylko czekać, na kolejny projekt twórcy "22:22"

Screeny

HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22 HO, 22:22

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawy klimat
+ otwarte zakończenie i możliwość dowolnej interpretacji wydarzeń
+ rozsądny czas projekcji
+ interesujący polski horror

Minusy:

- gra aktorska
- dialogi
- szkoda, że nie został zrealizowany trochę bardziej profesjonalnie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -