Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FINAL DESTINATION 2

FINAL DESTINATION 2

oszukać Przeznaczenie 2

ocena:9
Rok prod.:2003
Reżyser:David R. Ellis
Kraj prod.:USA
Obsada:Ali Larter, A.J.Cook, Michael Landes, Cam Cronin, Tony Todd
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:6.5
Głosów:121
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 9
Sabbath - 7
BartX - 7
Flaco - 4
Kinson - 4
Molly - 4
Kamiko - 4
Skaraś - 7

Właśnie ukazała się wersja DVD filmu, który wniósł coś nowego do gatunku thrillerów. Pierwsza część była zdecydowanie thrillerem, ale David R. Ellis przepowiadał zmiany, no i rzeczywiście są one zauważalne.

Cześć pierwsza „Final Destination” opowiadała historię chłopaka, który po wejściu do samolotu miał wizję katastrofy. Przerażony, uciekł z pokładu maszyny pociągając ze sobą jeszcze kilka osób. Samolot, rzeczywiście, wkrótce po w zniesieniu się w powietrze, runął na ziemię. Przeznaczenie, zwane też śmiercią i tak dopadło cudownie ocalałych, którzy w ostatniej chwili opuścili samolot. Akcja drugiej części toczy się dokładnie w rok po katastrofie lotu 180. 19-letnia, Kimberly Corman, wybiera się wraz z przyjaciółmi na wycieczkę. Przed wyjazdem doświadcza wizji, w której wszyscy giną w poważnym karambolu samochodowym. Okazuje się, że dziewczyna miała rację. Duża ciężarówka z ogromnymi balami drewna, które spadły z przyczepy na drogę, stała się główną przyczyną wypadku. Mimo, że wszyscy, którzy siedzieli w samochodzie Kimberly zginęli, ta ocaliła życie ośmiu osobom. Ich szczęście nie trwa jednak zbyt długo, ponieważ śmierć musi dokończyć dzieła. Oni powinni zginąć w tamtym wypadku…Ich życie wisi na włosku, ponieważ "kostucha" czai się na każdym kroku.

Z niecierpliwością wyczekiwałem kolejnej części „Final Destination” . Poprzednia bardzo mi się podobał, mimo że horrorem nie była. Dlatego też wiązałem z jej kontynuacją duże nadzieje. Fabuła niemal identyczna, jak w części pierwszej z tym, że główny wątek przenosi się na ulicę, a katastrofę lotniczą zastąpiono karambolem samochodowym. Od początku towarzyszy nam niesamowita atmosfera. Kiedy główna bohaterka jedzie samochodem po autostradzie, czujemy że coś wisi w powietrzu. Sama samochodowa kraksa pokazana została w fenomenalny, bardzo realistyczny sposób. Zresztą pozostałe efekty wizualne też są zrobione na najwyższym poziomie. Tak powinny wyglądać sceny w filmach grozy XXI wieku. Kapitalnie zmontowane i doskonale dopieszczone do najmniejszego szczegółu. Zobaczymy np. chłopka z rozwaloną czaszką, rozciętego na pół, kilka wybuchów oraz inne ciekawe efekty zrobione nową technologią. Klimat jest świetny. Film wciąga os samego początku. Stale towarzyszy nam uczucie, że coś się zaraz stanie. Taki sposób narracji doskonale wpływa na przyjemność oglądania, nie nudzimy się aż do ostatniej minuty. Miejsca akcji to okolice miasteczka, droga, szpital oraz centrum miasta. Dźwięk jest wykonany również z niezwykłą dbałością o szczegóły, muzyka pasuje znakomicie do atmosfery panującej w filmie. Gra aktorów stoi na bardzo wysokim poziomie. Kimberly (A.J.Cook) oraz policjant Thomas Burke (Michael Landes), czyli główni bohaterowie wcielili się w grane przez siebie postaci bardzo dobrze. Poza tym, reszta aktorów również nie zaliczyła większych wpadek. Ciekawostką jest natomiast to, że epizod zagrał Tony Todd (m.in „Candyman 1,2 i 3”, „Wishmaster”, „Valentine”, „Night of the Living Dead 1990”) świetny aktor, znany zapewne wszystkim, którzy tematyką horroru się interesują. „Final Destination 2” jest udaną gatunkową hybrydą, czymś pomiędzy horrorem a thrillerem. Warto też wspomnieć o interesującym zakończeniu, które pozostawia otwartą furtkę dla kolejnej części, która pewnie zostanie nakręcona.

"Final Destination 2" jest jedną z najlepszych nowych pozycji na rynku. Jeżeli podobała Ci się pierwsza część to nie zastanawiaj się - kupuj płytkę (najlepiej DVD). O wiele lepsza od poprzedniej, do tego wykonanie na najwyższym poziomie. Całość jest bardzo realistycznie ukazana i po obejrzeniu zmusza nas do refleksji związanych z ludzkim życiem: nie unikniemy śmierci, a nawet jeśli, to śmierć przyjdzie po nas.

Screeny

HO, FINAL DESTINATION 2 HO, FINAL DESTINATION 2 HO, FINAL DESTINATION 2 HO, FINAL DESTINATION 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nastrój
+ efekty specjalne !!!!
+ dźwięk w Dolby Surround
+ ogólnie całość

Minusy:

- brak tej specyficznej atmosfery z prawdziwych horrorów
- do tego gatunku jeszcze trochę "Final Destination 2” brakuje

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -