Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:QUEEN OF BLACK MAGIC

QUEEN OF BLACK MAGIC

Królowa Czarnej Magii

ocena:5
Rok prod.:1979
Reżyser:Liliek Sudjio
Kraj prod.:Indonezja / Japonia / Filipiny
Obsada:Suzzanna, W.D. Mochtar, Alan Nuary, Teddy Purra, Sofia W.D., Siska Widowati
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Egzotyka to nie tylko obce i dalekie ludy, nie tylko szumiące palmy i ciepłe morze, Hawajki w kwiatach i pląsające w rytm muzyki. To także filmy jakich nie spotkamy na poczciwym kontynencie amerykańskim czy europejskim. Omawiany film o oryginalnym tytule Ratu ilmu hitam i alternatywnych tytułach Black Magic III / Black Magic Terror / Queen of Black Magic jest koprodukcją indonezyjsko – japońsko – filipińską.

Zawiązanie akcji jest bardzo szybkie, twórcy nie bawili się w rozwijanie żadnych wątków pobocznych. Podczas zaślubin w wiosce dzieją się dziwne rzeczy. W jedzeniu pojawiają się robaki, a panna młoda zamiast swego narzeczonego widzi szkielety, a zamiast kwiatów węże. Niechybnie jest to sprawka czarnej magii. Sprowadzony przez mieszkańców wsi egzorcysta nim zginie zabity przez złe moce wyjawi im prawdę: Zły duch przyszedł z zachodu. Narzeczony uznaje, że sprawcą tej całej okropnej sytuacji jest jego była dziewczyna Murnil. W międzyczasie dowiadujemy się, że z niego nie jest żaden świętoszek. Wmawiał kobiecie że się z nią ożeni, wykorzystał a następnie pojął za żonę inną. Teraz chce się raz na zawsze pozbyć dawnej ukochanej. Rozgniewani wieśniacy idą więc by ukarać domniemaną czarownicę. Jej matkę wydają na pastwę płomieni w podpalonym domu, a samą Murnil zrzucają w przepaść. Dziewczyna jednak nie ginie, ratuję ja tajemniczy pustelnik. Leczy jej rany i troskliwie się nią opiekuje. Po wyzdrowieniu niedoszła ofiara opowiada swemu wybawicielowi co zaszło we wsi w której mieszkała. Pustelnik robi jej wodę z mózgu usilnie namawiając ją, by zemściła się na niegodziwych sąsiadach i została królową czarnej magii. Gry ta się zgadza, eremita uczy jej arkan tego rzemiosła. Wkrótce Murnil pojawia się w wiosce by siać strach i śmierć.

Ciekawy przykład egzotycznego kina. Wszystko tu jest na słabym poziomie, scenariusz, montaż, reżyseria a szczególnie (z wyjątkiem Suzaanne) aktorstwo. Budżet tej produkcji był oczywiście niewielki. Jednak ten typ filmu i wymienione mankamenty sprawiają że ogląda się go z uśmiechem na ustach. Łatwo wybaczyć te wady, akcja biegnie wartko, efekty specjalne w kilku momentach są nawet ciekawe. Uwagę zwraca scena odrywania sobie głowy przez ofiarę czarnej magii. Co ciekawe głowa zaczyna żyć własnym życiem, latać i kąsać przypadkowych mieszkańców. Inni też kończą swój żywot w wyrafinowany sposób: poprzez użądlenia roju pszczół, wciągnięcie przez bagno, powieszenie na szalu i pękniecie arterii krwionośnych. W filmie w sumie połączono i love story, horror, sceny etnograficzne z wesela i opowieść o zemście. Tytułową rolę gra indonezyjska królowa horroru Suzzanne urodzona w 1942 r. Debiutowała ona na ekranie w filmie Asrama Dara (Girl's Dormitory) w 1958 r. za który została nagrodzona. W sumie śmiało można polecić ten film do oglądnięcia: by zapoznać się z tym co kręcą w dalekich krajach, jako dobry podkład pod wspólne piwne spotkanie lub na miłe, bezpretensjonalne popołudnie z kinem. Można nawet spokojnie oglądnąć go wieczorem, gdyż nas nie przestraszy.

Screeny

HO, QUEEN OF BLACK MAGIC HO, QUEEN OF BLACK MAGIC HO, QUEEN OF BLACK MAGIC HO, QUEEN OF BLACK MAGIC HO, QUEEN OF BLACK MAGIC HO, QUEEN OF BLACK MAGIC

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niedługi więc nie zdąży nas zanudzić
+ bezpretensjonalny
+ niektóre efekty specjalne

Minusy:

- słaba fabuła
- koszmarne aktorstwo
- niski budżet
- niekiedy kiepski montaż

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -