Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FLATLINERS

FLATLINERS

Linia Życia

ocena:9
Rok prod.:1990
Reżyser:Joel Schumacher
Kraj prod.:USA
Obsada:Kiefer Sutherland, Kevin Bacon, Julia Roberts, William Baldwin, Oliver Platt
Autor recenzji:Spike
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.43
Głosów:37
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 8

Jak daleko może posunąć się człowiek w dążeniu do doskonałości? Czy istnieje linia, której nie należy przekraczać w nieograniczonej chęci poznania? Gdzie leży granica między tym co ludzkie, a tym co Boskie?

Nelson Wright (Kiefer Sutherland), błyskotliwy student medycyny, chce za wszelką cenę dowiedzieć się, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Opierając się na zwierzeniach ludzi, którzy twierdzą, że umarli, lecz powrócili do życia, Nelson chce dokonać tego samego poprzez wprowadzenie się w stan śmierci klinicznej. Aby eksperyment się powiódł, musi zebrać najlepszych studentów z uczelni, którzy zgodziliby się mu pomóc. Nelson prosi o pomoc Rachel Mannus (Julia Roberts), młodą i ambitna kobietę, która od zawsze chciała wiedzieć, czy życie po śmierci istnieje; Joe Hurleya (William Baldwin), amanta i kobieciarza, który podczas trwania eksperymentu ma zająć się dokumentacją filmową przedsięwzięcia oraz marzącego o nieskalanej karierze lekarskiej Randyego Stecklera (Oliver Platt). Ta trójka jest mu potrzeba, aby umrzeć, jednak jest ktoś jeszcze, kto potem przywróci go do życia. Tą osobą jest David Labraccio (Kevin Bacon), geniusz medyczny o charakterze buntownika. Każdy z nich jest ciekaw, czy po śmierci istnieje dalsze życie i chcą poznać tę tajemnicę, która od wieków pozostała nieodkryta. Jednak każdy z nich ma coś do stracenia, mogą ich wyrzucić z uczelni, odebrać stypendia, dla niektórych liczą się też wartości etyczne takiego przedsięwzięcia. Najwięcej ma do stracenie Nelson, który ryzykuje własnym życiem. Zdają sobie także sprawę, że gdy eksperyment się powiedzie, zyskają sławę jako pionierzy tego przedsięwzięcia. Po zorganizowaniu odpowiedniego sprzętu medycznego i przygotowaniu specjalnego pomieszczenia, którym jest sala starego muzeum, grupa studentów przystępuje do doświadczenia. Gdy wszystko idzie zgodnie z planem, a Nelson po minucie spędzonej w stanie śmierci, powraca do świata żywych z wiedzą, której nikt przed nim nie posiadł, reszta również chce poddać się temu ryzykownemu przedsięwzięciu. Dla każdego jest to zupełnie inne, osobiste przeżycie. Doświadczenie życia po śmierci jest dla nich czymś tak wielkim i wspaniałym, że zaczynają się kłótnie i licytacje w grupie, kto wytrzyma dłużej. Eksperyment wymyka się spod kontroli, a bohaterowie powoli zbliżają się go granicy, zza której nie ma już powrotu... Nie wiedzą jednak, że za każdym razem, gdy wracają z krainy umarłych, wraz z nimi wracają również ich największe grzechy. Demony przeszłości zaczynają ich prześladować i utrudniają codzienne życie. Tak samo jak dla każdego z nich doznanie pośmiertne było zupełnie innym przeżyciem, to prześladujące ich koszmary również różnią się od siebie. Ich poczucia winy, manifestują się w formach, które wybiegają daleko poza zwykłe poczucie winy. Wydobyte z zakamarków pamięci wydarzenia z przeszłości, przestają być już tylko zwykłymi wyrzutami sumienia.

Film "Linia Życia" jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem. Ostrzeżeniem przed tym, aby człowiek nie wkraczał na terytorium, które należy do Boga. Bóg dał nam życie, ale także śmierć i wszystko, co dzieje się z naszą duszą po śmierci należy do niego. Przekroczenie zakazanej granicy, będzie niosło ze sobą poważne konsekwencje. Przekonała się o tym właśnie grupa studentów, którzy chcieli zbadać coś, co wykroczyło poza ludzką świadomość i co dla ludzi żywych nigdy nie będzie przeznaczone. Ten fakt, idealnie jest przedstawiony w ostatniej scenie filmu, w której widzimy obraz przedstawiający człowieka sięgającego z pochodnia do nieba i Boga, który zagradza mu drogę, ostrzegając przed świętokradztwem.

O tym filmie mogę wyrażać się tylko w samych superlatywach. Został on wykonany niezwykle umiejętnie i wszystkie jego walory, można zaliczyć na plus tego obrazu. Na pierwszy plan wybija się naprawdę gwiazdorska obsada. Młode wówczas znakomite gwiazdy kina, przed którymi pojawiła się jeszcze większa droga kariery. Muzyka w tym obrazie, jest również niezwykła i doniosła. Szczególną uwagę należy zwrócić na przepiękny utwór rozpoczynający film. Wspaniałe brzmienie orkiestry i piękny głos chórów robią olbrzymie wrażenie. Poza tym ogólne wykonanie tego filmu jest bez zarzutu. Joel Schumacher przedstawił nam naprawdę znakomite dzieło, które nieszybko się zapomina . Reżyseria, zdjęcia, scenografia, muzyka oraz oczywiście gra aktorów, są tu znakomita i na najwyższym poziomie. Zarówno pomysł fabuły opowiadający o granicach ludzkiego poznania, jak i jego wykonanie pozostają bez zarzutu. Klimat "Linii Życia" również jest sugestywny i wciągający. Film można oglądać wiele razy i za każdym razem dreszcz przebiegnie nam po plecach.

Podsumowując, "Flatliners" jest jednym z najlepszych filmów, jakie widziałem. Podobało mi się w nim wszystko i nie znalazłem nic, co by mogło świadczyć na jego niekorzyść. Długo też zastanawiałem się, jaką ocenę przyznać temu nieprzeciętnemu dziełu. Jednak gdy tylko włączyłem film, już od początku moim oczom ukazały się wspaniałe zdjęcia, a uszom objawiła cudowna muzyka, przestałem mieć jakiekolwiek wątpliwości. "Linie Życia" można bez wahania polecić każdemu.

Screeny

HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS HO, FLATLINERS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ obsada
+ reżyseria
+ muzyka
+ zdjęcia
+ pomysł
+ klimat
+ ogólne wykonanie

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -