Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BOOGEYMAN, THE

BOOGEYMAN, THE

Boogeyman, the

ocena:5
Rok prod.:2005
Reżyser:Stephen T. Kay
Kraj prod.:USA / Nowa Zelandia / Niemcy
Obsada:Barry Watson, Emily Deschanel, Skye McCole Bartusiak, Lucy Lawless, Tory Mussett, Robyn Malcolm, Charles Mesure,
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:4.54
Głosów:84
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 4

"Boogeyman" Stephena Kay'a to kolejna próba wystraszenia widza "potworem z szafy"... Czy jakość tego horroru okaże się równie banalna jak jego motyw przewodni?

Tim (w tej roli Barry Watson) jako młody chłopiec był świadkiem przerażającej sceny. Pewnej nocy, ojciec 8-latka padł ofiarą legendarnego stwora - Boogeymana - który na oczach malca wciągnął mężczyznę do szafy i od tamtej pory słuch po nim zaginął. Mimo upływu piętnastu lat, Tim wciąż dręczony jest koszmarami z dzieciństwa, a obawa przed powrotem Boogeymana towarzyszy mu na każdym kroku. Koszmar powraca w momencie, gdy mężczyzna postanawia odwiedzić rodziców swojej dziewczyny Jessiki. Od tej pory rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Po nagłej śmierci matki, Tim udaje się do szpitala psychiatrycznego, w którym spędził wiele lat lecząc się z szoku, jakiego doznał na widok koszmarnego stwora z szafy. Tam też postanawia raz na zawsze zwalczyć swe lęki poprzez spędzenie nocy w swym starym domu. Początkowo wszystko przebiega bez większych niespodzianek. Tim spotyka swą dobrą koleżankę z dzieciństwa, Kate, dzięki czemu wszystko wydaje się być pod jego pełną kontrolą. Niestety, gdy zapada zmrok, jego umysł zostaje ogarnięty przez wspomnienia z dziecińśtwa. Mężczyzna przywołuje w pamięci ostatnie chwile z życia swego ojca, co wywołuje spotęgowany nawrót jego największej fobii. Z każdą następną chwilą poczucie strachu i zagrożenia narasta. Tim nie znajduje wokół siebie nikogo kto byłby w stanie mu pomóc poza... małą, tajemniczą dziewczynką o imieniu Franny, która jako jedyna dzieli jego lęki...

Cały urok filmu oparty został na efekcie szybkich migawek, efektownym przemieszczaniu się obrazu i dźwiękach, które przez odpowiednie stonowanie, niejednego widza zerwą z fotela. To jednak zdecydowanie za mało by na tych trzech elementach oprzeć całą atmosferę grozy! Od strony finansowej film okazał się sporym sukcesem - można by nawet rzec, iż jest to jeden z najbardziej dochodowych horrorów pierwszej połowy roku 2005. Budżet produkcji pochłonął kwotę około 20.000.000$ jednak zyski, w samych tylko Stanach Zjednoczonych, przez pierwsze dwa miesiące przekroczyły sumę 46.000.000$.

Na koniec jedna uwaga. Film jest trudny do ocenienia gdyż z jednej strony mamy do czynienia z nieprzerwaną wręcz akcją, co w horrorach jest jednak rzadkością. Z drugiej zaś - fabuła jak i sposób "straszenia" widza są zbyt banalne by całość zasługiwała na odpowiednio wysoką rekomendację. Uważam, że "Boogeyman", producentem którego był m.in., nie kto inny, jak legendarny Sam Raimi, to jednak pomysł chybiony. Film z całą pewnością nie jest żadną rewelacją, a i do swego gatunku niczego nowego nie wnosi. Chwile grozy, jakich można przy nim doświadczyć, są wyjątkowo nieliczne i co gorsze, zamiast bazować na dobrym scenariuszu, główny urok opierają na współczesnych trikach filmowych (szybkie migawki obrazu, odpowiednio dobrany podkład muzyczny itp.).

Screeny

HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE HO, BOOGEYMAN, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ szybka i w zasadzie nieprzerywana akcja
+ sprawny montaż / oprawa wizualna
+ zabawa widzem, czyli kilka składnych i podnoszących adrenalinę momentów

Minusy:

- kto się boi potwora z szafy?
- banalne pomysły, chybione rozwiązania fabularne
- zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -