Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DUNWICH HORROR

DUNWICH HORROR

Dunwich Horror

ocena:6
Rok prod.:1970
Reżyser:Daniel Haller
Kraj prod.:USA
Obsada:Sandra Dee, Dean Stockwell, Ed Begley, Lloyd Bochner , Sam Jaffe , Joanne Moore Jordan
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.58
Głosów:12
Inne oceny redakcji:
TSR - 7
BartX - 5
Skaraś - 7

"Dunwich Horror" to film z 1970 roku. Jak na produkcją z tego okresu musze przyznać, że trzyma klimat starych horrorów. We wstępie należy wspomnieć, iż film ten oparty jest na książce jakże popularnego w środowisku horrormaniaków pana o nazwisku Lovercraft. Niestety nie czytałem tejże książki, ale postaram się przedstawić wam jak najlepiej moją opinie o tym filmie.

Miejscem akcji na samym początku jest pewien uniwersytet położony niedaleko małego, malowniczego miasteczka Dunwich. Na uczelnie przybywa tajemniczy młodzieniec – Wilbur Whateley, który jest zainteresowany najcenniejszą książką w zbiorze uniweryteckiej biblioteki – Necronomiconem. Okazuje się, że Wilbur jest synem pewnego uznanego za szaleńca człowieka, o którym doktor pisał pracę. Ojciec Wilbura wierzył, że ludzie pochodzą od rasy doskonałej – od Odwiecznych, którzy opuścili Ziemię zostawiając ją ludziom. Chciał on sprowadzić odwiecznych z powrotem na Ziemię, jednak za swoje herezje został powieszony przez lokalną ludność miasta Dunwich. Po tej historii Wilbur, profesor oraz jego 2 asystentki umawiają się na spotkanie, na którym profesor odmawia młodzieńcowi możliwości korzystania z Necronomiconu. Ten jednak się tym nie zraża i w swojej głowie już obmyśla plan sprowadzenia Odwiecznych na Ziemię i dokończenia dzieła swego ojca, a okazja ku temu jest przednia, gdyż Wilburowi uciekł właśnie ostatni autobus do Dunwich, a asystentka profesora chętnie zgadza się odwieść gościa do domu. Ale to dopiero początek koszmaru....

Produkcja ta wywarła na mnie naprawdę stosunkowo dobre wrażenie. Nie mówię tu o jakimś huraoptymizmie, ale o pozytywnym wrażeniu. Co głównie przykuło moją uwagę to dość mroczna atmosfera filmu, która dla mnie jest rzeczą ważną jeśli chodzi o horrory. Przyczyną tego była bardzo dobrze dobrana sceneria oraz warstwa dźwiękowa do niej idealnie pasująca – tajemnicza i mistyczna. Cała historia związana z Necronomiconem i próbą sprowadzenia Odwiecznych z powrotem na Ziemię również dodaje specyficznego smaczku temu filmowi. Na szczególną uwagę zasługują przepełnione atmosferą grozy sceny na specjalnym ołtarzu służącym jako brama dla Odwiecznych. Wielki gotycki dom z szalonym dziadkiem również dodaje uroku całemu przedsięwzięciu. Całość trochę wolno się rozkręca ale za to w końcówce doświadczymy wręcz podręcznikowego punktu kulminacyjnego, który powinien wynagrodzić nam co po niektóre nudniejsze momenty. Jednak samo zakończenie pozostawia lekki niedosyt i pozostawia widza z pytaniem – "...i co?!!!...to już koniec?!..." Aktorstwo stoi na w miarę dobrym poziomie, niczym szczególnym się nie wyróżnia, niczym też na całe szczęście nie irytuje. Sama postać Wilbura jest trochę taka nijaka, ale równocześnie zimna i bezwzględna czego dokładnie wymagała ta rola. Efektów specjalnych za dużo tu nie ujrzymy gdyż film nastawiony jest głównie na klimat, także dla goremaniaków ten film z pewnością do ulubionych należeć nie będzie.

"Dunwich Horror" to pozycja w miarę udana. Nie jest to z całą pewnością arcydzieło kina grozy, ale na samotny wieczorek nadaje się w sam raz. Ciekawa historia opowiedziana w interesujący sposób oprawiona w dobrą atmosferę grozy. Dla fanów Lovercrafta pozycja obowiązkowa, reszta również śmiało może sięgnąć po ten film – sądzę, że warto.

Screeny

HO, DUNWICH HORROR HO, DUNWICH HORROR HO, DUNWICH HORROR HO, DUNWICH HORROR HO, DUNWICH HORROR HO, DUNWICH HORROR HO, DUNWICH HORROR HO, DUNWICH HORROR HO, DUNWICH HORROR HO, DUNWICH HORROR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ mroczna atmosfera
+ warstwa dźwiękowa

Minusy:

- mało i nienajlepsze efekty
- rozczarowujące zakończenie
- przeciętne aktorstwo

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -