Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARKNESS FALLS

DARKNESS FALLS

Gdy Zapada Zmrok

ocena:6
Rok prod.:2003
Reżyser:Jonathan Liebesman
Kraj prod.:USA / Australia
Obsada:Chaney Kley , Emma Caulfield, Andrew Bayly , Lee Cormie
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:4.7
Głosów:61
Inne oceny redakcji:
Flaco - 5
Molly - 4
Kinson - 3
Kamiko - 2

Nowe filmy grozy, które pojawiły się w 2003 roku charakteryzują się szybką akcją i słabymi efektami specjalnymi. Czy tym razem było podobnie ?

Dawno temu, w miasteczku Darkness Falls, żyła starsza kobieta imieniem Matylda. Dzieci chętnie do niej przychodziły, a miła pani dawała im pieniążek za każdego wypadniętego zęba. Niestety, któregoś dnia zdarzył się okropny wypadek. W domu Matyldy wybuchł pożar. Kobieta doznała ciężkich poparzeń, a jej twarz została zdeformowana. Od tamtej pory staruszka nie wychodziła z domu bez szklanej maski, która ukrywała jej szpetne oblicze. Pewnego dnia zaginęła dwójka dzieci w pobliżu lasu, niedaleko domu Matyldy. Mieszkańcy miasteczka winą obarczyli staruszkę i aby ją ukarać postanowili powiesić „wiedźmę”. Dzień później dzieci odnalazły się, a ofierze fatalnej pomyłki wyprawiono należyty pogrzeb. Po tym feralnym zdarzeniu dochodzi do częstych morderstwa dzieci. Legenda mówi, że to Matylda przychodzi po ostatni wypadnięty ząb dziecka. Jeżeli ktoś ją podejrzy, tego czeka śmierć. Tak oto przedstawia się pierwsza część fabuły, drugą, opiszę w dużym skrócie. Chłopiec o imieniu Kyle położył pod poduszką swój ząb. Gdy Matylda przyszła po niego, niechcący podejrzał ją i wtedy …rozpętało się piekło. Jego matka zginęła, a on sam został skierowany do zakładu psychiatrycznego. Teraz musi cały czas przebywać w świetle, bo inaczej zła wróżka przyjdzie po niego. Trzynaście lat po tych wydarzeniach Kyle jest już dorosłym człowiekiem. Kontaktuje się z nim jego koleżanka z dzieciństwa prosząc o pomoc w sprawie jej małego brata Michaela, który również miał do czynienia z Matyldą, ponieważ ją, rzecz jasna, zobaczył. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przeżycie, w której światłość walczy z ciemnością.

Początek fabuły przypadł mi do gustu, niestety w miarę upływu czasu historia stawała się coraz bardziej niedorzeczna. Dowiadujemy się, że w miasteczku duch starszej kobiety zabija dzieci, gdy te ją zobaczą. Gdy Matylda ściga ludzi, którzy mieli z nią kontakt, nagle zabija też osoby postronne, które niczym się jej nie naraziły. Czyż to nie dziwne ? Klimat, jak to w nowych produkcjach bywa, trzyma się raczej równo przez cały film. Na ekranie nieustannie toczy się akcja, widz nie ma nawet chwili wytchnienia. Myślę, że to dobra wizytówka „Darkness Falls”. Wyjątkowo udanych, pełnych napięcia scen jest jednak tutaj stanowczo za mało. Film potrafi przykuć uwagę i nie wieje od niego nudą, ale nie zawiera prawdziwie strasznych momentów (to już norma w filmach pokroju "Krzyk" i "Koszmar minionego lata"). „Darkness Falls” posiada również inną wadę współczesnego filmu grozy: bardzo kiepskie efekty wizualne. Niestety, takie są dzisiejsze horrory. Miejsca akcji całkiem niezłe: większość filmowej intrygi toczy się w szpitalu, ale obejrzymy też bardzo nastrojowy las oraz posterunek policji i latarnie morską. Oprawa muzyczna została dobrze dopasowana. Kiedy robi się gorąco, muzyka przyspiesza i słyszymy niespokojne dźwięki, a że akcji tutaj wiele, to i muzyki dużo. Gra aktorów stoi na wysokim poziomie. Teraz to norma, bo o ile w horrorach z lat 70-80 czasami obsada brana była z tzw. "łapanki", tak w dzisiejszych czasach takie zjawiska zdarzają się bardzo rzadko. Ciekawą postać stworzył Kyle (Chaney Kley), bardzo dobrze wczuł się w graną przez siebie postać. Do pozostałych również nie mogę mieć większych zastrzeżeń. Końcówka potraktowana została trochę zbyt ogólnie i powinna zostać rozwinięta.

"Darkness Falls" to typowy współczesny horror. Wiele akcji, a mało elementów typowych dla prawdziwych filmów grozy, czyli strachu oraz dobrych scen gore. Ale ogląda się te produkcję z przyjemnością, a z ekranu nie wieje nudą, dzięki czemu z bez znużenia zostajemy przy telewizorze do napisów końcowych.

Screeny

HO, DARKNESS FALLS HO, DARKNESS FALLS HO, DARKNESS FALLS HO, DARKNESS FALLS HO, DARKNESS FALLS HO, DARKNESS FALLS HO, DARKNESS FALLS HO, DARKNESS FALLS HO, DARKNESS FALLS HO, DARKNESS FALLS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ początek fabuły i filmu
+ nieustanna akcja
+ kilka innowacji

Minusy:

- wraz z rozwojem filmowej intrygi robi się coraz bardziej niedorzecznie
- słabe efekty specjalne
- brak scen, wktórych można byłoby się przestraszyć

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -