Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RAWHEAD REX

RAWHEAD REX

Krół Trupiogłowy

ocena:6
Rok prod.:1986
Reżyser:George Pavlou
Kraj prod.:Wielka Brytania / Irlandia
Obsada:David Dukes, Kelly Piper, Ronan Wilmot
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:4.9
Głosów:10
Inne oceny redakcji:

Literackie horrory mają to do siebie, że łatwiej je napisać niż potem w tej samej formie przenieść na ekran. Jest jeszcze jedna charakterystyczna rzecz, jeśli chodzi o ekranizacje książek grozy. Utarło się, że najlepszym źródłem scenariuszy jest proza dwóch monopolistów – Stephena Kinga i Clive'a Barkera. A przecież jest jeszcze tylu utalentowanych autorów, których książki mogłyby być dobrym materiałem na film. Ale koniec tych rozważań na temat książkowego świata horroru. Zajmijmy się ekranizacją jednego z opowiadań Clive'a Barkera pochodzącego z trzeciej części "Księgi Krwi" – "Rawhead Rex" (w polskim tłumaczeniu "Krół Trupiogłowy"). Do recenzji tego filmu postanowiłem się rzetelnie przygotować. Zacząłem więc od przypomnienia sobie literackiego pierwowzoru, a potem skonfrontowałem moje wrażenia z ekranizacją opowiadania. O tym jaki był efekt tej konfrontacji, możecie przeczytać poniżej.

Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym irlandzkim miasteczku. Przybywa do niego pewien fotograf – Howard Hallenbeck wraz z żoną oraz dwojgiem pociech. Podróżuje on po Irlandii w poszukiwaniu materiału na swoją książkę. Ma ona opisywać miejsca dawnych kultów występujących w Irlandii. Takie właśnie miejsce kiedyś podobno występowało w owym miasteczku, tam gdzie teraz znajduje się chrześcijański kościół. Już na początku swojego pobytu Howard jest świadkiem dziwnej burzy, która - jak się okazuje - miała swoją straszną przyczynę. Oto miejscowy rolnik, chcąc się pozbyć ze swojego pola dziwnego kamienia, narusza spokój przerażającej istoty i nieświadomie wskrzesza ją do życia. Od tej chwili pradawny król tej ziemi zaczyna siać spustoszenie wśród miejscowej ludności. Zaczynają ginąć kolejni ludzie, a policja nawet nie wie z jak bardzo potężnym stworem ma do czynienia. Początkowo nie wierzą w istnienie przerażającej bestii, o której opowiada im Howard. Zniecierpliwiony obojętnością policji postanawia wyjechać z miasteczka. Po drodze zatrzymuje się, gdyż jego mała córeczka musi iść za potrzebą. W tym samym czasie Trupiogłowy, na oczach Howarda, zabija i zabiera ciało jego syna. Ojciec jest w szoku, postanawia sam dorwać potwora. Zemsta jest słodka...ale czy taka prosta?...

Fabuła jak na horror jak najbardziej odpowiednia. Scenariusz nie dość, że oparty na opowiadaniu Barkera to napisany przez niego samego. Całość różni się trochę od opowiadania, ale najważniejsze fakty i wydarzenia pozostają te same. Wydaje mi się, że film dla osób, które przeczytały opowiadanie, będzie o wiele atrakcyjniejszy, niż dla tych, którzy tego nie uczynili. A to za sprawą specyficznej atmosfery panującej na kartach książki, którą widz niejako przenosi na ekran, dopowiadając niektóre rzeczy przeczytane wcześniej i kreując tym samym naprawdę nastrojowy obraz. Bez tego, oglądając tylko film, można poczuć lekki niedosyt i rozczarowanie. Nastroju grozy dodają także piękne i rozległe krajobrazy irlandzkiej prowincji, co podkreśla poczucie osaczenia i odizolowania od reszty świata. Sam wygląd potwora może do najlepszych nie należy i wygląda dość „gumowo”, co jednak nie przeszkadza za bardzo podczas oglądania, Efekty gore natomiast są na przyzwoitym poziomie, a ich ilość powinna usatysfakcjonować umiarkowanych fanów tej odmiany horroru.

"Rawhead Rex" to typowy średniak, nie jest zły, ale też niczym szczególnym nie zachwyca. Na moją ocenę pozytywnie wpłynęło to, że wcześniej przeczytałem opowiadanie Barkera. I myślę, że dla fanów pisarza to pozycja obowiązkowa, reszta - w zależności od nastroju i chęci - może obejrzeć ten film.

Screeny

HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX HO, RAWHEAD REX

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ scenariusz Barkera
+ momentami ciekawy klimat

Minusy:

- trochę "gumowy" potwór
- momentami drętwe aktorstwo
- niezauważalna warstwa dźwiękowa

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -