Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEAR OF THE DARK

FEAR OF THE DARK

Strach Przed Ciemnoscią

ocena:4
Rok prod.:2002
Reżyser:K.C. Bascombe
Kraj prod.:Kanada
Obsada:Kevin Zegers, Jesse James, Linda Purl, Rachel Skarsten, Charles Powell
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4.33
Głosów:12
Inne oceny redakcji:

Ciemność wyzwala w nas strach, sprawia że inaczej postrzegamy rzeczywistość. Wpływa na naszą wyobraźnię i wywołuje stan lęku. Działa na nasze zmysły, przez co wszystko wkoło staje się straszne i przeraźliwe. W ciemności wyostrzają się nasze zmysły powodując zwiększenie intensywności wszelkich doznań. Podobno "nie ma niczego w ciemności, co jest w świetle" - ale czy na pewno?

Ryan od czasu, gdy w dzieciństwie zamknięto go w piwnicy, panicznie boi się ciemności. Mroczne wspomnienia stały się jego obsesją, miewa schizofreniczne wizje i nie rozstaje się z elektrycznymi urządzeniami. Jego starszy brat nie wierzy w opowiastki Ryana o nocnych zjawach. Uważa, że są one jedynie wytworem jego wybujałej wyobraźni. Jednak obiecuje go przypilnować wieczorem pod nieobecność rodziców. Za oknem wzmaga się burza, a światło w domu gaśnie. Zło zaczyna panować, zostawiając stygmaty na ciele Ryana. W mieszkaniu dochodzi do dziwnych incydentów - telewizor przestawia program na horrory, meble same się przemieszczają, a wszędzie słychać huki i trzaski. A gdy mieszkanie zalewa całkowita fala ciemności, mroczne istoty zaczynają ożywiać. Czy tylko w wyobraźni chłopców?

Fabuła jak widać nie jest specjalnie ambitna, a pomysł na film czerpie z wielu obrazów o tej tematyce. Mogę śmiało uznać, że jest to jednorazowe wydanie, gdyż powracając do tego filmu strasznie się nudzimy. Akcja, jak to zwykle bywa w tego typu produkcjach, rozgrywa się nocą, lecz nie trzyma w napięciu, ani nie straszy. Jedynie muzyka podsyca mały dreszcz wrażeń. Efekty specjalne również próbują stworzyć atmosferę grozy, jednak to za mało, by wywołać w widzu choć nutkę przerażenia. Wykonanie także pozostawia wiele do życzenia, treść jest monotematyczna i nudzi. Niestety, gdy dochodzi do zetknięcia głównego bohatera z ‘istotami’, zazwyczaj coś odwraca ich uwagę i sprawia, że znikają. W filmie nie próbowano nawet wzbudzić w odbiorcy poczucia strachu i lęku, a za to skupiono się nazbyt na efektach. W konsekwencji powstał mało straszny obraz, z nużącą fabułą i niewykorzystanym pomysłem na ciekawą historię. Lecz w sumie, czego oczekiwać od reżysera, który ma w swoim artystycznym dorobku jedynie słabe filmy akcji.

Z pewnością nie jest to typowy horror, a jedynie marny thriller, który przypomina nam o naszych bojaźniach z dzieciństwa. Film ten można porównać do produkcji typu "Darkness" czy "Darkness Falls", gdzie motywem przewodnim jest również ciemność. Jednak filmy te prezentują dużo lepszy poziom, historie w nich przedstawione są o wiele ciekawsze, a akcja ma znacznie żwawsze tempo. Dlatego też uważam "Fear of The Dark" za nieudany i myślę, że widz oglądający sceny z "Evil Dead", które pojawiają się w trakcie filmu, po prostu zrezygnuje z niego, choćby na rzecz wyżej wymienionego.

Screeny

HO, FEAR OF THE DARK HO, FEAR OF THE DARK HO, FEAR OF THE DARK HO, FEAR OF THE DARK HO, FEAR OF THE DARK HO, FEAR OF THE DARK HO, FEAR OF THE DARK HO, FEAR OF THE DARK

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wykorzystanie motywu ciemności, która jest lękiem tkwiącym w naszej duszy

Minusy:

- taki obraz raczej już nikogo nie wystraszy
- nużąca akcja
- monotonna fabuła
- wykonanie aktorów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -