Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FOG, THE

FOG, THE

Mgła

ocena:8
Rok prod.:1980
Reżyser:John Carpenter
Kraj prod.:USA
Obsada:Adrienne Barbeau, Jamie Lee Curtis, Janet Leigh
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.58
Głosów:99
Inne oceny redakcji:
Flaco - 9
Drachu - 8
Mr Filth - 8
Kinson - 7
Skaldi - 6
Molly - 6
Ash J. Williams - 7
Skaraś - 5

Nazwisko Carpentera znane jest każdemu miłośnikowi dobrych horrorów. Tym razem możemy zapoznać się z jednym z jego wcześniejszych dzieł, stworzonym jeszcze przed filmami "The Thing" (1982) czy "Ucieczką z Nowego Jorku" (1981).

Zgodnie z legendą, marynarze którzy utracili życie w trakcie katastrofy okrętu, powrócą do świata żywych by pomścić swą śmierć. Nie wiadomo kiedy przyjdą jednak jedno jest pewne... ich wizycie będzie towarzyszyć gęsta mgła! Żaden z mieszkańców Antonio Bay w Kalifornii nie wierzy w tego typu dziecinne opowiastki. Jednak w setną rocznicę zatopienia statku okazuje się, że legendy mają w sobie wiele prawdy. Dowodzi tego mgła, która w pewien piękny wieczór otacza spokojne miasteczko. Z mgły wyłaniają się trędowate postacie zmarłych marynarzy, którzy chcą zemścić się za wydarzenia sprzed stu lat. Rozpoczyna się krwawa rzeź...

"Mgła" to wyjątkowy horror, który mimo upływu ponad 20 lat wciąż zachowuje świeżość. Całość posiada wyjątkowo mroczny klimat charakterystyczny dla filmów z końca lat 70-tych. Kolejne atuty filmu to dobra gra aktorów i niezłe efekty dźwiękowe, które niejednego zerwą z fotela. Jedyną wadą jest nieco wolna akcja jednak rezultat końcowy szybko ją zaciera ten drobiazg.

Podsumowując. Ten kto będzie szukał mocnych wrażeń nie powinien narzekać na ich niedosyt. "Mgła" to swego rodzaju pewniak, który przez lata zasłużył na miano klasyki horroru. Jednocześnie nie polecałbym tej pozycji osobom, które ograniczają się jedynie do obrazów z lat 90-tych i nowszych, gdyż mogą się oni lekko zawieść.

Screeny

HO, FOG, THE HO, FOG, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ reżyseria
+ gra aktorów
+ dźwięk
+ wciągająca opowieść

Minusy:

- wolno postępująca akcja w pierwszej połowie filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -