Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PATRICK STILL LIVES a.k.a. Patrick Vive Ancora

PATRICK STILL LIVES a.k.a. Patrick Vive Ancora

Patrick Still Lives

ocena:6
Rok prod.:1980
Reżyser:Mario Landi
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Sacha Pitoeff, Gianni Dei, Mariangela Giordano, Carmen Russo
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:8.67
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Nieżyjący już dziś reżyser Mario Landi zapisał się w świadomości fanów horroru, jako twórca przepełnionego perwersją i okrucieństwem filmu "Giallo a Venezia". Rok później, popełnił kolejne dzieło, pseudo sequel australijskiego thrillera "Patrick". Podobnie jak "Giallo a Venezia", "Patrick Still Lives" to film pełen seksu i przemocy, dziwacznego klimatu i nudnych dialogów, niezwykle krwawych scen i ciekawej kolorystyki. Coś w sam raz dla koneserów włoskiej twórczości!

Patrick Herschell w wyniku nieszczęśliwego wypadku zapada w śpiączkę. Przez cały czas znajduje się pod opieką swego ojca, doktora Herschella. Doktor Herschell zaprasza do swej ogromnej posiadłości kilka osób na rzekome spotkanie towarzyskie. Czas mija przyjemnie - głównie na pluskaniu się w basenie i erotycznych gierkach. Żeńska część towarzystwa chętnie i często pokazuje swe wdzięki, ale niezbyt długo... Wkrótce rozpocznie się korowód okrutnych zbrodni, przybyli do willi goście rozstaną się z tym światem w niezwykle odrażający sposób. Nikt nie wie, że gabinet, w którym leży Patrick znajduje się w zakamarkach stylowej, olbrzymiej willi, a doktor Herschell uknuł misterny, zbrodniczy plan. Wychodzi na jaw, że to Patrick posługując się telekinezą eliminuje kolejno zaproszonych gości. Pozostaje tylko pytanie - dlaczego?

Choć "Patrick Still Lives" to spektakl pełen długich i nudnych dialogów, średniej jakości gry aktorskiej i nadmiernie eksploatowanego erotyzmu, to jest w tym filmie coś, co zostaje w pamięci na dość długo. Urzekające wnętrza willi doktora Herschella, ciekawa i niebanalna kolorystyka, interesująca muzyka oraz niezwykle okrutne i wyjątkowo mocne sceny morderstw. Nieczęsto w filmie zdarza się scena, w której pogrzebacz zostaje wtłoczony do kobiecego sromu (co ciekawe - Landi serwuje tu ekstremalne zbliżenia!!!), by po kilku chwilach wyjść ustami. Warto dodać, że w tej miażdżącej sekwencji wystąpiła Mariangela Giordano – lekko podstarzała dama, którą każdy zna z kiczowatego "Burial Ground" (słynna Mama). Chory i dziwaczny scenariusz napisał niejaki Piero Regnoli, autor takich cudów, jak wspomniany przed chwilą "Burial Ground", czy "Nightmare City". Uważni widzowie mogą skojarzyć twarz Sachy Pitoeffa - doktora Herschella, bowiem zagrał on również w popularnym filmie Dario Argento "Inferno". Generalnie podczas oglądania "Patricka..." występują mieszane uczucia - w pewnych momentach aż chciałoby się wyłączyć telewizor - tak potwornie wieje nudą, zaś z drugiej strony, porządnie wykonane i szokujące morderstwa okraszone ciekawą muzyką nie pozwalają na to. A im bliżej końca, tym film staje się coraz ciekawszy.

Powiem bez ogródek: nie jest to film dla przeciętnego oglądacza horrorów. Dla takich osób, "Patrick..." okaże się kompletnie bezwartościową szmirą. Prawdziwy urok tego typu produkcji docenią zapewne osoby, którym nie są obce chore i zwyrodniałe europejskie dziwactwa. Niemniej jednak warto sięgnąć po ten tytuł, by po raz kolejny przekonać się, jak bardzo potrafią zaskakiwać nas włoscy twórcy kina grozy. Targany sprzecznymi uczuciami, stawiam temu filmowi "szóstkę" - i jest to ocena dla znawców filmów z gorącej Italii. Dla pozostałych widzów oceniam go nie wyżej niż 4/10.

Screeny

HO, PATRICK STILL LIVES</br> a.k.a. Patrick Vive Ancora HO, PATRICK STILL LIVES</br> a.k.a. Patrick Vive Ancora HO, PATRICK STILL LIVES</br> a.k.a. Patrick Vive Ancora HO, PATRICK STILL LIVES</br> a.k.a. Patrick Vive Ancora HO, PATRICK STILL LIVES</br> a.k.a. Patrick Vive Ancora HO, PATRICK STILL LIVES</br> a.k.a. Patrick Vive Ancora HO, PATRICK STILL LIVES</br> a.k.a. Patrick Vive Ancora HO, PATRICK STILL LIVES</br> a.k.a. Patrick Vive Ancora HO, PATRICK STILL LIVES</br> a.k.a. Patrick Vive Ancora

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa kolorystyka i oświetlenie
+ sporo mocnych, krwawych scen
+ muzyka

Minusy:

- za dużo bezsensownej paplaniny
- scenariusz dziwaczny i wydumany
- wątpliwej jakości wdzięki podstarzałej Mariangeli Giordano
- nie jest to film dla każdego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -