Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEAD MEAT

DEAD MEAT

Martwe Mięso

ocena:8
Rok prod.:2004
Reżyser:Conor McMahon
Kraj prod.:Irlandia
Obsada:Marian Araujo, Roy Gleasure, Grattan Smith, Eoin Whelan
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.68
Głosów:19
Inne oceny redakcji:
TSR - 7
Skaraś - 3

Kino irlandzkie, kino irlandzkie! Czy potraficie wymienić dziesięć horrorów z tego kraju? Właśnie. Kiepsko z tym, prawda? "Dead Meat" w reżyserii Conora McMahona to dobra okazja, żeby zainteresować się kinematografią z Zielonej Wyspy. To film zrobiony przez fanów dla fanów. Krew tryska we wszystkich kierunkach, hordy zombie panoszą się po okolicy. Wszystko to na tle sprawnie poprowadzonej akcji często podszytej humorem.

Na irlandzkiej wsi jedna z krów w wyniku BSE staje się zombie, gryzie opiekującego się nią farmera, który roznosi zarazę dalej. W ten sposób powstaje plaga zombie. Grupa ocalałych osób stara się przebić do Fortu, w którym jak dowiedzieli się z radio, szukają pomocy również inni ocaleni ludzie.

Filmów z zombie w roli głównej, mniej lub bardziej udanych, powstało już wiele. Ktoś mógłby zadać pytanie, czy po trylogii Romero jest w ogóle jakiś sens tworzenia tego typu obrazów? Dzieło McMahona nie należy do najdłuższych, co spowodowało, że wiele wątków nie zostało rozwiniętych lub zostały potraktowane skrótowo opierając się na wiedzy widzów na temat "żywych trupów". Nie jest to jednak wielkim grzechem, gdyż pozwala na to komediowa konwencja filmu oraz sprawnie przeprowadzona fabuła obfitująca w szereg zwrotów akcji. Bohaterowie w miarę dobrze znają się na zachowaniu zombie, które tutaj - podobnie jak w dziełach Romero - poruszają się bardzo wolno.

Twórcy starali się postawić widza w roli obserwatora, gdyż wkracza on w wiejski klimat razem z Heleną, jedyną bohaterką, nie zamieszkałą w okolicy, a przybyłą z dużego miasta. Wrażenie bezpośredniego uczestniczenia w obserwowanych zdarzeniach potęguje fakt, że ujęcia kręcone były kamerą bez statywu. Niestety budżet trzech tysięcy euro nie pozwolił na zainwestowanie w odpowiedni sprzęt, co spowodowało, że nocne ujęcia są zbyt ciemne. Tę niedogodność wynagradza nam za to charakteryzacja. Kolor skóry trupów nie jest taki sam. Zombie nie wykonują, również takich samych gestów. Efekty specjalne nie są nastawione na zbytni realizm, stąd dosyć często widzimy krew sikającą na wszystkie strony.

Wielu twórców horrorów o tej tematyce wprowadza różnorodne innowacje fabularne mające wnieść "powiew świeżości" do gatunku. Czasem są to pomysły całkowicie nieciekawe, nieudane i kontrowersyjne. Niekiedy nowinki czynią film wart obejrzenia. Tak, też jest w tym przypadku. Przyczyną plagi zombie okazuje się choroba szalonych krów. Innym ciekawym konceptem jest potrzeba snu "żywych trupów". Czynią to ok. godzinę od zapadnięcia zmroku, a budzą się ok. godzinę przed świtem. Warto nadmienić, że wypoczynek odbywają na stojąco, delikatnie kołysząc się, zgodnie z powiewami wiatru.

Charaktery ocalałych ludzi są dosyć dobrze dopracowane. Posiadają indywidualne osobowości trafnie odzwierciedlające naturę wiejskiej społeczności.

Cała fabuła została "ostro przyprawiona" humorem, który został doskonale wpleciony w okoliczności w jakiej znajdują się bohaterowie i rozgrywa się przede wszystkim na płaszczyźnie sytuacyjnej. W filmie odnajdziemy zabawne rozmowy pomiędzy ocalałymi osobami, zazwyczaj dotyczących stosunków panujących na wsi. Pojawiają się również gagi jakby żywcem wyciągnięte z twórczości Chaplina czy braci Marx. Za dobry przykład niech posłuży scena, w której zombie zostaje przygnieciony drzwiami lub dobre i celne, bo w samo czoło, trafienie "żywego trupa" obcasem od "szpilek".

Film ten powinien spodobać się fanom kina "żywej śmierci" w jej klasycznym wydaniu, choć tutaj znacznie bardziej krwawym.

Screeny

HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT HO, DEAD MEAT

Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ efekty gore
+ charakteryzacja
+ fabuła
+ humor

Minusy:

- realizacja obrazu
- czasem zbyt duże liczenie na wiedzę widza na temat zombie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -