Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PARANOIAC

PARANOIAC

Paranoja

ocena:8
Rok prod.:1963
Reżyser:Freddie Francis
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Janette Scott, Oliver Reed, Maurice Denham
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Czytając opis "Paranoi" można uznać, że to nie jest prawdziwy horror. Przecież żeby coś nim było, musi przerażać. Obejrzyjcie film, a wszystko stanie się jasne. W końcu horroru nie można poznać po okładce.

Spór o spadek, to rzecz jak najbardziej normalna. Jednakże nie można tego powiedzieć, o rodzinie Ashbych. O majątek rodziców walczy rodzeństwo: chora psychicznie Eleonor oraz jej brat. Jest on człowiekiem okrutnym i zachłannym. Jawnie cieszy się z choroby swej siostry, gdyż ma nadzieję zagarnąć cały spadek. Opiekuje się nimi tajemnicza ciotka Harriet. Rodzina jest tak nietypowa, gdyż od dawna gości w niej śmierć, Tony'ego - brata Eleonor i Simona oraz ich rodziców. Kiedy wydaje się, że majątek zostanie rozdzielony pomiędzy rodzeństwo, pojawia ktoś niespodziewany. W drzwiach domostwa staje mężczyzna, twierdząc, iż jest zmarłym Tonym. Eleonor przyjmuje go z radością i nie wątpi w jego słowa. Jednakże reszta rodziny nie ufa obcemu i pragnie się go pozbyć. Wkrótce zaczynają się dziać dziwne rzeczy: psuje się samochód, prawie doprowadzając do śmierci Eleonor, w nocy słychać grę organów i śpiew młodego chłopca. Pojawia się także tajemnicza postać w masce, próbująca zabić "Tony’ego". Kim jest napastnik, a kim mężczyzna podający się za zmarłego Ashby’ego? Kto gra na organach i śpiewa? Ten film opiera się na tajemnicach.

"Paranoja" jest dziełem bardzo starym, ale wciąż aktualnym. Jak już wcześniej wspomniałam, na początku nie przypomina horroru, lecz staje się nim w odpowiednim momencie. Fabuła rozwija się powoli, wprowadzając coraz więcej pytań. Nie można samodzielnie rozwiązać zagadek, trzeba cierpliwie czekać na wyjaśnienie. Jednakże zakończenie nie jest powolne i nudne. Pod koniec akcja nabiera ogromnej prędkości i niespodziewanie się urywa. Sam film jest pełen przewrotności i zaskoczeń. Aktorstwo ogólnie stoi na dobrym poziomie, ale zdecydowanie wyróżnia się Oliver Reed. Zachwyca nas kreacją diabolicznego i tajemniczego Simona. Muzyka jest dobra, choć nie wybitna. Największą zaletą filmu jest to, że straszy. Uważam, że większość widzów poczuje co najmniej dreszcz, oglądając go.

"Paranoja" to na prawdę dobry film, gdyż trudno doszukać się w nim wad, a łatwo znaleźć zalety. Nie jest to dzieło, które po prostu ma nas zabawić. W tym filmie zawarte jest głębokie przesłanie, które trzeba umieć odnaleźć. Ja uważam, że pokazuje on wszystkie rodzaje ludzkich dusz i umysłów. Pomaga zrozumieć różnicę między załamaniami nerwowymi a szaleństwem. Wyjaśnia, kiedy problemy psychiczne mogą być niebezpieczne...

Screeny

HO, PARANOIAC HO, PARANOIAC HO, PARANOIAC

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zaskakujący
+ Oliver Reed - wręcz niesamowity
+ atmosfera niepewności

Minusy:

- nie jest to typowy horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -