Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DOOM

DOOM

Zagłada

ocena:3
Rok prod.:2005
Reżyser:Andrzej Bartkowiak
Kraj prod.:USA / Czechy
Obsada:Karl Urban, Rosamund Pike, The Rock, Deobia Oparei, Ben Daniels, Razzaq Adoti
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:4.52
Głosów:44
Inne oceny redakcji:
Andy Blakk - 3
Skaraś - 4

"DOOM" - najbardziej wyczekiwany film ostatnich miesięcy, zarówno przez fanów gry, jak też przez amatorów krwawej rzezi. Zrealizowany pod okiem naszego rodaka, Andrzeja Bartkowiaka, miał udowodnić, wspomagany dobrą obsadę i blisko 70 mln. budżetem, że można nakręcić dobry film na podstawie gry PC. Czy spełnił pokładane w nim nadzieje ? Czy może podzieli los produkcji Uwe'go Boll'owa ?

Mars, rok 2026. Ze stacji archeologiczno-badawczej Oldvai na ziemię dociera enigmatyczny komunikat od przerażonego naukowca, z którego wynika, że "to" wydostało się na zewnątrz. Po wypowiedzeniu tych słów łączność ze stacją zostaje bezpowrotnie utracona. Korporacja UAC odpowiedzialna za prowadzone na stacji eksperymenty z ludzkim genomem, celem zabezpieczenia danych, wysyła oddział marines - min. Reapera (Karl Urban), Sarge'a (The Rock) i innych. Żołnierze po przybyciu na miejsce zauważają, że przy życiu pozostało niewielu członków załogi stacji. W trakcie przeszukiwania laboratorium marines trafiają na pojemniki z dziwnymi stworzeniami, których istnienie, firma chce ukryć. Kiedy gaśnie światło, zaczyna się prawdziwy koszmar. Bohaterowie stają oko w oko ze śmiertelnie groźnym wirusem przemieniającym martwych w zmutowane bestie, odcinające im jedyną drogę ucieczki ... muszą walczyć albo dać się zabić !

Film Andrzeja Bartkowiaka jest adaptacją trzeciej części kultowej strzelanki z PC "DOOM".
Już po kilku minutach spędzonych z nim można przewidzieć jak potoczy się akcja i jaki będzie jej finał. Nie trudno także domyślić się, które produkcje reżyser przyjął za wzorce. Na pewno były to "Obcy", "Resident Evil" i "Aliens vs Predator", ale także dzieła Romero.
DOOM jest pierwszym filmem w historii kina, w którym zastosowano tryb FPP (First Person Perspective), znany wcześniej tylko miłośnikom gier. Polega on na przedstawieniu akcji z punktu widzenia bohatera, co na ekranie wypada całkiem przyzwoicie. A jeżeli dodamy do tego mroczną atmosferę stacji zbudowanej z tysięcy korytarzy przypominających labirynt, w których ciągle coś strzela, trzeszczy, a na dodatek psują się światła i zewsząd wieje grozą i to wszystko skąpiemy w litrach krwi sączącej się z rozrywanych ciał ludzi i monstrów- to otrzymamy niezłą filmową mieszankę.

Jednak to za mało, a zważywszy na fakt, że wszystkie te elementy pojawiły się we wieli innych produkcjach, w dodatku zrealizowane lepiej, stwierdzamy iż Bartkowiak porwał się z motyką na słońce, a raczej na Marsa.

Efekty specjalne, jak też oprawa dźwiękowa, stoją na wysokim poziomie, doskonale uzupełniając się, potrafiąc niejednokrotnie podwyższyć poziom adrenaliny. Ale do tego zostaliśmy już przyzwyczajeni ( w końcu 70 mln dolarów to nie byle jakie pieniądze). Jedyne zastrzeżenia może wywoływać słaba gra aktorów i momentami bezsensowne dialogi. Są to jednak szczegóły, które przy filmach tego typu nie ważą o ich losach, a chwilami nawet pasują. Bo jak ma mówić i zachowywać się facet który połowę swojego życia spędził na wojnie?.

Kolejną kwestią mogą być charaktery poszczególnych bohaterów. I tak w ekipie znalazł się zboczeniec, fanatyk religijny, żółtodziób, jak też posiadający traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa zabijaka. Śmieszna jest ta cała wesoła kompania, która jakby żywcem przeniesiona została z jakiegokolwiek filmu science fiction (np. "Aliens 2").

Podsumowując efekt pracy Bartkowiaka stwierdzić mogę, że nie podołał on zadaniu, a jego adaptacja kultowego DOOM'a jest co najmniej poprawna.Wydaje mi się, że obraz podzieli losy kiczowatego "House Of The Dead" czy ostatniej produkcji felernego reżysera Uwe'go Bollo'wa "Alone In The Dark".

Screeny

HO, DOOM HO, DOOM HO, DOOM HO, DOOM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Adaptacja kultowej gry PC
+ Dwayne "The Rock" Johnson
+ FPP (po raz pierwszy w kinie)

Minusy:

- Schematyczny od początku do końca
- Mało jest w nim Doom'owej rozwalanki
- Brakuje mu "tego" czegoś

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -