Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CANNIBAL HOLOCAUST

CANNIBAL HOLOCAUST

Kanibalistyczny Holokaust

ocena:7
Rok prod.:1979
Reżyser:Ruggero Deodato
Kraj prod.:Włochy / Kolumbia
Obsada:Robert Kerman, Francesca Ciardi, Perry Pirkanen
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.26
Głosów:140
Inne oceny redakcji:
Majster - 8
Krzysztof Kołacki - 8
GrzEGOrz - 8
Drachu - 7
Molly - 8
Piotr Sawicki - 10
Lohikaarme - 8
Andy Blakk - 8
Skaraś - 7
M@rio - 7

"Cannibal Holocaust" określany mianem "matki filmów o kanibalach" szokuje od wielu lat. Nie jest on oczywiście pierwszym dziełem o tej tematyce, bo wcześniej mieliśmy już do czynienia z kilkoma filmami o kanibalach jednak przez swój szokujący realizm stanowił podstawę do stworzenia wielu kolejnych. Obraz ten niejednokrotnie przekracza granice dobrego smaku przez co zyskał sobie wielu przeciwników (także w świecie filmów grozy).

Film rozpoczyna się od raportu związanego z zaginięciem trzech osób, które wybrały się do jednej z dżungli w Ameryce Południowej w celu nakręcenia filmu o życiu tamtejszych mieszkańców. Zainteresowany ich zniknięciem, profesor Monroe postanawia zbadać cała sprawę i wraz z grupą przewodników udaje się na miejsce zdarzeń. Mężczyzna bardzo szybko staje się świadkiem brutalnych rytuałów prowadzonych przez miejscową ludność, a po jakimś czasie odnajduje zwłoki poszukiwanych osób. Na miejscu odnalazł także filmy będące sprawozdaniem z ich wyprawy i to one okazały się najbardziej szokującym elementem jego znaleziska. Po powrocie do Nowego Jorku poddaje się szczegółowej analizie taśm i widząc brutalność, gwałty, spalenie wioski tubylcom, dochodzi do wniosku, że to nie kanibale, lecz biały człowiek okazał się niecywilizowany.

Film momentami swym stylem przypomina pierwszą część "Blair Witch Project", a to przez to, że oglądany obraz jest czymś w rodzaju pseudo-dokumentalnego filmu. Ten element sprawia, że całość wygląda niezwykle realistycznie. Sceny gore i brutalność stoją na wysokim poziomie i zahaczają o skrajność. Zobaczymy m.in. ucinanego penisa, gwałcone kobiety, zabijane zwierzęta i wiele innych. Elementy te sprawiły, że miłośnicy horroru podzielili się na dwie grupy, dla jednych obraz ten jest nieetyczny, niesmaczny i przesadzony, z kolei dla pozostałych "Cannibal Holocaust" urósł do rangi klasyki! Jako ciekawostkę warto także zaznaczyć, że zabijanie zwierząt na planie odbywało się naprawdę i nie ma tutaj żadnego koloryzowania.

"Cannibal Holocaust" to film, obok którego na pewno nie można przejść obojętnie. Jego groza nie tkwi w klimacie, lecz realistycznym ukazaniu starcia się dwóch cywilizacji, a także dzikości jaką ogarnięty jest każdy człowiek. Moja ocena końcowa nie mogła być inna. Polecam go każdemu bo warto poszerzyć swój pogląd o filmach i kulturach, jednakże z góry zaznaczam, że nie jest to typowy horror i ze straszeniem nie ma za wiele wspólnego.

Trzygroszówki

Majster przyznał ocenę 8 i napisał:

CH jest dla niektórych filmem niemal kultowym. Rzeczywiście zrealizowany został w fenomenalny sposób. Daje widzowi uczucie jkaby sam uczestniczył w wydarzeniach. Jednak scen, w których możemy się przestraszyć praktycznie tutaj nie uświadczymy. Do miana horroru to CH jeszcze daleko, niemniej gorąco polecam.

Krzysztof Kołacki przyznał ocenę 8 i napisał:

Skrajnie szokujący, aczkolwiek niezwykły "gore flick". Negują moerdy zwierząt dokonywane na planie, ale trzeba oddać Deodatemu sprawiedliwość : zrobił jeden z najlciekawszych i najbardziej przerażajacych filmów w historii. Chyba tylko "Salo 120 dni Sodomy" Pasolliniego mnie tak poruszyło. Nie dla wszystkich, ale jednak polecam.

Screeny

HO, CANNIBAL HOLOCAUST HO, CANNIBAL HOLOCAUST HO, CANNIBAL HOLOCAUST HO, CANNIBAL HOLOCAUST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ realistyczny
+ szokujący
+ prekursor wielu kolejnych filmów o kanibalach
+ ciekawe ujęcia (forma filmu dokumentalnego)

Minusy:

- za wiele przemocy
- przekroczenie wielu etycznych granic

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -