Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:AMERICAN PSYCHO 2

AMERICAN PSYCHO 2

American Psycho 2

ocena:1
Rok prod.:2002
Reżyser:Morgan J. Freeman
Kraj prod.:USA
Obsada:Mila Kunis, William Shatner, Geraint Wyn Daries
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:1
Ocena użytkowników:2.43
Głosów:21
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 2
M@rio - 6

Parafrazując wstęp do filmów "Ju On" i "The Grudge": Kiedy jakiś horror odnosi gwałtowny sukces, rodzi się zysk. Zysk powoduje pojawienie się nowych horrorów, które chcą odnieść sukces. Rodzą się filmy, które należy obłożyć klątwą.

Na jednej z amerykańskich uczelni (West Washington College) rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Rachel Newman jest jedną z wielu studentów, którzy marzą o pracy w F.B.I. Najprostszą metodą jest zostanie asystentem wykładającego program Studiów Zachowań profesora Roberta Starkmana, agenta w stanie spoczynku. Stanowisko to zajmie najlepszy student na roku. Niestety, profesor ma już kochankę wśród studentek, a kilku innych studentów ciężko pracuje na awans. Ponadto akademicki psycholog zauważa u Rachel niepokojące zaburzenia. I rzeczywiście. Dziewczyna w dzieciństwie zabiła psychopatę Patricka Batemana, gdy ten torturował jej opiekunkę. Fakt ten zataiła, gdyż postanowiła zostać agentem F.B.I. tropiącym seryjnych morderców. A wiadomo, że badania psychologiczne mogłyby ujawnić dziecięcą traumę i wykryć znaczne odchylenia od normy, gdyż Rachel eliminuje każdego, kto stanie jej na drodze do celu.

Już rys fabularny roi się od niekonsekwencji wobec części pierwszej. O ile końcówka pierwowzoru pozostawiała możliwość indywidualnej interpretacji, to tu mamy podane wszystko od razu na tacy. Zresztą w taki sposób, że zastanawiam się czy twórcy "American Psycho 2" w ogóle widzieli część pierwszą. Dodatkowo akcja filmu jest niewiarygodnie nudna a wszelkie wątki są bardzo naciągane. Jakim cudem psycholog i agenci szkoleni w tworzeniu profili psychopatów nie potrafią dostrzec w swym otoczeniu kolejnego (no dobrze, psycholog dostrzega... ale nie podejmuje w tym celu żadnych konkretnych kroków)? Dlaczego nikogo nie wzrusza stopniowo zmniejszające się grono studentów (dopiero w końcówce dwóch policjantów stwierdza, że w tym miejscu miały miejsce jakieś zaginięcia)? Wreszcie, jakim cudem bohaterka przez pół roku przetrzymuje w szafie w akademiku zwłoki bez zwrócenia czyjekolwiek uwagi? Oj, polskie panie portierki i sprzątaczki w akademikach są dużo sprawniejsze...

Film nie ma nic wspólnego z horrorem. Owszem dzielna bohaterka, która już w drugiej rozmowie przegaduje psychologa i rozgryza jego profil, konsekwentnie morduje zagrażających jej awansowi studentów i pracowników uczelni. Jeśli jednak ktoś liczy na krwawe sceny, może się srodze przeliczyć. Film mógłby być emitowany w południe jako rozgrzewka przed "Buffy, The Vampire Slayer". Zabójstwa są ukazane na zasadzie: atak - ściemnienie obrazu - leży ciało. Krwi oczywiście też nie doświadczymy. Rachel używa noża, szpikulca do lodu, lecz na tym pomysłowość twórców się nie kończy. Mamy oto zabójstwo zerwanym ze ściany oprawionym dyplomem, mopem (to nie jest film Tromy) i prezerwatywą (tak! Można udusić kondomem!).

Nie wiem czy ten film miał być komedią, horrorem czy thillerem. Może sensacyjną wersją Beverly Hills 90210? Nie wyszło z tego nic. Beznadziejny scenariusz, zero akcji, mierne aktorstwo, idiotyczna końcówka i muzyka rodem z współczesnych amerykańskich komedii (czyli radosne rockowe granie). Z trudem dotrwałem do końca projekcji i stanowczo ostrzegam innych przed stratą czasu.

Mała uwaga na koniec. W dodatkach na płycie DVD można dostrzec, że na klapsach pojawiających się w niewykorzystanych zdjęciach widnieje pierwotny tytuł filmu "The Girl That Couldn't Die". Dopiero później dodano wątek Batemana i film przerobiono na sequel "American Psycho". Dla mnie równie dobrze można było nazwać film "The Thing That Should Not Be" i nie kręcić go w ogóle. Bez wątpienia jeden z najgorszych filmów jakie widziałem. Jeszcze raz odradzam wszystkim!

Screeny

HO, AMERICAN PSYCHO 2 HO, AMERICAN PSYCHO 2 HO, AMERICAN PSYCHO 2 HO, AMERICAN PSYCHO 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ trwa tylko 85 minut...

Minusy:

- ...i o tyle właśnie za długo
- nudny
- niekonsekwentny
- nielogiczny
- mierne aktorstwo (szczególnie fatalna główna rola)
- to nie jest horror
- nie ma nic wspólnego z częścią pierwszą

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -