Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VILLAGE OF THE DAMNED

VILLAGE OF THE DAMNED

Wioska Przeklętych

ocena:8
Rok prod.:1960
Reżyser:Wolf Rilla
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:George Sanders, Barbara Shelley, Michael Gwynn
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7
Głosów:13
Inne oceny redakcji:

Najlepsze historie to te najbardziej prawdziwe. Opowieści, których bohaterowie są tak do nas podobni, że możemy się z nimi utożsamić. Jest to często wykorzystywane w naiwnych komediach, po których widzowie czują się szczęśliwi i spełnieni, bo ich bohaterowie osiągnęli swój cel. Horror umie to lepiej wykorzystać, bo przecież nie ma nic bardziej przerażającego, jak myśl, że to, co się działo na ekranie, może spotkać nas. "Wioska przeklętych" tworzy historię prawdziwą.

Midwich to miasto spokojne i ułożone. Jego mieszkańcy są szczęśliwi i właściwie nie mają problemów. Pewnego dnia całe miasto po prostu zasypia. Przez pewien czas przekroczenie "granicy snu", oznaczało utratę przytomności. Jednakże wkrótce wszystko wraca do normy i mieszkańcy miasteczka zapominają o niewyjaśnionym zjawisku. Po kilku tygodniach okazuje się, że wszystkie kobiety i dziewczyny zaszły w ciążę. Po kilku miesiącach, w tym samym czasie rodzi się dwanaścioro dzieci, rozwijających się bardzo szybko. Mają takie same jasne włosy i przenikliwe spojrzenie. Wszystkie przejawiają zdolności kierowania ludźmi oraz penetrowania ich myśli. Niestety wiąże je również chłodny i okrutny charakter. Jedynym człowiekiem, który próbuję zmienić lub pomóc dzieciom jest Gordon Zellaby. Zostaje on ich nauczycielem i wkrótce odkrywa przerażające skłonności dzieci. Wtedy obmyśla plan pokonania "odmieńców".

Film jest jednym z najlepszych dzieł lat 60., cechuje go złożoność i szybki przebieg akcji. Wymieniając jego zalety, trzeba pamiętać, aby na pierwszym miejscu wspomnieć postaci "odmieńców". Najbardziej przerażający w nich jest pewien kontrast. Połączenie wyglądu niewinnych dzieci z umysłem i instynktem mordercy. Poruszająca w filmie jest tajemnica i do końca niewyjaśniona przyczyna ciąży. Do historii przeszła już końcowa scena filmu, w której Gordon próbuje powstrzymać dzieci przed spenetrowaniem jego umysłu. Jest to wyjątkowo dobrze wykonana scena, w której symbolika siły Zellaby'ego jest powoli przełamywana przez dzieci. Muzyka tego dzieła też jest doskonała, niesamowicie buduje napięcie. Zaletą filmu jest również to, że został wykonany w czerni i bieli. Dodaje mu to charakteru i wyrazistości dawnego kina. Oczywiście dla fanów kina współczesnego męczące mogą być kiepskie efekty specjalne, pochodzące z 1960 roku. Prawdziwą wada filmu są jednak zbędne sceny na początku, które trochę opóźniają akcję.

Uważam, że film ten zasługuje na wysoką ocenę, ponieważ jest oryginalny, ciekawie wykonany i świetnie zagrany. Nie ma co doszukiwać się w nim wad. Należy doceniać nagromadzenie zalet.

Screeny

HO, VILLAGE OF THE DAMNED HO, VILLAGE OF THE DAMNED HO, VILLAGE OF THE DAMNED HO, VILLAGE OF THE DAMNED HO, VILLAGE OF THE DAMNED HO, VILLAGE OF THE DAMNED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ tajemnica
+ "odmienne" dzieci
+ muzyka

Minusy:

- nudnawy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -