Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RED EYE

RED EYE

Red Eye

ocena:7
Rok prod.:2005
Reżyser:Wes Craven
Kraj prod.:USA
Obsada:Rachel McAdams, Cillian Murphy, Brian Cox
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.54
Głosów:26
Inne oceny redakcji:
Andy Blakk - 5
Skaraś - 5

Ostatnimi czasy nazwisko Wesa Cravena wymawiało się z coraz mniejszą ekscytacją; nie dość, że najpierw Craven zmroził wszystkich swoich odwiecznych fanów "Koncertem na 50 serc", to ostatnio dołożył jeszcze "Przeklętą", która miała być powrotem reżysera w rejony horroru postmodernistycznego, a okazała się błahą historyjką z zabójczo śmiesznymi efektami specjalnymi. Reżyser, sam nieszczególnie chętny do wychwalania "Przeklętej", obiecywał, że "Red Eye" będzie już lepszym filmem: bardziej przemyślanym, inteligentniejszym i przede wszystkim takim, którego nie zabiją braki budżetowe. W którymś momencie musiał chyba skłamać?

"Red Eye" z tytułu filmu to potoczna nazwa nocnego lotu, dzięki któremu Lisa (Rachel McAdams) ma dostać się z Dallas do Miami. Stanowcza, inteligentna i ponętna, dziewczyna najwyraźniej wpada w oko Jackowi (Cillian Murphy), który jednak stara się uniknąć odgrywania natręta podczas oczekiwania na odlot i, widząc że Lisa nie ma ochoty na towarzystwo, odsuwa się na bok. Sytuacja zmienia się kiedy okazuje się, że Lisie i Jackowi przydzielono sąsiednie fotele w samolocie. Jednak wbrew wszelkim oczekiwaniom, ten młody i, wydawałoby się, nieco nieśmiały chłopiec nie ma zamiaru poderwać swojej współpasażerki ale... zabić jej ojca. Chyba że zrobi ona dokładnie to, co Jack powie. Spełnienie życzenia Jacka byłoby jednak dla Lisy równoznaczne z zamordowaniem innego człowieka. Czy więc bohaterka wybierze śmierć obcego sobie mężczyzny aby uratować ojca? Czy też będzie ryzykować i spróbuje uratować obydwu? Skoro jednak jest w powietrzu, uwięziona w fotelu tuż obok groźnego psychopaty – co tak naprawdę może zrobić?!

Kręcenie tego typu filmów – drastycznie ograniczonych miejscem akcji – to zawsze spore wyzwanie. Operator nie może sobie przecież szczególnie poszaleć filmując ciągle te same dwa fotele, scenarzysta musi wykombinować rozwiązania, na które nie zdążą wpaść widzowie, dwójka aktorów musi sprawić, że będzie nam się chciało przez kilkadziesiąt minut patrzeć na interakcję ich bohaterów... a reżyser? Reżyser musi nad tym wszystkim zapanować, musi znaleźć klucz, dzięki któremu wszystkie czynniki – zdjęcia, aktorstwo, ścieżka dźwiękowa, treść filmu – będą ze sobą współgrały i w efekcie stworzą magiczny efekt zawieszenia rzeczywistości, umożliwiając widzowi wniknięcie w świat filmu.

Zacznijmy od tego, co od razu rzuca się w oczy, kiedy zasiadamy przed ekranem: od aktorstwa. Rachel McAdams już od pierwszej sceny promieniuje pewnością siebie i przykuwa nasz wzrok każąc spodziewać się po jej bohaterce czegoś znacznie więcej niż krzyku i łypania przerażonymi oczyma. Nie przeszkadza też oczywiście, że McAdams to aktorka nie pozbawiona urody. Potem pojawia się Cillian Murphy. Warto dokładnie przyjrzeć się scenie pierwszego spotkania bohaterów: McAdams świetnie radzi sobie z odegraniem kobiety nieustępliwej ale tryskającej pozytywną energią, podczas gdy Murphy podszywa stanowczość swojego bohatera jakimś piekielnym niepokojem (przypomnijmy, że podczas tej pierwszej sceny wystarczył błysk jego niebieskich oczu i prosty, męski uścisk ramienia aby zniechęcić nerwowego współpasażera do dalszej kłótni z Lisą); jednocześnie patrząc na tych dwoje czujemy, że w jakiś tajemniczy sposób do siebie pasują, uzupełniają się – gdybyśmy nie wiedzieli, że to film Cravena, można by się od tego momentu spodziewać gorącej erotyki. Oboje aktorzy świetnie radzą też sobie z przemianą swoich bohaterów. Lisa może i jest nieco zbyt bohaterska a Jack przesadnie demoniczny, ale nie każdemu musi to przeszkadzać: kiedy już zatrudniło się utalentowanych aktorów czasami warto zmusić ich do czegoś więcej niż tylko odegrania zwykłych, przewidywalnych postaci.

Nawet z tak wychwalanymi tu aktorami, "Red Eye" nie byłby tym, czym jest, gdyby reżyser nie zadbał o umiejętnie dobraną ścieżkę dźwiękową (momentami przemienia ona ten kameralny thriller w prawdziwy film akcji!) oraz scenariusz naszpikowany niespodziankami (szczerze podziwiam scenarzystę za umiejętność wymyślenia zwrotów akcji, dzięki którym akcja dziejąca się na pokładzie samolotu ani przez chwilę nie nudzi).

Cravenowi należą się więc szczere gratulacje za dokonanie tej trudnej sztuki i stworzenie filmu, który ogląda się z tchem jak najbardziej zapartym. Całe szczęście zresztą, że udało mu się zawiesić nasze poczucie rzeczywistości, bo gdyby tak oglądać "Red Eye" zimnym okiem to, cóż, na pewno są tu błędy – przede wszystkim logiczne. Zresztą im bliżej końcówki, tym jest tych potknięć więcej. Można by je tu wymienić na zasadzie "Dlaczego Lisa zrobiła tak a nie tak?" albo "Czemu, do cholery, Jack nie pomyślał o tym?!", wydaje mi się jednak, że nie ma to sensu. Może powtórzę jeszcze raz: większość z tych wątpliwości nie dociera do widza podczas seansu, pojawiają się one dopiero później, kiedy analizujemy film uwolniwszy się już z jego magicznego uścisku. I chociaż prawdą jest, że w przypadku tej skromnej recenzji logiczna niedoskonałość scenariusza utrąciła filmowi jeden punkt, to jednak nie zmienia to faktu, że "Red Eye" jest filmem tak zacnie w napięciu trzymającym, że w trakcie seansu jego niedostatków po prostu nie widać.

Screeny

HO, RED EYE HO, RED EYE HO, RED EYE HO, RED EYE HO, RED EYE HO, RED EYE HO, RED EYE HO, RED EYE HO, RED EYE HO, RED EYE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Cillian Murphy, Rachel McAdams (bo przykuwają wzrok)
+ męska postawa Wesa Cravena (bo to trudny do zrobienia film był)
+ ścieżka dźwiękowa (bo ładnie niesie akcję)
+ napięcie (gdyż niewątpliwie jest)

Minusy:

- logiczna niedoskonałość filmu (po seansie dociera do nas, że istnieje)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -