Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:REDEYE a.k.a. Redeu-ai

REDEYE a.k.a. Redeu-ai

Redeye

ocena:5
Rok prod.:2005
Reżyser:Dong-bin Kim
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Shin-yeong Jang, Ji-min Kwak, Dong-kyu Lee, Hye-na Kim
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6.2
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Wszystko to, co nas otacza inspiruje reżyserów do tworzenia produkcji, które będą także w pewien sposób starały się przestrzec przed zgubnymi czynnikami codzienności. W świecie, w którym żyjemy zdani jesteśmy na masę niebezpieczeństw, niekoniecznie dziejących się z naszej winy. Część z nich spowodowana jest przez środki transportu, które to są doskonałym materiałem na horror. Mieliśmy już liczne katastrofy lotnicze, utonięcia statków, czy też wypadki samochodowe wykorzystane do akcji filmu. Tym razem reżyser postanowił ukazać nam los podróżnych zagubionych w pociągu, dla których przejazd staje się koszmarem...

W roku 1988, w wypadku pociągu kursującego z Seulu do Yoesu`o zginęło ponad sto osób. Powód nieszczęśliwego wypadku nie został nigdy odkryty, a wydarzenie to zapisało się w pamięci wielu pracowników kolei. Dzisiejszej nocy, 16 lat później, pociąg wyrusza w swą ostatnią trasę. Lecz niedługo po starcie pasażerowie zaczynają zauważać dziwne rzeczy – duchy ofiar z klęski lat 80tych. Pasażerowie pociągu nie zdają sobie sprawy z faktu, iż ich siedzenia zajęte są przez ofiary wcześniejszego wypadku. W trakcie podróży pociąg zatrzymuje się bez powodu na 10 minut, po czym ponownie rusza. Jednak po tym czasie wszystko jest już zupełnie inne. Nie wiadomo, co jest wizją, a co rzeczywistością... Dla dyżurnej pociągu OH Mi Sun jest to pierwsza noc służby, lecz nieprzypadkowo wybrała właśnie tą zmianę. Jej ojciec był konduktorem pociągu, w którym doszło do wypadku. OH Mi Sun spostrzega, że coś złego i wrogiego opanowuje pociąg. Jest świadkiem mistycznych zdarzeń, widzi to, czego nie zauważają inni. Odkrywa ukryte sekrety nawiedzonego pociągu, prowadzące do podejrzeń, że aktualna trasa może mieć związek z wcześniejszym wypadkiem. Tymczasem upiorny pociąg zaczyna żądać ofiar..

Film ten, jak większość koreańskich horrorów jest bardzo zagadkowy i można go różnorako interpretować. Sama, oglądając go, dopiero za którymś razem mogłam w pełni zrozumieć fabułę. Choć tak naprawdę, z każdym kolejnym seansem rodzi się więcej pytań niż odpowiedzi. Pasażerami są różni ludzie. Znajdziemy tu żołnierzy, nastolatków rejestrujących wszystkie zdarzenia, jakie mają miejsce w pociągu oraz młodą dziewczynę, która widzi nadprzyrodzone zjawiska. Jest też dziecko podróżujące samotnie, które rysuje okropne obrazy. Lecz wszystko skupia się wokół OH Mi Sun, dla której trasa ta ma szczególne znaczenie. Wypadek pociągu miał miejsce w dniu jej urodzin, przez co ich w ich rocznicę chciała być w tym znaczącym miejscu. Jednak w niedługim czasie w pociągu zaczyna dochodzić do dziwnych sytuacji, a sama dziewczyna jest przerażona stanem, w jakim się znajduje. Otaczają ją nieprawdopodobne zjawiska, a nierealne sceny nie pozwalają odróżnić rzeczywistości od fikcji.

Mimo świetnego pomysłu na fabułę, wydawać by się mogło, że film nakręcono bez wyobraźni. Scenariusz nie jest zbytnio interesujący, niektóre sceny wręcz śmieszą, co zupełnie odbiega od mającego wywoływać głównie przerażenie obrazu. Poza tym bywają momenty, w których film się niesamowicie dłuży. Podążamy za naszą bohaterką, która mozolnie odkrywa co dzieje się w pociągu. Pewna ilość pasażerów w ogóle nic nie zauważa, jednak inni czują dziwny chłód w powietrzu. Dostateczna ilość szczegółów i bardziej groźnych momentów wywołuje w nas pewne przerażenie. Lecz jest to głównie spowodowane przez efekty specjalne. Kiedy świat duchów łączy się z tym realnym, a ciemność zaczyna przemieszczać się przez pociąg, dostrzegamy efektywne momenty grozy: cienie ożywają, pełzną po ścianach i pragną zemsty. Dodatkowo strach potęguje panika, krzyki ofiar i ich bezradność.

W filmie przewija się wiele wątków, co sprawia, że warto czekać na zakończenie; dodatkowo intryguje fakt tego, czy to, co dzieje się wokół OH Mi Sun jest tylko wizją. Ostatecznie film ten, jak większość koreańskich produkcji, nie emanuje okropnymi scenami, lecz skupia się na klimacie. Jak zwykle większą uwagę skupia na pobudzaniu ludzkiej psychiki, dając tym samym dużo do myślenia. Jednak jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z tego typu produkcjami, to radzę nie zaczynać właśnie od tej, gdyż można się trochę zrazić. Być może przez to, iż reżyser filmu - Dong-bin Kim nie ma na swoim koncie zbyt wielu projektów, a jego wcześniejszy film „Ring Virus” nie cieszy się wielką popularnością wśród serii o tajemniczej kasecie.

Z pewnością nie jest to ostatnia produkcja koreańska, gdyż tamtejsi reżyserzy doskonale potrafią wykorzystać nawet zwykłe, codzienne czynności, by zrobić z nich doskonały horror i spotęgować w nas przerażenie tym, z czym mamy do czynienia na co dzień.

Screeny

HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai HO, REDEYE</br> a.k.a. Redeu-ai

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ intrygująca historia, jednak niedostatecznie wykorzystana
+ wielowątkowość
+ próba działania na wyobraźnię
+ efekty

Minusy:

- nużący
- nastawienie na klimat, stąd za mało grozy
- mało ambitny scenariusz
- monotonny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -