Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLOOD FEAST

BLOOD FEAST

Krwawa uczta

ocena:6
Rok prod.:1963
Reżyser:Herschell Gordon Lewis
Kraj prod.:USA
Obsada:William Kerwin, Mal Arnold
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.14
Głosów:14
Inne oceny redakcji:
Drachu - 7

Każdy fan gore powinien zać ten film. Nawet jeśli nie jest to arcydzieło (a będę się upierać, że nie - zdecydowanie polecam drugi film Lewisa "2000 Maniacs"), to niwątpliwie jest to pierwszy prawdziwy film gore w historii. Żadne tam prekursorskie eksperymenty Dwaina Espera z lat 30.(powstał wtedy m.in. film "Maniac") nie mogą odebrać palmy pierwszeństwa Lewisowi - autorowi filmu, który rzeczywiście zainicjował nowy etap w rozwoju filmowego horroru. Pierwszy pełnometrażowy obraz gore od razu pokazuje nam pełen arsenał efektów i możliwości fabularnych, o których dotychczas w świecie horroru myślano, ale bano się stosować.

Fanatyczny znawca kultury starożytnego Egiptu, Fuad Ramzes, postanawia ożywić ożywić egipską księżniczkę, Isthar. Porywa i morduje młode dziewczyny, by z fragmentów ich ciał przygotować dania na ucztę. Ucztę jaką przed 5000 lat uczczono boginię w Egipcie. Teraz ma ona uświetnić urodziny młodej, obiecującej egiptolożki. Sprawą zaczynają się interesować dwaj detektywi. Czy zdołają powstrzymać szaleńca...

Fabuła filmu Lewisa jest, jak widać, dość pretekstowa. Pierwsze co rzuca się w oczy podczas oglądania jest jednak ani nie jej banalność, ani nadmiar scen okrucieństwa, ale teatralność gry aktorskiej i bardzo duża umowność scenograficzno - fabularna. "Blood Feast" momentami wydaje się być hołdem dla opowieści o Sherlocku Holmesie (postacie detektywów, obowiązkowe przedstawienie w finale toku dedukcyjnego śledztwa) i XIX - wiecznych powieści gotyckich o budzeniu demonicznych sił, by wspomnieć jedno z najsłynniejszych dzieł tego gatunku - "Mnicha" autorstwa Matthew Gregory`ego LEWISA (sic!). Tego rodzaju "trybuty" usprawiedliwiają kompletnie nieadekwatny, zdawałoby się, sposób prowadzenia narracji. Samo założenie by centralnym punktem widowiska i motorem akcji uczynić sceny okrucieństwa nie jest nowy, a zawdzięczamy go samemu Williamowi Shakespearowi (polecam szczególnie "Tytusa Andronikusa" - wczesne, osobliwie szokujące dzieło Mistrza). Lewis jednak momentami idzie dalej. Na czas prezentacji aktów przemocy zawiesza niemal narrację, czyniąc sceny okrucieństwa swoistą metanarracją. Na ten dość charakterystyczny dla gore element stylistyczny zwrócił uwagę Andrzej Pitrus, pokazując że obrazy krwawej przemocy pełnią w tym gatunku taką rolę jak numery taneczno - wokalne w musicalach czy sceny erotyczne w filmach pornograficznych. Można się spierać o zasadność takiego sądu (wszak sceny przemocy jednak "popychają" fabułę do przodu, w przeciwieństwie do popisów musicalowych), niemniej trudno nie zgodzić się że w większości funkcjonują one "same dla siebie". Jest to swoisty przykład "sztuki dla sztuki". A także dowód na to, że każdy z nas (widzów filmowych, nie tylko fanów gore) ma naturę podglądacza. Także to próbuje nam - trochę nieporadnie, ale jednak - przekazać nam Herschell George Lewis w swym pierwszym filmie.

Screeny

HO, BLOOD FEAST HO, BLOOD FEAST HO, BLOOD FEAST HO, BLOOD FEAST HO, BLOOD FEAST HO, BLOOD FEAST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Klasyk
+ Pierwszy pełnometrażowy film gore
+ Możliwość nowego sposobu percepcji dzieła filmowego - zabawa w wyszukiwanie usterek technicznych, błędów aktorskich etc.
+ Przełom w historii filmowego horroru
+ Zupełnie nietypowy film jak na lata 60 - te.
+ Mimo wszystko trzeba znać

Minusy:

- Staroświecka narracja rodem z XIX - wiecznej powieści
- Bardzo duża umowność, kiepskie aktorstwo ( jako element komediowy - to atut), nieporadność realizacyjna i fabularna ( zamierzona ?)
- Raczej zabytek niż żywy punkt odniesienia (obecnie)
- Z pewnością nie dla każdego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -