Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VOODOO PASSION a.k.a. Der Ruf der blonden Göttin

VOODOO PASSION a.k.a. Der Ruf der blonden Göttin

Voodoo Passion

ocena:4
Rok prod.:1977
Reżyser:Jesus Franco
Kraj prod.:Szwajcaria
Obsada:Nanda Van Bergen, Ada Tauler, Karine Gambier, Jack Taylor, Rita Moreno, Sandra Daenliker, Vítor Mendes
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:7
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Voodoo jest religią międzynarodową. Korzeniami sięga czarnej Afryki, plemion Fon, Ewe i Joruba. Współczesne narodziło się w wyspiarskim kraju Haiti wśród niewolników. Inna wersja znów powstała w głowie płodnego hiszpańskiego twórcy tanich filmów. Już wszyscy wiedza o kogo chodzi. Oto przed nami mistrz kina klasy Z - Jesus Franco.

Seans rozpoczynamy w rytm bębnów i szumu morskich fal. Na plaży ze złotym piaskiem, wśród palm i lazurowego morza tańczą półnagie murzynki. Widok, owszem nęcący, ale trwa stanowczo za długo. Oczywiście wydłuża to czas trwania filmu bez komplikowania fabuły i wysiłku intelektualnego reżysera. Właściwą osią akcji jest bowiem przybycie Susan na piękną i tajemniczą zarazem, wyspę Haiti. Dołącza ona do swego męża Jacka, który jest konsulem, więc ważną personą. Z portu odbiera ją wyniosła i zimna Ines, pełniąca obowiązki opiekunki domu. W posiadłości spotyka niejaką Olgę, przedstawiającą się jako siostra jej męża. Niebawem wyjdzie na jaw, że jest ona niepoprawną nimfomanką. Nie tylko masturbuje się namiętnie przez cały film, ale także uprawia seks z mężem Susan, a nawet nawet z samą bohaterką. Wśród panującej golizny wyszukajmy teraz elementy horroru. Susan dręczą senne koszmary. Majacząc przechodzi nago pośród ogrodu i napotyka Ines i wyuzdanie tańczących nagich autochtonów. Na jawie tymczasem pojawia się laleczka poprzebijana szpilkami, tajemnicze morderstwa szokują bohaterkę. czyżby dokonywała je własnoręcznie podczas niespokojnych snów? Oczywiście ktoś za tym musi stać, by się tego dowiedzieć należy poczekać na zakończenie, nie tyle że częściowo przewidywalne co mocno naciągane.

Prześladuje mnie wrażenie, że gdzieś to już wszystko widziałem. Podobne sceny i pomysły przewijają się w wielu innych "dziełach" Jesusa Franco. Aby trochę usprawiedliwić chęć pokazania nagości, reżyser podlał to sosem voodoo. Ani to sos słodko - kwaśny ani gorzki, raczej mdły jakiś... Wzbogacony jest kilkoma elementami kojarzącymi się z tą religią: laleczka, krwawa ofiara z drobiu (zapewne obawa przed ptasią grypą). Na wstępie głos zza ekranu podaje kilka słów wyjaśnienia na temat voodoo. Ogólnie nie ma co strasznie narzekać, kobiety tu występujące nie mogą powstydzić się swej figury. Czy to jednak wystarczy by zbudować napięcie? (horroru - rzecz jasna). Nie pomagają w tym przecież celebrowane długie tańce aktorek, utwierdza nas to jedynie w przekonaniu, że film adresowany jest do męskiej części widowni. Zdjęcia ładne, może i pomysł wyjściowy ciekawy, ale znów ginie marnie, nierozwinięty, zamarkowany i ledwo naszkicowany. Na pierwszy plan wybija się nagość. Jest ona wszędzie: na plaży, w ogrodzie, budynku, pokoju, alkowie, grocie. Aktorstwo poprawne, zresztą co tu grać, skoro większość czasu aktorki spędzają na miłosnych zapasach i tańcu (czy już wspominałem, że są nagie?). Film nie należy do największych osiągnięć słynnego hiszpańskiego reżysera, nie jest jednak toksyczny i z pewnością o niebo lepszy niż jego ostatnie dokonania. Na koniec ciekawostka: aktorka odtwarzająca rolę Olgi - Karin Gambier jest znaną aktorką francuskich filmów porno z lat 70-tych.

Screeny

HO, VOODOO PASSION</br> a.k.a. Der Ruf der blonden Göttin HO, VOODOO PASSION</br> a.k.a. Der Ruf der blonden Göttin HO, VOODOO PASSION</br> a.k.a. Der Ruf der blonden Göttin HO, VOODOO PASSION</br> a.k.a. Der Ruf der blonden Göttin HO, VOODOO PASSION</br> a.k.a. Der Ruf der blonden Göttin HO, VOODOO PASSION</br> a.k.a. Der Ruf der blonden Göttin

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ładne zdjęcia
+ egzotyka
+ piękne panie

Minusy:

- brak napięcia
- częste dłużyzny
- nie za dużo jednak tej golizny? po pól godzinie mamy przesyt...
- szkoda niewykorzystania tematu voodoo

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -