Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KILLER CONDOM

KILLER CONDOM

Kondom Zabójca

ocena:7
Rok prod.:1996
Reżyser:Martin Waltz
Kraj prod.:Niemcy / Szwajcaria
Obsada:Udo Samel, Peter Lohmeyer, Marc Richter, Leonard Lansink, Iris Berben, Henning Schlűter
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:8.71
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Horror jako gatunek przyzwyczaił nas do tego, że niebezpieczeństwo może czaić się wszędzie, a zagrożenie może stanowić dosłownie wszystko. Na stronach książek i na ekranach kin bądź telewizorów, oprócz fantastycznych potworów i robotów, ludzi atakowały już min. psy, mrówki, pająki, żaby, krokodyle, pijawki, ślimaki, a z istot nieożywionych (przynajmniej przy naszym racjonalnym pojmowaniu) ciężarówki, maglownice, motory, czy nawet pomidory. Nie bardzo wiem, do której kategorii zaliczyć morderczy kisiel (Blob). Niemniej, w obliczu takiej liczby i różnorodności morderczych istot i przedmiotów, nie dziwią zabójcze kondomy.

Nowojorski policjant włoskiego pochodzenia, Luigi Maccaroni, prowadzi śledztwo w sprawie drastycznych okaleczeń do jakich doszło w obskurnym hoteliku-burdelu "Quicky". Męskie i żeńskie prostytutki oskarżone są o odgryzienie penisów swoim kochankom. Maccaroni odkrywa (wręcz na własnej skórze), że za okaleczenia odpowiedzialne są rozdawane w tym miejscu kondomy, zdające się żyć samodzielnie. Początkowo nikt nie chce mu wierzyć, do czasu gdy jedna z prezerwatyw kastruje kandydata na prezydenta. Wkrótce mordercze kondomy zagrażają całemu miastu. Maccaroni wpada tymczasem na trop organizacji, która poprzez genetyczne eksperymenty tworzy potwory o wyglądzie prezerwatyw.

Sam tytuł wskazuje, że mamy do czynienia raczej z komedią niż z horrorem i tak jest w istocie. Postać zblazowanego i znudzonego swoim życiem, pracą gliniarza notorycznie kłócącego się ze swoim szefem, parodiuje bohaterów seriali i kina kryminalnego. Lugi dodatkowo ma poważne problemy sercowe (co również bywa regułą w tego typu filmach), choć i to jest ukazane w bardzo krzywym zwierciadle. Maccaroni nie może pozbyć się natrętnego kochanka-transwestyty Boba/Babette, szczęście odnajduje w ramionach młodej męskiej prostytutki – Billego. Sceny miłosne i związane z tym perypetie ośmieszają z kolei romanse. I wreszcie mordercze kondomy stanowią parodię monsters movie, co widać doskonale w scenie, gdy prezerwatywy opuszczają kanały i ruszają na żer. Zwykle tego typu ujęcia, poparte nastrojową muzyką miały wywoływać dreszcz niepokoju, ciężko jednak nie uśmiechnąć się widząc pełzające i nawołujące się kondomy. Reżyser i scenarzysta często puszczają oko do widza, parodiując na przykład scenę pod prysznicem z "Psychozy". Tym bardziej zaskakuje końcówka, może nie wyszukana i niezbyt oryginalna, ale i tak zdziwiłem się, że film tego typu niesie jakieś przesłanie i prezentuje sensowne rozwiązanie intrygi.

Realizacja tego obrazu jak na film o tego typu tematyce jest zadziwiająco dobra. Nie mam nic do zarzucenia aktorom ani reżyserowi. Zarówno zdjęcia jak i muzyka wpasowują się w konwencję i trzymają równy poziom. Oczywiście, nie jest to poziom wysoki, ale jednak równy i gdyby nie głupi pomysł (bo nawet scenariusz jest całkiem sprawnie skonstruowany), film byłby solidnym przeciętniakiem. W chwili gdy otrzymujemy stwory będące skrzyżowaniem meduzy, piranii i glisty o wyglądzie kondomów, karmiące się penisami, obraz z przeciętniaka przeradza się w kuriozum. Co samo w sobie nie jest złe - w końcu właśnie takie filmy najczęściej otrzymują status kultowego. I dla wielu widzów "Killer condom" będzie "kultowy".

Film niechętnych odstraszy już samym tytułem, pozostałym zaś zapewni zaskakującą odmianę od krwawych i naciąganych horrorów. Jest to dzieło kontrowersyjne, ale na pewno warte obejrzenia. Przy odpowiednim nastawieniu - rozrywka gwarantowana.

Screeny

HO, KILLER CONDOM HO, KILLER CONDOM HO, KILLER CONDOM HO, KILLER CONDOM HO, KILLER CONDOM HO, KILLER CONDOM HO, KILLER CONDOM HO, KILLER CONDOM HO, KILLER CONDOM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalny pomysł
+ udana parodia kilku konwencji filmowych
+ odważna tematyka
+ dobre kino klasy B
+ humor
+ projekty kondomów autorstwa H. Gigera

Minusy:

- infantylny pomysł
- nie dla homofobów
- więcej komedii niż horroru
- znikome i przeciętne efekty specjalne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -