Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DERANGED

DERANGED

Deranged

ocena:7
Rok prod.:1974
Reżyser:Alan Ormsby
Kraj prod.:USA / Kanada
Obsada:Roberts Blossom, Cosette Lee, Robert Warner, Marcia Diamond, Brian Sneage
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Norman Bates, Leatherface, Hannibal Lecter - Co łączy te kultowe postaci kina grozy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i zapewne większość osób udzieliłaby jej bez chwili namysłu. Historia Eda Geina i jego skrywającej makabryczną kolekcję farmy została wykorzystana nie tylko przy kreowaniu wyżej wymienionych postaci, lecz także w takich filmach jak "Three on a Meethook", czy "Motel Hell". Pierwszym filmem, będącym bezpośrednią próbą przedstawienia historii Geina na ekranie jest "Deranged" znany także jako "Confessions of a Necrophile"

Ezra Cobb to zniewieściały, zdziwaczały mężczyzna, który jest całkowicie uzależniony od swojej matki. Niestety dla niego, Mo Cobb jest umierająca. Ezra opiekuje się nią jak może, ale moment śmierci zbliża się nieubłaganie. Tuż przed wyzionięciem ducha matka przekazuje synowi ostatnie rady, potępia grzesznych ludzi, a za zło tego świata obwinia kobiety. Mężczyzna nie może dojść do siebie po utracie jedynej bliskiej mu osoby i coraz bardziej popada w szaleństwo. Często zdarza mu się rozmawiać z nieżyjącą matką, ma natomiast ograniczony kontakt z innymi członkami lokalnej społeczności. Ludzie uważają go za dziwaka, lecz traktują z pobłażliwością. Choroba psychiczna Ezry osiąga apogeum, gdy przemawiająca do niego w myślach matka, nakazuje mu odkopać swoje zwłoki i przynieść do domu. Posłuszny syn wykonuje polecenie swojej rodzicielki. Mimo, że ciało jest już w zaawansowanym stopniu rozkładu i nie wygląda tak jak się tego spodziewał, przynosi je i umieszcza w pokoju matki. Chcąc przywrócić jej normalny wygląd, wykopuje z grobów świeże zwłoki. Wykonuje maskę z ludzkiej skóry i inne potworności. Z czasem wykopane trupy stają się niewystarczające i Ezra zaczyna mordować. Jego ofiarami stają się kolejno: dawna znajoma matki Maureen, pracownica lokalnego baru Mary i ekspedientka Sally. Wkrótce jednak wychodzi na jaw, że niepozorny dziwak Ezra Cobb jest psychopatycznym mordercą.

Dane personalne postaci występujących w tym filmie, podobnie jak kilka innych faktów związanych z wydarzeniami z Plainfield, zostały zmienione, ponieważ w trakcie powstawania filmu, Ed Gein i inni uczestnicy jego wstrząsającej historii wciąż żyli. Mimo tych koniecznych z przyczyn prawnych zmian oraz innych, wprowadzonych przez twórców w celu ubarwienia opowieści (np. wątek wykopania zwłok matki), "Deranged", aż do czasu powstania "In the Light of the Moon" był najdokładniejszą ekranizacją tej głośnej historii. Obejmuje on co prawda tylko pewien jej fragment, od śmierci Augusty Gein do aresztowania Eda, czyni to jednak z dość dużym realizmem. Wzmacnia go dodatkowo obecność narratora, który pojawia się kilkakrotnie i opowiada o szczegółach dotyczących życia głównej postaci. Film zyskuje dzięki temu pseudo dokumentalny charakter, lecz w niektórych przypadkach nagłe pojawienie się narratora zaburza pewną ciągłość i tym samym przeszkadza w oglądaniu.

Pomimo tej drobnej niedogodności "Deranged" nie sposób oglądać bez zainteresowania. Choć film nie zawiera wielu mocnych scen i z pewnością z historii Geina dałoby się uzyskać znacznie bardziej szokujący obraz, w kilku momentach zapewnia solidne wrażenia. Na największą uwagę zasługuje w tym względzie fragment zwiedzania przez Mary posiadłości Geina, moment spotkania się dziewczyny z przebranym psychopatą oraz budząca miłe skojarzenia z "Texas Chainsaw Massacre" scena kolacji. Momentów potrafiących wywołać napięcie i uczucie niepokoju jest oczywiście więcej. W dużym stopniu przyczynia się do tego duszny klimat i dobra warstwa muzyczna. Niestety muzyka w "Deranged" nie zawsze jest pozytywnym elementem filmu. Fragmenty, gdy słyszymy melodie wygrywane na organach zupełnie nie pasują do obrazu, któremu towarzyszą. Bardzo dużym plusem jest natomiast rola Robertsa Blossoma. Jego fizjonomia, mimika oraz przeszywające spojrzenie są czymś, na co nie sposób nie zwrócić uwagi. Mimo, że nie wykazuje on bezpośredniego podobieństwa do Geina, odnosi się wrażenie, że tak właśnie wyglądał i zachowywał się zabójca z Plainfield.

W niektórych aspektach film Ormsby'ego i Gillena wyraźnie się zestarzał i nie robi już takiego wrażenia, jakie mógł robić 30 lat temu. Swego czasu został dodatkowo dość możno okaleczony przez cenzurę na czym ucierpiały efekty, za które odpowiadał sam Tom Savini. Aż do lat dziewięćdziesiątych film ten był trudno osiągalny obecnie jednak każdy, kto chce się z nim zapoznać może to zrobić bez większych trudności. Warto to uczynić, bo pomimo upływu czasu i budżetu wynoszącego zaledwie 200.000 $ jest to naprawdę ciekawy film.

Screeny

HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED HO, DERANGED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pierwszy film oparty całkowicie na historii Eda Geina
+ napięcie i atmosfera w niektórych scenach
+ scena kolacji przypominająca tą z TCM
+ Roberts Blossom
+ pseudo dokumentalny charakter za sprawą przemawiającego narratora
+ mimo bardzo niskiego budżetu jest to dobry film

Minusy:

- czasami pojawiający się narrator przeszkadza
- odstępstwa od faktów z życiorysu Geina
- niekiedy muzyka (organy)
- trochę się już zestarzał
- z historii Geina można uzyskać więcej

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -