Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VIDOCQ

VIDOCQ

Vidocq

ocena:8
Rok prod.:2001
Reżyser: Pitof
Kraj prod.:Francja
Obsada:Gérard Depardieu , Guillaume Canet, Inés Sastre, Moussa Maaskri
Autor recenzji:Alchemik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.73
Głosów:37
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 7
Skaraś - 6

"Vidocq" to debiut francuskiego reżysera Pitofa, wcześniej znanego ze świetnych efektów specjalnych w takich filmach, jak: "Joanna D’arc", "Wielkie zmęczenie" czy "Miasto zaginionych dzieci". Zrealizowany został w 2001 roku. Przedstawia on śledztwo słynnego detektywa Vidocqa prowadzone w sprawie morderstw popełnionych na ważnych obywatelach przez tajemniczego sprawcę.

Paryż rok 1830, podziemia kopalni. Słynny detektyw Vidocq ściga tajemniczą postać, ukrywającą twarz pod złocistą, lustrzaną maską. Wywiązuje się między nimi walka, którą detektyw przegrywa, tracąc równowagę i wpadając do wylotu, ogromnego pieca. Ostatkiem sił, trzymając się krawędzi, prosi swego wroga, aby pokazał mu twarz spod lustrzanej zasłony... Mówi się, że Vidocq, zobaczywszy tę twarz, sam rzucił się w ognistą odchłań pieca...

Widz, wrzucony w tę piekielną historię, w momencie tak dynamicznej i dramatycznej akcji, nie może oderwać się od ekranu. To właśnie magia tego początku, niezwykłej i śmiertelnej gonitwy, pobudza zainteresowanie widza, przykuwając jego uwagę.

Również i w tym filmie efekty specjalne pełnią bardzo ważną funkcję. Warto wspomnieć o tym, że do kręcenia filmu wykorzystano kamerę Sony digital 1080p, której użył potem Lucas do kręcenia kolejnych cześci "Gwiezdnych wojen". Dzięki temu uzyskano piękne efekty wizualne, szczególnie widoczne w zapierających dech w piersiach panoramach. Klimat filmu byłby jednak niczym, gdyby nie wspaniała scenografia, za którą Herve Gallet, Françoise Benoît-Fresco, Jean Rabasse powinni dostać nagrodę. Mroczna, miejscami dekadencka, sceneria zaskakuje bogactwem oraz niezwykłą malarskością. Panoramiczne ujęcia są niemal surrealistyczne. Film w dużej mierze zawdzięcza nastrój tej niezwykłej scenografii. Warto go zobaczyć, by nasycić zmysły klimatem XIX wiecznego Paryża, odmalowanego w mrocznych, przebogatych barwach.

Innym atutem filmu są zdarzenia zaprezentowane w fabule. Jest rok 1830, kilka dni przed wybuchem rewolucji Lipcowej. Paryż przypomina gorący, bulgocący kocioł mogący wybuchnąć niemal w każdej w chwili. W filmie doskonale wyczuwa się niepokoje w stolicy. Ten historyzm ubarwia i czyni film bardziej interesującym. Warto wspomnieć, że główna postać filmu istniała naprawdę. Eugene François Vidocq żył w latach 1775-1857. Początkowo nie był stróżem prawa, lecz złodziejem. Schwytany, trafił do więzienia, z którego uciekł. Potem został informatorem i szpiegiem, pracował dla policji. Dzięki licznym sukcesom, został detektywem i założył Sureté – rządową agencję detektywistyczną. Taka postać, w którą na dodatek wcieliła się legenda francuskiego kina - Gerard Depardieu, jest genialnym materiałem na film. A biorąc pod uwagę zdolności aktora, który się w nią wcielił, widzowi przedstawiono niezwykle wyrazistą i przekonującą kreację. Oprócz Depardieu, nie sposób po obejrzeniu filmu nie docenić gry Guillaume Canet’a, który wcielił się w rolę Etiena – młodego dziennikarza i biografa Vidocq’a. Bardzo wyraziste były postacie drugoplanowe: Moussa Maaskri w roli zastępcy Vidocq’a – Nimiera oraz prześliczna Inés Sastre jako enigmatyczna i tajemnicza Preah.

Podążając śladami Etienna poznajemy szczegóły śledztwa Vidocqa nad tajemniczymi morderstwami. Młody dziennikarz pragnie opisać to co się stało podczas śledztwa w swojej książce. Podczas jego wędrówki poznajemy mroczne miejsca Paryża oraz całą galerię ciekawych postaci. Są one ścieżką, która prowadzi do finału historii tajemniczych morderstw. Wydaje się on jednak "niegodny" tak rozbudowanej intrygi, otoczonej niezwykle sugestywną scenografią. Mnie osobiście koniec filmu zawiódł. Główny pomysł, na którym opierała się postać "lustrzanego" mordercy był za prosty.

Polecam jednak obejrzenie "Vidocqa", gdyż klimat filmu hipnotyzuje od samego początku. Wspaniała scenografia i aktorstwo najwyższych lotów rekompensują z nawiązką, lekki niedosyt finału.

Screeny

HO, VIDOCQ HO, VIDOCQ HO, VIDOCQ HO, VIDOCQ HO, VIDOCQ HO, VIDOCQ

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wspaniała scenografia
+ piękne sceny panoramiczne
+ dobry klimat
+ kreacja postaci

Minusy:

- proste zakończenie
- słaby pomysł na postać Alchemika

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -