Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FLY, THE

FLY, THE

Mucha

ocena:9
Rok prod.:1958
Reżyser:Kurt Neumann
Kraj prod.:USA
Obsada:David Hedison, Patricia Owens, Vincent Price, Herbert Marshall, Kathleen Freeman
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.11
Głosów:9
Inne oceny redakcji:

Nikt nie przypuszczał, że nakręcony w 1958 roku przez Kurta Neumanna film odniesie oszałamiający sukces. A jednak obraz poruszył widzów. Zyskał on też drugą młodość dzięki remake'owi Cronenberga. Na ten rok zapowiadana jest kolejna wersja. Warto więc przypomnieć oryginalną wersję, która do dziś broni się przed zapomnieniem.

W jednej z fabryk dochodzi do dramatycznego incydentu. Nocny stróż zwabiony odgłosem pracującej prasy hydraulicznej odnajduje zmiażdżone ciało doktora Delambre. Jednocześnie dostrzega uciekającą z miejsca zdarzenia żonę naukowca. Kobieta chwilę później dzwoni do brata ofiary i wyznaje mu, iż zamordowała męża. Prowadzone śledztwo potwierdza to zeznanie, kobieta jednak zaprzecza popełnieniu morderstwa - twierdzi, że jedynie zniszczyła istotę. Odmawia wyjaśnień, stawiając warunek - odnalezienie w domu białogłowej muchy. Brat ofiary kłamie, że takową znalazł, wówczas kobieta decyduje się na szokujące wyznanie...

Na dobrą sprawę filmowi można postawić tylko jeden zarzut - odcisnął się na nim ząb czasu. Nie chodzi oczywiście o realia lat 50-tych, z którymi współczesnemu widzowi trudno się identyfikować. Chodzi o specyficzną mentalność produkcji z tego okresu. W owych filmach liczył się przede wszystkim klimat niepokoju i niesamowitości, przypominały bardziej kino science-fiction niż współczesny horror. Wszystko to zachwyci koneserów, może jednak zniechęcić widza przyzwyczajonego do epatowania drastycznymi scenami .

Nie sądzę, by wśród fanów horroru była osoba, która nie zna choć w zarysie fabuły filmu, lub nie kojarzy znakomitego remake'u Cronenberga. Jednak jeśli taki się znajdzie, szczerze mu zazdroszczę możliwości obcowania z tym obrazem. Intryga zawiązana na początku w dość makabryczny sposób wciąga niepostrzeżenie, a widz z ciekawością śledzi bieg wydarzeń. Praktycznie od pierwszych minut do przejmującego finału towarzyszy nam uczucie narastającego niepokoju. Zaznaczam - niepokoju, nie strachu. "Mucha" nie straszy. Film intryguje porusza, a wspomniany niepokój uzyskano dzięki znakomitemu scenariuszowi i wykreowaniu nastroju tajemniczości i niesamowitości. Koncepcja ta przypomina zespolenie pomysłów z "Frankensteina" Mary Shelley z klimatem grozy kreowanym przez H.P. Lovecrafta.

Właśnie model naukowca owładniętego obsesją nieznanego, chęcią poznania niezbadanego i przede wszystkim starającego się poznać i zmienić boskie prawa, powoduje, że film zyskuje drugie dno. Nie jest to tylko obraz dostarczający rozrywki, ale również skłaniający do refleksji. Świadczy to o ponadczasowości dzieła.

Wreszcie pozostaje realizacja - aktorzy nie stworzyli może niezapomnianych kreacji, ale ich role są sugestywne i doskonale wpasowujące się w konwencję. Efekty specjalne w dzisiejszych czasach już raczej nikogo nie poruszą, ale nie wywołają też uśmieszku politowania i wciąż nie przynoszą ujmy twórcom. Doskonale wypada zaś muzyka. Symfoniczna, w większości ukryta w tle, by w najbardziej zaskakujących momentach fabularnych uderzyć z siłą i dramatyzmem, doskonale podkreślając wydarzenia.

Krótko mówiąc - znakomicie zrealizowany i oryginalny obraz dla miłośników subtelnej grozy z przełomu XIX i XX wieku, połączonej z zagadką i szczyptą science-fiction. Wspomniany na początku zarzut w postaci zęba czasu wymaga jedynie wyczucia konwencji, nie przymykania oczu na niedociągnięcia, tyh bowiem nie ma. Film niemal doskonały.

Screeny

HO, FLY, THE HO, FLY, THE HO, FLY, THE HO, FLY, THE HO, FLY, THE HO, FLY, THE HO, FLY, THE HO, FLY, THE HO, FLY, THE HO, FLY, THE HO, FLY, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ fabuła
+ nastrój i klimat
+ zakończenie
+ wymowa

Minusy:

- wymaga wejścia w konwencję i zrozumienia mentalności lat 50-tych
- więcej tu s-f niż horroru

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -