Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FOG, THE

FOG, THE

Mgła

ocena:4
Rok prod.:2005
Reżyser:Rupert Wainwright
Kraj prod.:USA
Obsada:Tom Welling, Maggie Grace, Selma Blair, DeRay Davis, Kenneth Welsh, Adrian Hough, Sara Botsford, Cole Heppell, Mary Black, Jonathon Young, Rade Serbedzija
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:3.37
Głosów:51
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 10

"O zgrozo!" - chciałoby się rzecz czytając kolejne doniesienia o powstających wciąż remake'ach mniej lub bardziej klasycznych - w szerokim rozumieniu tego słowa - horrorów. Rzecz by nawet można, że współczesne kino grozy przeżywa istną plagę tego zjawiska, a szkoda... Producenci, zamiast pójść śladem sukcesów Jamesa Wana, czy Daniela Myricka i Eduardo Sáncheza, zdają się stawiać wszystko na zgoła inną kartę serwując nam kolejną porcję odgrzewanego kotleta. Remake'i "Amityville", "Dawn of the Dead", "Hills Have Eyes", "House of Wax", "Texas Chainsaw Massacre", "Wicker Man", czy będącego obecnie w centrum zainteresowania "The Fog"... - czy tak ma wyglądać przyszłość tego gatunku?

Dręczona koszmarami Elizabeth powraca do swego rodzinnego, nadmorskiego miasteczka Antonio Bay w Północnej Kalifornii, którego władze przygotowują się do zorganizowania uroczystości na cześć ojców założycieli osady. W międzyczasie, dwóch miejscowych rybaków Nick Castle oraz Brett Spooner, uwalniają drzemiącą w morskich falach tajemniczą siłę, która w mgnieniu oka zaczyna zbierać krwawe żniwo. Wkrótce okazuje się, iż miasteczko opanowane zostało przez pałające zemstą duchy zmarłych marynarzy zatopionego żaglowca, które pod płaszczem gęstej mgły postanawiają pomścić swą śmierć.

Swą opinię o pierwotnej wersji filmu "Mgła" na łamach serwisu Horror-Online przedstawiłem niespełna trzy lata temu. Dziś, raz jeszcze pragnę podkreślić mój ogromny zachwyt wobec nietuzinkowego dzieła Johna Carpentera. Mimo upływu ponad 25 lat, jego obraz wciąż zachowuje świeżość, wciąż straszy i co najistotniejsze, wciąż pozostaje horrorem wzorcowym. Czy był więc jakikolwiek sens tworzenia jego remake'u?

Poddając konfrontacji obie wersje filmu, pierwszy wniosek jaki się nasuwa dotyczy linii fabularnej. Ta, ku mojemu niemałemu zdziwieniu, jest wręcz identyczna. Niewielkie zmiany (poczynione głównie wokół postaci Elizabeth) powodują, że zamiast oczekiwanej świeżości i kreatywności otrzymujemy film, który w żaden sposób nie zaskoczy widzów wersji z 1980 roku albowiem jego scenariusz jest wręcz kopią swego poprzednika. Sceny, w znakomitej większości niemalże krok po kroku oddają nam to czego większość z nas doświadczyła już podczas emisji "Mgły" z niestrudzoną Jamie Lee Curtis w roli głównej. Takiego błędu nie popełnili na szczęście twórcy remake'u "House of Wax" czyniąc swój film zupełnie innym... innym zarówno od strony fabularnej, jak i od strony samego podejścia do niego (wartka akcja, liczne krwawe sceny, udane efekty specjalne...). Niestety, pod adresem remake'u "The Fog" tak pochlebnych opinii wydać nie mogę. Od strony technicznej natomiast, trudno o większe zarzuty jednak w tym aspekcie nie jest to nic nadzwyczajnego. Wszak budżet produkcji pochłonął aż 18 mln. dolarów co siłą rzeczy skutkować musialo solidnym montażem, udanymi zdjęciami, niezłymi efektami dźwiękowymi i wizualnymi (przyznać trzeba, że wizualny efekt rozlewającej się wręcz po mieście mgły sprawia całkiem pozytywne wrażenie). Niemniej jednak spora część z efektów specjalnych może co najwyżej pozostawić u widza ironiczny uśmiech budząc skojarzenia z takimi filmami jak "Przerażacze" P.Jacksona, czy z... "Kacprem" B.Silberlinga. I choć to drugie porównanie - szczególnie dla kogoś kto nowej "Mgły" jeszcze nie obejrzał - wydać się może mocno przesadzone to jednak w wielu scenach oba te filmy - familijna komedia "Kacper", oraz rzekomy horror Ruperta Wainwrighta - śmiało mogłyby podać sobie... "dłoń"! Co więcej, zatracono klimat tajemniczej, małej mieściny, który tak dobitnie daje się we znaki podczas emisji "Mgły" Johna Carpentera. I nie byłoby w tym nic złego gdyby autorzy zaproponowali nam coś w zamian - tak się jednak nie stało. Film, niemal w całej swej rozciągłości wieje przeraźliwą nudą. Wykreowane postacie są kompletnie bezbarwne, a i opanowanie sztuki gry aktorskiej pozostawia tu sporo do życzenia. Z chęcią wspomniałbym także o jego zakończeniu jednak z przyczyn oczywistych zmuszony jestem pominąć ten element. Niemniej jednak jest to kolejna, bardzo słaba strona tegoż filmu.

Wnioski końcowe jakie wyciągnąłem wobec remake'u "Mgły" nie są pozytywne. Mimo udanych efektów i całkiem przyzwoitej, trzymającej w napięciu końcówki, film ten pozostawił we mnie spory niesmak. Nie jestem zwolennikiem tworzenia remake'ów jednak gdy o takowym słyszę, zawsze staram się myśleć kategoriami - tworzą ponieważ najwyraźniej wiedzą jak dany film uczynić lepszym (tu jako przykład przytoczyć można wiele wspaniałych remake'ów z lat minionych, jak chociażby "Blob" C.Russella, "Invasion of Body Snatchers" P.Kaufmana, "Night of the Living Dead" T.Saviniego, czy wielce ceniony przeze mnie "Thing" J.Carpentera). Wątpię jednak by tą samą ideą kierowali się twórcy opisywanego tu obrazu. Film sprawia wrażenie stworzonego w wielkim pośpiechu, zaś jego autorom ewidentnie zabrakło pomysłu na skuteczne wystraszenie widza. W moim przekonaniu, "Mgła" Ruperta Wainwrighta śmiało mogłaby aspirować do tytułu najgorszego horroru roku, a już na pewno do największego rozczarowania roku. Nie polecam!

Screeny

HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE HO, FOG, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ solidny montaż

Minusy:

- więcej z bajki, aniżeli z horroru
- nudny
- wielkie deja vu
- bezbarwne postacie
- zakończenie
- wizualny efekt duchów
- gorszy od wersji z 1980r.

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -